Wielka Sobota - Karsamstag
w naszej parafii

30 marca 2013 Chrząszczyce
powrót
 

Wielka Sobota (j. niem.: Karsamstag) - przedostatni dzień Wielkiego Tygodnia i ostatni Triduum Paschalnego. Jest to czas żałoby po ukrzyżowanym Chrystusie, gdzie od wczesnego poranka wierni adorują Przenajświętszy Sakrament pod Grobem Pańskim, a także dniem wyciszenia wewnętrznego i cichego oczekiwania na zmartwychwstanie Jezusa.

   W dniu tym, podobnie jak w Wielki Piątek, nie odprawia się mszy, a ponadto nie udziela się Komunii Świętej. Zamiast tego, zazwyczaj o godzinie dziesiątej rano, gromadzimy się w kościele, aby poświęcić pokarmy spożywane później podczas śniadania w Niedzielę Wielkanocną. Najczęściej przynosimy je w wiklinowych koszykach, często ozdobionymi za pomocą wstążek czy koronkowych serwetek.

   Wśród pokarmów w Wielką Sobotę święconych znajdziemy: chleb na pamiątkę cudownego jego rozmnożenia na pustyni przez Jezusa w celu nakarmienia słuchających go tłumów - jaja symbolizujące nowe życie, a także baranka paschalnego jako symbol owego spożywanego przez Chrystusa podczas Ostatniej Wieczerzy.

   Uroczystość przeprowadzał ks. dr hab. Krystian Ziaja. Pogoda już trochę lepsza niż wczoraj (piszę z dnia 31 marca, Wielkanocy, kiedy śnieżyca trwa cały dzień), ale prognozy nie wróżą poprawy, a wręcz przeciwnie - jedynie pogorszenie.

Zapraszam do oglądania fotografii!

Oskar z folwarku
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
pozdrowienia z folwarku Oskar
powrót
 
Odwiedzin ogółem: 003902 Odwiedzin dzisiaj: 1

Ilo osb on-line: 1