Holunderfest 2013 w dniu "Święta Matki"
26 maja 2013 r.
w Prószkowie - Proskau
 
powrót  
 Wszystkie prognozy  pogody na  26 maja 2013 r. - niedziela - zapowiadały deszcze. Meteorolodzy pomylili się. Korzystna pomyłka, zaświeciło słońce chociaż było chłodno. "Holunderblȕtenfest" - "Święto kwitnącego Bzu", którego organizatorem był Gminny Zarząd TSKN w Prószkowie, miało bardzo bogaty program.
 O godzinie 15- tej z minutami na podium hali za "Centro" weszła "Orkiestra Dęta" Andrzeja Bojarskiego - Orkietra obwieszona medalami i dyplomami, sztandarowa w naszej prószkowskiej gminie. Za nimi zespół taneczny "Tworkauer Eiche"- z akcentami akrobacji pięknie tańczyli, a nagrodą były brawa. Odniosłem wrażenie, że wszystkim się podobali, widziałem ich dopiero pierwszy raz. Zespół powstał 8 stycznia 1995 roku z inicjatywy Anny Czarnotty. Od początku działalności grupa tańczy pod kierunkiem choreografa Gabrieli Materzok z Raciborza. Mają na swoim koncie także występy w Czechach, na Słowacji i na Węgrzech oraz w Niemczech i Austrii.
  W przerwie między  tańcami zaśpiewała nam Paulina Klosa ze Studia Piosenki  Prószków, wspomagana przez Anetę i Norberta.

 
Całkiem nowocześnie  "Czerwonego Kapturka" przedstawili nam w języku niemieckim uczniowie z Gimnazjum w Prószkowie.  Baśniowa postać, mała dziewczynka nosząca czerwone nakrycie głowy, wywodząca się z baśni ludowych, a opisana po raz pierwszy przez Charles'a Perraulta w 1697 roku.  Postać Czerwonego Kapturka pojawiła się w niezliczonej ilości powieści, filmów, opowiadań dla dzieci  i jest powszechnie znana w Europie. Ale czasy się zmieniają, a nasze babcie coraz młodsze i sprawniejsze. Gratuluję pomysłu! 

 Duet "Aneta & Norbert" przypomniał nam, że w tym dniu jest też "Święto Matki" - pomogła im pani Ela   z Prószkowa (nie znam nazwiska) - nie będziemy pani Eli w tym miejscu wypominali wieku, ale zebrała gorące brawa. Jej głos wykorzystałem jako dedykację z okazji "Dnia Matki" na mojej stronie. Dziękuję! Gorącymi brawami  publiczność nagrodziła również młodych profesjonalistów w duecie na trąbkach "Simonę i Denisa" z Warmątowic.  Laureaci wielu nagród - zabawiali nas też w Folwarku 9 marca tego roku.
 
 A pięknymi kwiatami zebranymi w folwarskich ogrodach  obdarowano   wszystkich wykonawców!  
W przerwie ogłoszono konkurs na wybór królowej "Holunderkoenigin".  Konkurs który wywołał wiele emocji, nie tylko wśród uczestniczek, ale  rozgrzał również licznie zgromadzoną publiczność. Okazało się, że konkurs to nie wybór najpiękniejszej, chociaż tak się na początku zapowiadało. Kandydatka musiała spełniać te warunki ( urodę i wdzięk), ale komisja oceniała również odpowiedzi  na liczne pytania zadawane przez moderatorów- Anetę i Norberta. Pytania nie były łatwe. I tu komisja miała twardy orzech do zgryzienia.  
Do konkursu przystąpiło sześć odważnych  pań:  
Klaudia Pampuch z Winowa
Weronika Wotzka z Winowa
Jolanta Klosa z Prószkowa
Róża Liguda z Zimnic Wielkich
Sylwia Białończyk z Prószkowa
Maria Honka z Opola ( dawna mieszkanka Rogowa Opolskiego)
 
   
Konkurs był dwuetapowy, trzy nagrody. Do II etapu zakwalifikowały się panie: Róża z Zimnic Wielkich, Jolanta z Prószkowa i Maria z Opola.   
   
Po zaciętej, wyrównanej  walce komisja  musiała ustalić kolejność - co uczyniła z "bólem serca" o czym nas poinformowała Róża Malik (Juror)  i wydała werdykt:  
   
Maria Honka    ma prawo do tytułu
 Holunderblϋtenkönigin 2013
 
   
Jolanta Klosa i Róża Liguda  mają prawo do tytułu  
 ViceHolunderblϋtenkönigin 2013  
   
Trzeciego miejsca nie przyznano. Publiczność nie żałowała oklasków !  
   
Serdecznie gratulujemy !  
   
Koronę po ośmiu  latach królowania  przekazała Marii Honka pani Reinert  " Holunderblϋtenkönigin 2005"  z Zimnic Małych  
   
Holunderblȕtenfest, prowadzili - jak zawsze z wdziękiem, humorem przeplatanym piosenką Aneta Lissy - Kluczny i Norbert Rasch.
 
 Fest, tradycyjnie  prowadzony w trzech językach: polskim, niemieckim, śląskim - czyli po nasymu - z akcentami czeskimi.  To bardzo ważne dla naszego regionu, żeby nie dochodziło do tego, że w pytaniach zadawanych kandydatkom na  Holunderblȕtenkönigin nie było takich wpadek z cwiślon, chtorou piyrwey bua w kazdey chaupie, kay bua koza i kruliki. (poprawkę wniosła pani Róża Malik)
 
 Nad oświetleniem  i nagłośnieniem czuwał Zbyszek Krok.  
   
Relacja filmowo - fotograficzna w opracowaniu  
   
Zabawa się zaczyna "Orkiestra Prószków"  
   
 
   
"Tworkauer Eiche" pod dyrekcją : Gabrieli Materzok  
   
 
   
Migawki "Tworkauer Eiche" - pod dyrekcją : Gabrieli Materzok  
   
 
   
 

Aneta Lissy-Kluczny oraz Norbert Rasch
"Orkiestra Dęta Prószków" pod batutą Andrzeja Bojarskiego

 
 
   
 
Pani Ela z Prószkowa - wokal
 
 
wywiad z choreografem "Tworkauer Eiche"
 Gabriela Materzok

 
 

Grupa taneczna
 "Tworkauer Eiche"
 
 
   
 
Publiczność (biesiadnicy)


 
   
 
   
 
   
 
   
 
Paulina Klosa
- wokal

 
 
"Loża honorowa"


 
 
   
 
Grupa Taneczna " Tworkauer Eiche"


 
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
   
 
   
 
   
 
Kwiaty dla tancerzy " Tworkauer Eiche"


 
 
   
 
Uczniowie Gimnazjum w Prószkowie podczas prezentacji
nowej wersji " Czerwonego kapturka"


 
 
   
 
   
 
   
 
   
 
Na scenicznych deskach
 "Simona & Dewis"
 z Warmątowic


 
 
   
 
   
 
   
 
Fotografia pamiątkowa
Proskau 26/05/2013
Holunderfest 2013 
 
Norbert i Aneta
 na stanowisku dowodzenia


 
 
   
 
   
 
Najważniejsi - to Oni  decydowali,
 która z Pań zostanie Królową


 
 
Kandydatki na królową
od lewej:
Klaudia Pampuch z Winowa
Weronika Wotzka z Winowa
Jolanta Klosa z Prószkowa
Róża Liguda ze Zimnic Wielkich
Sywia Białończyk z Prószkowa
Maria Honka z Opola 
 Norbert Rasch i Aneta Lissy-Kluczny - moderatorzy  
Rozpoczyna się pierwszy etap - eliminacje


 
 
Klaudia
 
 
Weronika


 
 
Jolanta

 
 
Róża


 
 
Sylwia


 
 
Maria


 
 
teraz komisja pracuje i wybiera trzy kandydatki

 
Kandydatki na wybiegu

 
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
o tytuł królowej
zaczyna sie II etap


 
 
   
 
Ogłoszenie wyników


 
 
Jolanta Klosa i Róża Liguda
wypadły punktowo równo
"mamy dwie vice królowe"

 
 
   
 
 Holunderblϋtenkönigin 2013
Maria Honka z Opola

 
 
Koronę przekazała pani
 Reinert  Holunderblϋtenkönigin 2005
z Zimnic Małych

 
 
   
 
   
 
Fotografia pamiątkowa z Królową

 
 
   
 
   
 
   
 
   
 
Simona & Dewis zakończyli swój występ  
Co  dalej się działo nie wiem?

Jednak  Warto,  nie tylko dla zabawy, ale i dla edukacji - dla naszego  zdrowia,  kontynuować takie wybory. Emocji było dużo. A napój z kwiatów bzu był doskonały, nie tylko smakowo, ale również dla zdrowia.  Ten dziki bez rośnie wszędzie, traktujemy go jako chwast - to woła "o pomstę do Boga". Może ktoś pomyśli - zamiast coli czy innych soków (owocowo podobnych i sztucznie barwionych nafaszerowanych chemią aby były trwałe) produkować z naszego "chwastu" i z naszej triasowej wody smaczny i zdrowy  napój.
 

Nazwa czarnego bzu wzięła się od jego owoców. Ale najcenniejsze właściwości lecznicze mają kwiaty. Dawniej zwykli ludzie otaczali go czcią do tego stopnia, że nigdy nie używali jego drewna do palenia w piecu. Za uszkodzenie krzewu można było nawet stracić życie!

Współczesna nauka potwierdziła wiele znanych do tej pory leczniczych właściwości czarnego bzu. Wiemy już na pewno, że preparaty z tej rośliny:

Zwalczają przeziębienie. Napary z kwiatów działają rozgrzewająco, napotnie i pomagają odkrztuszać wydzielinę z oskrzeli. Najlepiej działają w połączeniu z maliną i kwiatostanem lipy.
Mają właściwości przeciwzapalne. Wodnych wyciągów z kwiatów bzu można używać do płukania jamy ustnej i gardła oraz do okładów na powieki przy zapaleniu spojówek. Sprawdzają się również przy przemywaniu skóry ze zmianami trądzikowymi lub zapalnymi.
Działają moczopędnie. Herbatki z kwiatów lub owoców czarnego bzu stosuje się pomocniczo w leczeniu chorób układu moczowego i podczas kuracji oczyszczających.
Wspomagają odchudzanie. Owoce czarnego bzu mają działanie przeczyszczające i często wchodzą w skład mieszanek odchudzających.
Zwalczają wolne rodniki. Owoce są najbogatszym źródłem silnych przeciwutleniaczy – antocyjanów. Pod tym względem dorównuje im tylko aronia. Zawierają też dużo witaminy C.

 
pozdrowienia z folwarku Rudolf  
   
   
wszelkie uwagi i zastrzeżenia kierować na adres: zmarzly@op.pl  
powrót  
Odwiedzin ogółem: 005596 Odwiedzin dzisiaj: 1

Ilo osb on-line: 1