Bez tytułu 1
Św. Stanisław ze Szczepanowa
od 1260 roku  patronem koÅ›cioÅ‚a od 1923 wspomagany przez  MB SzkaplerznÄ…
 w naszej Chrzombeckey parafii
Odpust 5 maja 2013 rok
powrót

Odpust to dzieÅ„ patrona, odpowiednik ludzkich imienin. 

Nasza parafia M.B. Szkaplerznej i Åšw. StanisÅ‚awa biskupa— parafia wyjÄ…tkowa, ponieważ mamy dwoje patronów.  Pierwszym patronem od 1260 roku  byÅ‚  Å›w. StanisÅ‚aw ze Szczepanowa.  Å»yÅ‚ w latach 1030 -1079 -  od 1072 roku biskup krakowski.

MÄ™czennikiem  zostaÅ‚ w 1079 roku po konflikcie z ówczesnÄ… wÅ‚adzÄ…. SprawcÄ… jego mÄ™czeÅ„skiej Å›mierci byÅ‚ BolesÅ‚aw ÅšmiaÅ‚y - król Polski, zwany również Szczodrym. BolesÅ‚aw urodziÅ‚ siÄ™ ok. 1042 roku. ByÅ‚ synem Kazimierza Odnowiciela, ksiÄ™cia polskiego, oraz Dobronegi, córki WÅ‚odzimierza, wielkiego ksiÄ™cia litewskiego. WÅ‚adzÄ™ w kraju sprawowaÅ‚ od 1058 roku. Na króla zostaÅ‚ koronowany dziÄ™ki opowiedzeniu siÄ™ za papieżem (Grzegorzem VII) w sporze z cesarzem (Henrykiem IV), a ceremonia miaÅ‚a miejsce w Boże Narodzenie 1076 roku. Za zabicie krakowskiego biskupa StanisÅ‚awa zostaÅ‚ wygnany z kraju i pozbawiony korony w 1079 roku, a wÅ‚adzÄ™ w kraju objÄ…Å‚ po nim jego brat, WÅ‚adysÅ‚aw Herman. ZmarÅ‚ 2 bÄ…dź 3 kwietnia 1081 roku. Miejsce pochówku zwÅ‚ok  jest  dotÄ…d nieznane.

Do tej pory nie wiemy co  dokÅ‚adnie byÅ‚o powodem, że król BolesÅ‚aw skazaÅ‚ biskupa krakowskiego na Å›mieć mÄ™czeÅ„skÄ…. Dziejopisarze: Gall Anonim pisaÅ‚ kronikÄ™ Polski na dworze  w czasach BolesÅ‚awa Krzywoustego (1113-1116), KadÅ‚ubek biskup krakowski pisaÅ‚ w latach 1150-1223, obaj podajÄ…  dwie różne wersje Å›mierci Å›w. StanisÅ‚awa.

WedÅ‚ug historyków: Åšw. StanisÅ‚aw zostaÅ‚ osÄ…dzony i skazany na Å›mierć. ObciÄ™cie czÅ‚onków, tak jak oÅ›lepienie czy obciÄ™cie jÄ™zyka byÅ‚o wówczas  czÄ™stÄ… formÄ… zabijania. Wszystko odbyÅ‚o siÄ™ zgodnie z obowiÄ…zujÄ…cym wówczas prawem. W 71 lat po egzekucji, odnaleziono ciaÅ‚o biskupa StanisÅ‚awa caÅ‚e, nie poćwiartowane.

 Kanonizowany 8 wrzeÅ›nia 1253 r. przez papieża Innocentego IV z Asyżu.  W Polsce jego kanonizacjÄ™ i podniesienie relikwii ogÅ‚oszono dopiero 8 maja 1254 r.

UroczystoÅ›ci kanonizacji odbyÅ‚y siÄ™ w Krakowie. Na pierwszej uroczystej mszy spotkali siÄ™: nuncjusz papieski - Opizo, arcybiskup gnieźnieÅ„ski - PeÅ‚ka, biskup wrocÅ‚awski  - Tomasz, biskup poznaÅ„ski - BogusÅ‚aw, biskup litewski— Wit, biskup ruski - Gerard, biskup pÅ‚ocki - Andrzej i biskup krakowski - Prandota (organizator uroczystoÅ›ci). Obecni byli również książęta: BolesÅ‚aw V - książę krakowski i sandomierski,  Kazimierz - książę kujawski, PrzemysÅ‚aw — książę wielkopolski, oraz WÅ‚adysÅ‚aw I  - książę opolsko–raciborski. Po uroczystoÅ›ciach relikwiami Å›wiÄ™tego obdarzono wszystkie znaczniejsze koÅ›cioÅ‚y.

 WÅ‚adysÅ‚aw I - książę opolsko-raciborski w latach (1246-1283), uczestniczyÅ‚ podczas ekshumacji relikwii Å›w. StanisÅ‚awa w Krakowie (Idzikowski w "Geschichte der Stadt Oppeln 1863). Po powrocie  z Krakowa (1254), historia zanotowaÅ‚a bogate dotowania dla KoÅ›cioÅ‚a na ziemiach ksiÄ™cia WÅ‚adysÅ‚awa I. Ważniejsze to: 1258 - klasztor Cystersów w Rudach, 1257 - klasztor Franciszkanów w WodzisÅ‚awiu ÅšlÄ…skim, 1260 r. (30 listopada)- koÅ›ciół NMP i koÅ›ciół Å›w. Wojciecha w Opolu, w tym koÅ›ciół w ChrzÄ…szczycach (Cremchici), 1260-1273 klasztor z CzarnowÄ…sach, 1267 - dotowania dla miasta Raciborza, 1268  - na ÅšlÄ…sku  CieszyÅ„skim,  klasztor Benedyktynów i wiele innych.

W ten sposób osada zwana w 1260 r. Cremchici po raz pierwszy trafiÅ‚a na karty historii. Kolejny raz nazwa miejscowoÅ›ci pojawiÅ‚a siÄ™ 2 marca 1285 r. Wówczas, w toczÄ…cym siÄ™ procesie na sÄ…dzie biskupim w Otmuchowie, wÅ›ród zebranych Å›wiadków, obok biskupa Thomasa, wymieniony jest proboszcz z ChrzÄ…szczyc (wtedy Crempchiz) o imieniu Klemens. Idzikowski w "Geschichte der Stadt Oppeln 1863" podaje dodatkowo, że Biskup Thomas byÅ‚ również w roku 1285 w Opolu kiedy to we WrocÅ‚awiu czuÅ‚ siÄ™ zagrożony  ze strony ksiÄ™cia wrocÅ‚awskiego Henryka IV (z powodu sporu) i w Wielki Czwartek w opolskiej kolegiacie Å›wiÄ™ciÅ‚ oleje.

KoÅ›ciół w ChrzÄ…szczycach istniaÅ‚ prawdopodobnie 160 lat wczeÅ›niej, ale na kartach  historii pojawia siÄ™ dopiero 30 listopada 1260 roku. To wtedy WÅ‚adysÅ‚aw I, książę opolsko-raciborski przekazaÅ‚ na rzecz  ChrzÄ…szczyc (Cremchici) dochody z trzech wsi: ChrzÄ…szczyc, ZÅ‚otnik i Źlinic. Przy tej okazji pewnie i relikwie Åšw. StanisÅ‚awa, który od tego czasu jest naszym pierwszym patronem.  W roku  1814 po pożarze wsi i koÅ›cioÅ‚a  pw.  Å›w. StanisÅ‚awa znaleziono wmurowany w fasadÄ™ kamieÅ„ z datÄ…  1099. Knie Verlag 1830 str.154 podaje: Chrzumczűtz—Muter Kirche  erbaut 1093. Do 1810 przynależaÅ‚a do Dekanatu Oppeln. ŹródÅ‚o: Alphabetisch-Statistisch Topographische Ãœbersicht  aller Dörfer, Flecken, Städte und andern Orte Der Königl. Preuß. Provinz Schlesien  Von Knie Verlag  Breslau  1830 oraz wydanie drugie 1845.  Te dwie daty to nadal zagadka.

 Najważniejsza w tym wszystkim jest informacja. że 7 lat po kanonizacji Å›w. StanisÅ‚awa ze Szczepanowa (niedaleko Bochni) zostaÅ‚ naszym pierwszym znanym z zapisów na kartach historii patronem koÅ›cioÅ‚a w ChrzÄ…szczycach.  DziÅ› 5 maja 2013 roku  Å›wiÄ™towaliÅ›my kolejny odpust z udziaÅ‚em ks. bp. Kopca. Drugie imieniny, odpust patronki MB. Szkaplerznej Å›wiÄ™tować bÄ™dziemy w lipcu a 90-ty Kiermasz, chrzest (1923) nowego koÅ›cioÅ‚a, w miesiÄ…cu październiku tego roku.

 

Kościół pw. Św. Stanisława ze Szczepanowa w Chrząszczycach w roku 1911
 odbudowany po pożarze w 1814 r. (foto archiwum prywatne)
 
 
Uroczystości odpustowe celebrował ks. biskup Jan Marian Kopiec - 29 grudnia 2011 papież Benedykt XVI mianował go biskupem diecezjalnym diecezji gliwickiej[
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Po uroczystej mszy, obok w kaplicy pw. Św.. Stanisława odbyło się nabożeństwo
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PodziÄ™kowania i kwiaty dla ks. biskupa  Jana  w imieniu parafian
 skÅ‚ada pani Róża Malik  parafianka (Burmistrz Miasta i Gminy Prószków)
 
 
 
 
 
 
pozdrowienia z folwarku Rudolf i Oskar
powrót
Odwiedzin ogółem: 004700 Odwiedzin dzisiaj: 1

Iloœæ osób on-line: 1