Bez tytułu 1
Srebrny Jubileusz w Winowie
sobota 8 czerwca 2013r.
powrót
 
Czym jest Ruch Dzieła Szensztackiego?

  Schönstatt
  niem. dzielnica miasta Vallendar koÅ‚o Koblenz. Tutaj 18.10.1914 r. ojciec Józef Kentenich i jego podopieczni zawarli przymierze miÅ‚oÅ›ci z MatkÄ… Bożą, zawiÄ…zujÄ…c ruch DzieÅ‚a Szensztackiego.

 Ojciec Józef Kentenich (1885-1968),
jest zaliczany do najwiÄ™kszych  pedagogów katolickich ubiegÅ‚ego stulecia. UrodziÅ‚ sie w Gymnich na północy Köln, Å›wiÄ™cenia kapÅ‚aÅ„skie  otrzymaÅ‚ 10 lipca 1910 r. w Limburgu. Zostaje mianowany profesorem Å‚aciny i niemieckiego w Ehrenbreitstein. Stosuje aktywnÄ… metodÄ™ pedagogicznÄ…. Zamiast przekazywać wiedzÄ™, wciÄ…ga swych uczniów do samodzielnego odkrywania dróg poznania.

 Celem Ruchu Szensztackiego  jest aktywne apostolstwo i aktywizacja katolików Å›wieckich w dziele gÅ‚oszenia nauki Jezusa Chrystusa. Ruch Szensztacki ma charakter maryjny, pedagogiczny i apostolski. Dzieli siÄ™ na wiele samodzielnych wspólnot czÅ‚onkowskich. Wszystkie Å‚Ä…czy ideaÅ‚ wiary chrzeÅ›cijaÅ„skiej. Na caÅ‚ym Å›wiecie znajduje siÄ™ okoÅ‚o 200 sanktuariów szensztackich. SÄ… budowane na wzór kaplicy prasanktuarium w Schönstatt. W ich skromnych wnÄ™trzach znajdujÄ… siÄ™: oÅ‚tarz z obrazem Matki Bożej, figury Apostołów Piotra i PawÅ‚a oraz figura Å›w. MichaÅ‚a ArchanioÅ‚a.

 

Winowskie sanktuarium szensztackie nazwane jest Coenaculum, to znaczy Wieczernik. Chociaż każde sanktuarium  ma swój niepowtarzalny charakter, przesÅ‚anie, to każde z nich jest  kopiÄ… maÅ‚ej kapliczki z Schönstatt koÅ‚o Koblenz.

 


Winowski Wieczernik
 
 
W sobotÄ™ 8 czerwca z okazji Srebrnego Jubileuszu poÅ›wiÄ™cenia Sanktuarium w Winowie odbyÅ‚a siÄ™ uroczystość poÅ›wiÄ™cenia i podarowania Królowej Wieczernika berÅ‚a. (PS. autorem i wykonawcÄ… berÅ‚a jest mój kolega z pracy. Nauczyciel  pan  Jan Sikora z Opola. Artysta samouk, autor wielu dzieÅ‚ sakralnych.) Wspominam Go, bo podczas uroczystoÅ›ci padaÅ‚o wiele nazwisk  zasÅ‚użonych dla dzieÅ‚a "Szensztackiego" w Winowie, ale  nie usÅ‚yszaÅ‚em jego nazwiska.
 
UroczystoÅ›ci rozpoczęły siÄ™ o godzinie 15-tej . O 16-tej  Eucharystia pod przewodnictwem bp. PawÅ‚a Strobawy, która zakoÅ„czyÅ‚a siÄ™ procesjÄ… do sanktuarium. Muzycznie uÅ›wietniÅ‚a uroczystość MÅ‚odzieżowa Orkiestra DÄ™ta "Kaprys" pod batutÄ…  maestro Klaudiusza Lisonia. Na zakoÅ„czenie dla pielgrzymów, których byÅ‚o bardzo dużo, organizatorzy przygotowali rodzinne Å›wiÄ™towanie, przy muzyce orkiestry dÄ™tej  "Kaprys" ze Źlinic.
 
Po godzinie 18-tej nad Winów nadciÄ…gaÅ‚a groźna czarna chmura, nie wiem z jakim skutkiem, ale gdy już byÅ‚em w domu po 15 minutach w Folwarku oberwaÅ‚a siÄ™ chmura gradowa. Co w tym czasie  siÄ™  dziaÅ‚o w Winowie nie wiem, ale tam też chyba trochÄ™ popadaÅ‚o ? 
 
Migawki fotograficzne i filmowe z uroczystości "Srebrnego Jubileuszu" Sanktuarium Szensztackiego" w Winowie w załączeniu:
 
 
Podczas nabożeństwa
uroczystości celebruje ks. bp. Paweł Strobawa
 
 
 
 
 
 
Młodzieżowa Orkiestra Dęta "Kaprys" ze Źlinic
 
 
Klaudiusz Lisoń
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Młodzieżowa Orkiestra Dęta "Kaprys"
po nabożeństwie
 
 
 
 
 
 
Procesja do Sanktuarium
 
 
 
Poczty sztandarowe " Zabrze"
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Koniec uroczystości liturgicznych
 
 
 
 
 
Początek świętowania rodzinnego
 
 
"stół biesiadny"
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
od Szczepanowic nadciÄ…ga czarna chmura........
Orkiestra "Kaprys"
podczas koncertu
"ostatnia fotografia"
 - z widokiem na czarnÄ… chmurÄ™
 
 dla wszystkich pielgrzymów z bliska i z daleka - pozdrowienia:  rudolf z folwarku
 
uwagi i zastrzeżenia kierować na adres zmarzly@op.pl
powrót
Odwiedzin ogółem: 004640 Odwiedzin dzisiaj: 1

Iloœæ osób on-line: 1