Biesiada Śląska
z Gertrudą Gritner,  Edeltraudą  Gambka i Radiem "Plus"
Przysiecz 2 czerwca 2013 r.
powrót
 

Przy wymarzonej pogodzie z kompletem publiczności, odbyła się Biesiada Śląska w Przysieczy. Nie wszystko widziałem, nie wszystkich artystów mogłem zobaczyć i  usłyszeć, bo za późno przyjechałem i za wcześnie musiałem opuścić biesiadę. Udało się jednak zrejestrować tyle momentów, które stanowią materiał na wiele stron w internecie. Jednak ze względów technicznych będzie tylko kilka wyrywkowych ujęć zapisanych na pamiątkę.
 
 "Claudia i Kasia Chwołka" - w swoim dorobku mają już kilka płyt, teledysków i wiele nagród. Same piszą teksty do swoich piosenek (po nasymu czyli po śląsku), a do wielu utworów również muzykę. Obie panie (ale wolą aby je nazywać dziewczyny) stanowią duet rodzinny: córka i mama, jednak z pewnej odległości trudno rozpoznać, która mama, która córka.
 
 "Przysieczanki - "dochodzą do pełnoletniości  (18)"   zadebiutowały podczas gminnych dożynek w 1996 roku. Zespół liczył 13 pań. Śpiewają po śląsku, a także w językach polskim, niemieckim i ukraińskim. Już po roku działalności, w czerwcu 1997 roku, wzięły udział w koncercie galowym X Jubileuszowego Opolskiego Święta Pieśni Ludowej w Gogolinie i zdobyły I miejsce oraz puchar wojewody opolskiego.
 "Śląskie beranie" - w tym temacie - w naszej prószkowskiej gminie specjalizują się Złotniki. Opiekę dydaktyczną sprawują nauczyciele "Zespołu Szkolno - Przedszkolnego" kierowanego przez panią Marię Chudala. Opiekę pedagogiczną nad młodzieżą berającą po nasymu sprawuje pani Klaudia Miklek.   Wykonawcy wywodzą się z rodzin Szindzielorz - blisko spokrewnionych. Mamusie piszą teksty, które ich dzieci z wielkim powodzeniem deklamują. W Przysieczy usłyszeliśmy Karolinę i małą Alicję, która  dopiero co przestała ząbkować!
 
Adrianna Kandziora z Komprachcic - wiekiem porównywalna do Alicji Szindzielorz, zgrała nam na keyboardzie -  elektronicznym instrumencie klawiszowym - profesjonalnym (Korg PA800). Dla naszego Heimatu, dobry objaw! Rośnie nam  nowe,  bardzo muzykalne - następne pokolenie. Mam nadzieję, że jeszcze wiele razy ją usłyszymy.
 
 "Szydłowianki"  - Zespół folklorystyczny prezentujący pieśni ludowe. Tylko tyle informacji można o nich znaleźć, a szkoda bo pięknie śpiewają. 
 
"Tańce" - Para taneczna z Opola Idzik Małgorzata i Tobiasz Czyrnia wykonali   bardzo pięknie w trudnych warunkach (parkiet - czyli popularne nieheblowane  deski)  tańce standard i latynoamerykańskie,.... jak powiedziała p. Edeltraud Gambka " śmietanka na kawie".

 Było również wiele atrakcji dla dzieci (wielka żyrafa), gry i zabawy z cukierkami, kot w worku. O słodkości i dobrą kawę zadbała Cukiernia " Peli" natomiast dla wygłodniałych i bardzo  głodnych do dyspozycji była restauracja "Zamkowa"  z Prószkowa.

Występu Duetu: "duo Fenix - dwa Feniki już nie widziałem ... ale prawdopodobnie dali wspaniały pokaz. Publiczność tańczyła i śpiewała razem z wykonawcami. Na zakończenie odbyła się zabawa taneczna grał zespół " Galaktica"

Organizatorzy składają dla wszystkich piękne podziękowania. Dla wolontariuszy z Przysieczy, za pomocą których  udało się zmontować i zdemontować plac przed kościołem na górce. Strażacy sprawnie  na parkingu rozmieszczali liczne samochody, którymi dojechali biesiadnicy.

Pani  Edel Trauda   Gambka - przesyła miłe pozdrowienia dla wszystkich biesiadników !
 
 Teraz tylko kilka migawek fotograficznych i filmowych a na początek najmłodsza artystka Alicja Szindzielorz i jej kuzynka Karolina też Szindzielorka
 
 
 
Alicja Szindzielorz w monologu "Murzynek Bambo"
 
 
Karolina Szindzielorz w monologu "w filharmonii"
 
 
Złotniki - na biesiadzie Śląskiej w Przysieczy
od lewej: Alicja Szindzielorz, Klaudia Milek, Karolina Szindzielorz,  Maria Chudala.
 
Alicja
 
 
Karolina
 
 
Przysieczanki na powitanie
 
 
 
Claudia i Kasia Chwołka - "mix  po nasymu"
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
Idzik Małgorzata i Tobiasz Czyrnia
 
Małgorzata i Tobiasz na parkiecie
 
 
 
 
 

Adrianna Kandziora
(córka Rafała,  muzyka z zespołu "Galaktica" z Komprachcic)
 
"Szydłowianki"
 podczas występu na biesiadzie w Przysieczy
 
 
Kolejne fotografie zupełnie przypadkowe.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Taki mały
 .... a już podgląda piękne dziewczyny

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Przysieczanki
 
 
Nowe siodełko dla dziecka....
 
 
 
 
 
 
Piotr Gritner  (sołtys)
....  podpora Przysieczy
 
 
 
Radio Plus - Opole
 
...grunt to rodzinka.
 
 
rodzina zawsze razem...
 
 
Adrianna
z Komprachcic
Szydłowianki 
z Szydłowa

 
Straż Pożarna
 na swoich stanowiskach
 
 
Pogoda dopisała, organizatorzy  spisali się na medal, a popisy wszystkich wykonawców z wysokiej półki.
Tak można podsumować kolejną "Śląską  Biesiadę" w Przysieczy.
Dziękujemy !
 
pozdrowienia z folwarku rudolf
uwagi i zastrzeżenia kierować na adres zmarzly@op.pl
powrót
Odwiedzin ogółem: 006045 Odwiedzin dzisiaj: 2

Ilo osb on-line: 1