Uroczystości odpustowe
parafia pw. MB Szkaplerznej i bp. Św. Stanisława
14 lipca 2013 r. Chrząszczyce.
powrót
strona w budowie
 
 
 Można powiedzieć nasz kościół to już staruszek. W październiku tego roku minie mu 90 lat od chwili narodzenia. Wybudowany w czasach gdy naszym proboszczem był ks. Henryk Kulik (1914-1931) konsekrowany w 1923 roku przez kard Bertrama. Wcześniej parafianie korzystali z małego kościoła pw. Św. Stanisława bp. którego fragment zachowano a dziś stanowi kaplicę, integralną część nowego kościoła.
 
 
Już 90 lat "Pani z Góry Karmel" nam patronuje. Karmel, to  nazwa góry (ogrodu) w Palestynie koło miasta Hajfy nad brzegiem Morza Śródziemnego. Wielu proroków tam szukało i znalazło "słodki urok świętego i czcigodnego miejsca" - prorokowi Eliaszowi Góra Karmel zawdzięcza swoją sławę. Tam na Górze Karmel, były początki Zakonu Karmelitów.  Ubierają sie skromnie, ich strój to tunika z pasem koloru brązowego karmelka, oraz szkaplerza i kaptura tego koloru.

 Nazwałem nasz kościół "Staruszek", ale po ostatnich pracochłonnych renowacjach, konserwacjach, naprawach i malowaniu wygląda jakby dopiero został wybudowany. Dlatego możemy powiedzieć, że dziś świętujemy jakby pierwszy odpust, bo dach nowy, figury jakby dopiero wyrzeźbione  a wnętrze jeszcze pachnie farbą. Kiedy jednak patrzymy na chrzcielnicę w presbiterium, którą znawcy datują na XIV wiek,  to  nasze myśli sięgają głęboko do historii, która dotyczy tego miejsca, gdzie dziś świętujemy kolejny odpust. Kolejny bo kościół (nie taki jak dziś) w tym miejscu stał  już przeszło 750 lat temu.
 
początek nabożeństwa:
 
 
Celebranci
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
procesja odpustowa
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
strona w dalszej budowie
 
powrót
Odwiedzin ogółem: 005180 Odwiedzin dzisiaj: 1

Ilo osb on-line: 1