Szeregi Kombatantów się kruszą.......
Chrząszczyce 4 lipca 2013r.
powrót

Rok 1989 przyniósł Polsce i Europie wiele zmian. Zapoczątkował odbudowę demokracji na naszym kontynencie i zniósł podział Europy na dwie części tak zwanej „żelazną kurtyną”, jak określił to Wilson Churchill. Upadek muru berlińskiego, będącego symbolem podziału Europy, rozpoczął  proces integracji Europy, zbliżania się państw zachodnich i wschodnich.

12 listopada 1989 roku w Krzyżowej na Dolnym Śląsku odprawiona została historyczna msza święta. Udział w niej wziął premier pierwszego niekomunistycznego rządu w Polsce Tadeusz Mazowiecki oraz kanclerz Niemiec Helmut Kohl. Maszę św. celebrował arb. Alfons Nosol.

1997r.  Na zaproszenie Józefa Kochanka do Folwarku przyjechała delegacja kombatantów niemieckich, którzy złożyli kwiaty na grobach poległych   kolegów podczas działań wojennych w naszych okolicach (styczeń - marzec 1945) a zostali pochowani na cmentarzu w Chrząszczycach.

Kombatantom podczas pobytu w Folwarku udało się również nawiązać łączność z opolskimi czołgistami, którzy ich zaprosili do odwiedzenia swojej jednostki w Opolu.  Wydarzenie to było szeroko komentowane w mediach polskich i niemieckich. Od tego czasu (1997) każdego roku w miesiącu sierpniu do Folwarku przyjeżdżała grupa w tym samym celu.  Ale nie tylko. Sierpień w naszej parafii to również czas, gdy nasi rolnicy świętują zniwniouk, więc kombatanci zawsze znaleźli miejsce przy parafialnym stole biesiadnym.  

Cóż, czasu nie da się zatrzymać – wszyscy starzejemy się.

W tym roku z kwiatami przyjechał już tylko jeden Hanz Heinrich Mayer z małżonką.  Przy grobach na chwilę stanęli ks. proboszcz, Krystian Ziaja, pani burmistrz Róża Malik, państwo Aneta i Artur  Kluczny z dziećmi, pan Józef Żymła, oraz pani Erika Kasperek z Folwarku, która małżeństwu Mayer od lat udziela gościny podczas odwiedzin.  Goście odwiedzili i złożyli kwiaty również  na grobie zmarłego Franciszka Kasperek (ps. Manscher), który był każdego roku współorganizatorem spotkań z kombatantami w Folwarku. Przy grobach brakowało również   Józefa Kochanka, który chwilowo przebywa w szpitalu.

 
 
foto: 19.08.2007.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Hanz Heinrich Mayer - nad grobem śp. Franciszka Kasperka
 
 
pozdrowienia z folwarku rudolf
 
 
powrót
Odwiedzin ogółem: 004037 Odwiedzin dzisiaj: 4

Ilo osb on-line: 1