15 sierpnia 2013r.
tradycyjne "Przysieckie Święto Ziół"
w tym roku bez ziół  ?
  powrót
  strona w budowie
  Piętnastego sierpnia....... "Każdy kwioutek woła - weź  mnie do kościoła" -
   
  Święto, które dziś obchodzimy występuje we wszystkich kulturach świata. W kościele katolickim nazwane Świętem Matki Bożej Zielnej, a papież Pius XII,  - aby przypomnieć o godności ludzkiego ciała - pięć lat po okropnościach II Wojny Światowej ogłosił dogmat o Wniebowzięciu Matki Bożej z ciałem i duszą do nieba - stąd dwie nazwy dzisiejszego święta.
   
  W naszej szerokości geograficznej - zwłaszcza na Śląsku, mamy okres, w którym odbywają się żniwa. Przez wieki w tym dniu święcono bukiety złożone z wielu ziół i kwiatów, które potem  nasi przodkowie przez cały rok wykorzystywali w domowej medycynie, bo innej nie było.
   
  Wracamy do zapomnianego zwyczaju, który jest skrojony na potrzeby człowieka XXI wieku.
   
  Młody człowiek powie:.... "Poświęcona zielenina - domowa medycyna"  - dla człowieka XXI wieku to zabobony. Odpowiadam: Obrzędy te odpowiadają naturalnemu rytmowi życia człowieka, a  medycyna niekonwencjonalna wraca do łask.
   
  Nasze media donoszą:... dzisiaj święto religijne i państwowe - długi weekend.

Ćwierć miliona turystów na Podhalu? Będą korki. Już dzisiaj pod Tatrami spodziewani są kolejni turyści, którzy najbliższe dni chcą spędzić na całym Podhalu. A to oznacza korki i problemy na zakopiance. Władze miasta apelują :... aby kierowcy w miarę możliwości wybierali alternatywne trasy i w samym Zakopanem samochody zostawiali przy pensjonatach. To pozwoli w miarę spokojnie przeżyć pod Tatrami najbliższe kilka dni.

 
  Biesiadnicy Przysieckiego Święta Ziół którzy zostali w domach nie przeżywają najbliższych dni pod zatłoczonymi Tatrami. Dziś  tłumnie mieszkańcy Przysieczy i okolicy,  całymi rodzinami  pojawili się na festynie przy "Kościółku na Górce". A dzieci wszędzie były widoczne!
   
  W programie organizatorzy  Ośrodek "Pod Borem" i "Party - SERVISE" zapewniali koncerty zespołów:
Para TIO z Kłobucka
Di Magio z Kępna
Jarosław Lysko z Katowic
Ex-Blok z Działoszyna
  ORAZ:
-pokaz tańca towarzyskiego i zabawę taneczną do godz. 24:00 - jazda konna - przejażdżka bryczką - zioła Ojców Franciszkanów i wiele atrakcji dla dzieci. To wszystko dla ducha.
   
 
Dla ciała,  bogato zaopatrzony bufet PARTY-SERWICE
(nowopowstałej firmy cateringowej - Krzysztof Janikula. Tu podaję telefon 698 768 521. Powód:  przy stoisku "Party Service" przez 3,5 godziny- tyle czasu biesiadowałem - była zawsze długa kolejka. Spróbowałem pieczystego z kaszą i kapustą" - "palce lizać")
  Zespoły muzyczne. Dobrze przygotowane, dobre wykonanie. Tylko jedno ale, od nadmiaru czasem głowa boli. Repertuar (prawie w całości) dostosowany do młodzieży na dyskotekach. A tu na placu zdecydowana większość biesiadników to "wcześniej urodzeni" i ich wnuki, więc zainteresowanie wokalistami i muzyką było znikome. Może wieczorem, gdy pojawi się młodzież będzie inaczej.
   
  Dodatkowo wielu "wcześniej urodzonych" było rozczarowanych, ze "Przysieczkie Święto Ziół" - było bez ziół. Kilkanaście moich znajomych pytało o stoisko  z ziołami na wszystkie dolegliwości, - bo nie znaleźli, a które corocznie prowadzili OO. Franciszkanie.   Nie dojechali i nikt nie potrafił odpowiedzieć na pytanie: Dlaczego?
   
   
  relacja fotograficzna:
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
  strona w budowie
   
   
  powrót
  Odwiedzin ogółem: 005006 Odwiedzin dzisiaj: 1

Ilo osb on-line: 1