Żołnierze Św. Floriana z Chrząszczyc
Najlepsi w prószkowskiej gminie

25 sierpnia 2013r.
powrót
Swoją sprawność udowodnili w Ligocie Prószkowskiej 30 czerwca br. pokonując podczas tegorocznych gminnych zawodów sportowo- pożarniczych rywali z Boguszyc, Prószkowa, Jaśkowic, Ligoty Prószkowskiej i Złotnik.
 
W niedzielę 25 sierpnia po uroczystej mszy świętej (w intencji OSP)  celebrowanej przez ks. Janka podczas homilii usłyszeliśmy wiele pochwał pod adresem OSP Chrząszczyce. Uroczystość muzycznie uświetniła Górnicza Orkiestra Dęta z Górażdży, a przed ołtarzem swoje sztandary prezentowali strażacy z sąsiednich jednostek. Po uroczystościach w kościele, ks. Jan dokonał poświęcenia nowego wozu bojowego (Mercedes 307D),  który wzbogacił wyposażenie  strażaków z Chrząszczyc.
 
Po ceremonii poświęcenia wszyscy uczestnicy przemaszerowali za  orkiestrą na boisko, gdzie odbyły się oficjalne uroczystości. Były gratulacje, podziękowania dla chrzombeckich strażaków, zawody sprawnościowe, wspomnienia i pogoda, która sprzyjała uczestnikom festynu i  organizatorom.
Warto w tym miejscu przypomnieć trochę historii o Żołnierzach Św. Floriana z Chrząszczyc. O pierwszym wielkim pożarze (21 kwietnia 1814r), który powstał w Złotnikach, a południowy wiatr błyskawicznie przeniósł płomienie na Chrząszczyce- czytamy w kronikach. Dachy wtedy były kryte słomą, które  ogień łatwo strawił w całych  Chrząszczycach nie oszczędzając pokryty drewnianymi gontami  kościół Św. Stanisława z którego niewiele zostało. Minęło prawie 100 lat, jak wspomina śp. Johan Goletz, kiedy w latach 1905-1907 organizowali się pierwsi  Żołnierze św. Floriana do samoobrony przed ogniem. Punkt zgłaszania pożarów powstał w gospodarstwie Malloska. Strażacy tą datę przyjęli jako powstanie jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Chrząszczycach. II Wojna Światowa i niespokojne czasy powojenne, które nie oszczędziły Chrząszczyc spowodowały, że wszelka dokumentacja dotycząca tamtych lat zaginęła lub została zniszczona.

Dopiero w latach 1949-1953 panowie Sowada Herman i Kulik Konrad reaktywowali OSP Chrząszczyce. Wybudowano nową remizę, którą poświęcono w 1953 roku. Jednostka wyposażona została w sikawkę konną, komplet węży gaśniczych oraz inny sprzęt.

W1974 roku wybrany został nowy zarząd w skład którego weszli prezes Weinzettel Józef, naczelnik Szemaida Franciszek, skarbnik Maciek Andrzej. Jednostka nadal   się rozwijała, otrzymała z OSP Przysiecz przyczepę traktorową przystosowaną do przewozu sprzętu gaśniczego a  z Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Opolu motopompę „Loepolię PO-1”,komplet węży, komplet mundurów ćwiczebnych oraz osiem mundurów wyjściowych.

 

W latach osiemdziesiątych jednostką kierował Szymaniec Gerrard. Podczas trwania jego kadencji jednostka wyposażona została w samochód pożarniczy marki żuk oraz dwie motopompy „Polonie”PO-5.

 

Na początku lat dziewięćdziesiątych prezesem został Tomechna Franciszek a naczelnikiem Mróz Andrzej

Od 2005 roku prezesem jest Kurpierz Tomasz a naczelnikiem Mróz Andrzej.
 
W chwili obecnej Remiza w dalszym ciągu przechodzi gruntowny remont który rozpoczął się od wymiany pokrycia dachowego w 2008 roku. W następnych etapach dobudowano wiatę na sikawkę konną, wykonano zaplecze sanitarne, ocieplono strop, położono nowe tynki wewnątrz remizy, nowe okna, instalację odgromową, wymieniona została instalacja elektryczna, instalacja wodno -kanalizacyjna. Trzeba tutaj zaznaczyć że większość prac wykonana została przez naszych druhów.
 

W 2012 roku jednostka nasza otrzymała samochód pożarniczy marki Mercedes 307D zakupiony przez Urząd Miejski w Prószkowie a w 2013 roku dzięki Grantowi Fundacji Aktywni w Regionie Grupy Górażdże mogliśmy wyposażyć jednostkę w nowoczesny sprzęt, między innymi w motopompę Tohatsu VC 82 AS, aluminiową drabinę pożarniczą trzyprzęsłową, przecinarkę do cięcia stali i betonu, maszt oświetleniowy, radiotelefon nasobny motorola GP 360,pałki oświetleniowe, dresy oraz hełmy dla drużyn harcerskich i młodzieżowych, buty specjalne strażackie Brandbull 10-par.

Ważniejsze akcje ratowniczo gaśnicze w których brała udział nasza jednostka: w

 Chrząszczycach:

1.Pożar stodoły w gospodarstwie  Golca.

2.Pożar budynku mieszkalnego u państwa Malik w grudniu 1977 roku.

3.Pożar lasu w marcu 1978 roku.

4.Pożar stolarni u Wocki.

5.Zabezpieczenie stodoły przed pożarem po uderzeniu pioruna u Kischla.

6.Pożar zabudowań gospodarskich u Kurpierza w listopadzie 1992 roku.

7.Pożar stodoły u  Maloska w 2010 roku.

 Folwarku:

1.Pożar stodoły u Wieszali.

2.Pożar zabudowań gospodarczych u Kurpierza.

3.Pożar zabudowań gospodarskich w domu rodzinnym ks. Kornka. (obecnie: Kasperek)

Złotnikach:

1.Pożar zabudowań gospodarczych u Mlocka.

2.Pożar stodoły u Kiełbasy.

Górkach:

1.Pożar stodoły u  Lelka w latach 80-tych.

Dzikowie:

1.Pożar budynku mieszkalnego.

-Pożar Borów Niemodlińskich w okolicach Tułowic i Chrzelic.

Jednostka brała udział również w innych mniejszych akcjach gaśniczych.

 Jednostka brała udział przy powodziach w 1986 roku,1997 roku, oraz  w 2010 roku .Podane informacje OSP Chrząszczyce:  na postawie materiałów przesłanych przez Jana Gogolok (GOGOSZKŁO) - Dziękuję ! R.Z.
 
Relacja filmowa i fotograficzna w załączeniu:
 
 
 
 
Piękne logo sobie wymyślili, do tradycyjnych symboli dodali Chrzcielnicę, która jest najstarszym zabytkiem w naszej parafii.
Autorem jest Jan Gogolok a zezwolenie na używanie symbolu  wydał ks. proboszcz Krystian Ziaja.
 Wszystko artystycznie w jedną całość ujęła  Dorota Kaszubowska, znana artystka z Chrząszczyc.
 
 
 
Liturgia część I
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Orkiestra Dęta Górażdże Cement SA – dyr. Zygfryd Maczurek
 
 
 
Pani Burmistrz miasta Prószkowa Róża Malik
 laudamus na cześć OSP Chrząszczyce
 
 
Prezes Tadeusz Domaradzki  OSP Jaśkowice
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Festyn Żołnierz św. Floriana część III i ostatnia
 
 
pozdrowienia z folwarku - rudolf
uwagi i zastrzeżenia kierować na adres: zmarzly@op.pl
powrót
Odwiedzin ogółem: 004796 Odwiedzin dzisiaj: 2

Ilo osb on-line: 1