Artefakty
 z okresu II wojny Światowej w 1945 roku
w Folwarku
1 września 2013 rok
powrót
 
To dziwny zbieg okoliczności związany z dzisiejszą  rocznicową  datą wybuchu II Wojny Światowej  1 września 1939 r.
 
 Wczoraj (31sierpnia 2013r.) w godzinach przedpołudniowych Beata Cygan (żona Tomka) dokonała sensacyjnego odkrycia. Ze swojego ogrodu, na którym urządziła sobie piękny plac zabaw dla swoich dzieci (5)  na prawym brzegu odpływu z Jeziora Wiejskiego - krzipop (Modrza) na łące od strony Józefa Kornka, zobaczyła dwa duże zardzewiałe pociski artyleryjskie, w miejscu gdzie  sowiecki czołg forsując krzipop zakończył swoją drogę na Berlin. Wcześniej urodzeni Folwarczanie pamiętają go jak "odpoczywał" tam chyba do 1947 roku, zanim go sprzątnęli. Ja też go pamiętam bo wchodziłem jako małolat do jego środka dla zabawy.
 
W sierpniu tego roku robotnicy (melioranci)  udrażniali krzipop a jego brzegi  poszerzali ciężkim sprzętem. Tego, że koparka odkryła dwa pociski nikt nie zauważył. Nawet od góry zostały  "łyżką koparki" ładnie przyklepane ziemią, którą później woda deszczowa szybko spłukała. Widziałem je z bliska, wyglądały jak dwie spróchniałe stare drewniane kłody.
To, że nie doszło do wybuchu podczas tych prac, można nazwać prawdziwym szczęściem. Bo jak się później okazało saperzy wezwani przez Beatę pod tymi dwoma pociskami, od spodu  wyciągnęli jeszcze 9 szt. (razem 11 pocisków armatnich dużego kalibru). Gdyby chociaż jeden zdetonował mielibyśmy w Folwarku nowe wielkie jeziorko.
 
Cóż, takich artefaktów świadczących o tym, że w Folwarku walki trwały nieprzerwanie  od 21 stycznia do 15 marca 1945r. pewnie jeszcze wiele razy znajdziemy. W Folwarku podczas II Wojny Światowej przez wiele  dni (53) szalała i miała swoje żniwa  -śmierć o czym powoli zapominamy.
 
dokumentacja filmowo fotograficzna
 
 
 
 
 
 
zardzewiała śmierć......którą zobaczyła Beata, gdy przyklepana przez koparkę ziemia się usunęła.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
pozdrowienia z folwarku - rudolf zmarzły
 
powrót
Odwiedzin ogółem: 004563 Odwiedzin dzisiaj: 3

Ilo osb on-line: 1