Bez tytułu 1
Moja podróż do Chin
powrót

Chiny sÄ… najbardziej zaludnionym krajem na Å›wiecie. Powierzchnia ich zajmuje okoÅ‚o 9,6 mln km2. RzeźbÄ™ terenu tworzÄ… wyżyny (75%), góry, a także niziny (12%). Z powodu licznych wielkich rzek, jakie oblewajÄ… Chiny, wystÄ™pujÄ… tam co kilka lat ogromne powodzie. Na rzece Jangcy, powstaje jeden z najwiÄ™kszych obiektów hydrotechnicznych na swiecie - zapora i zbiotnik Trzech PrzeÅ‚omów.  

 

Ludność. Żyje tu ponad 1,3 miliarda ludzi. Najbardziej zaludniona jest Nizina Chińska, na którą na 1 km2 przypada około 500 osób. Tak wysoki wyznacznik ludności jest spowodowany wysokim przyrostem naturalnym. Obecnie od 80 i 90. XX wieku panuje tam program kontroli urodzeń - rodzina mająca więcej niż jedno dziecko musi płacić wyższe podatki.

Obecnie największym miastem w Chinach jest Szanghaj zamieszkujący 15 milionów ludzi. Państwo należy do jednego z najszybciej rozwijajacych się państw na świecie. Ma znaczny wpływ na gospodatkę świątową, a przemysł wysokiej technologi rozwija się dynamicznie.

 

CIEKAWOSTKI O CHINACH. Chiny i ich historia ispirują artystów, architektów i wszelkie inne dziedziny poprzez swoją niebywałą kulturę do dziś. Kraj ten jest bardzo specyficzny, odizolowany geograficznie.

Zamieszkuje go około 20% ludności kuli ziemskiej ( 1 300 000 000 ), co piąty człowiek na Ziemi to mieszkaniec Chin. 3 miliony ludzi nosi imię Wang. Cały ten kraj jest w jednej strefie czasowej i jest 31 razy większy od Polski. Przepływają przez niego trzy rzeki, oblewają liczne jeziora, oraz zachodnie wybrzeże Oceanu Spokojnego. Położone są na Wschodniej Azji i graniczą z Azją, Mongolią, Rosją, Kazachstanem, Kirgistanem, Tadżykistanem, Afganistanem, Pakistanem, Indiami, Nepalem, Butanem, Laosem i Wietnamem.

Chiny kojarzone są najczesciej z Wielkim Chińskim Murem zbudowanym w celach obronnych 2 500 lat temu. Liczy ok. 8800 kilometrów i wcale nie jest widoczny z Księzyca. Jego budowa była podobno niebezpieczna, ponieważ każdy metr muru kosztował życie trzech ludzi. Stolicą jest Pekin, który znajduje się w północnej części Chin.

Kraj ten wykorzystuje 53% cementu produkowanego na ziemi, 48% rud żelaza, 47% węgla. Najpopularniejszym hobby jest tutaj zbieranie znaczków pocztowych, a sportem ping-pong.

 

Posiadanie narkotyków może skończyć sie nawet karą śmierci.

 

Co roku w miasteczku Yulin odbywa się Festiwal Psiego Mięsa (zjada się około 10 tysięcy psów). Ubijane psy mają od 6 do 12 miesięcy i pomimo akcji zaprzestania tej tradycji, chińczycy nie mają zamiaru jej zakończenia.

Jedzenie jest bardzo ważne dla ChiÅ„czyków, jest ważnym elementem w medycynie i jako ostatni zdecydowali siÄ™ na leczenie  pigulkami i tabletkami. CeniÄ… naturalne leczenie i odżywiajÄ… siÄ™ bardzo zdrowo jedzÄ…c głównie ryby i warzywa, a deserem sÄ… głównie Å›wieże owoce.

Do jedzenia zużywa się aż 45 miliardów pałeczek. Toalety przypominają dziurę w kafelce, a załatwianie się przy wszystkich bez drzwi jest całkowicie normalne. Dzieci nie noszą pieluch, ponieważ odzież zaopatrzona jest w przecięcie w kroku w kształcie dziury służąca na załatwianie potrzeb fizjologicznych.

W Chinach powstał druk, jak i pierwsza czcionka stworzona już w 868 roku także najstarszy kalendarz świata, który liczy sobie prawie 5 tysięcy lat.

Z tego państwa pochodzi niemal 30 % światowych zbiorów bawełny.

 

Prawda o dzieciach pracujÄ…cych w Chinach.

Duże emocje wywołał rozgłos na temat chińskiej młodzieży, która bite godziny siedzi w fabryce i sprawnie małymi paluszkami produkuje zabawki, telefony i wszystko, czego używa się nawet na całym świecie. Czy to prawda?

Nie jest to prawda. Choć uważa się, że dzieci wychowywane tam są w taki sposób, aby jak najwięcej pomagały rodzicom, nie mają obowiązku pracowania w fabrykach.

Należy odróżnić sytuację, kiedy dzieci pomagają swojej rodzinie przy pracy, we wspólnym gospodarstwie. Podobnie jak w całej Europie i nie tylko, chodzą do szkoły, kształtują i przechodzą po kolei każde etapy edukacji, która trwa co najmniej dziewięć lat.

Szkoła w Chinach jest bardzo surowa, wymagająca i wyjątkowo ceni naukę. Panuje dyscyplina, uczniowie noszą mundurki, nie chodzą na wagary i nie zwalniają się z lekcji.

Codzienny pobyt w szkole trwa nawet 11 godzin jednego dnia. Od wielu lat najlepszym azjatyckim Oxfordem jest Pekin University. Chiny oferują doskonałe perspektywy pracy dla zagranicznych studentów, mimo że liczba turystów, jaka tam przyjeżdża jest bardzo mała.

SkÄ…d te informacje, że dzieci pracujÄ…?  Moim zdaniem, jest to wina ich wyglÄ…du. ChiÅ„czycy z reguÅ‚y majÄ… piÄ™knÄ… cerÄ™, bez żadnych wyprysków, zaczerwieÅ„, sÄ… w dużej wiÄ™kszoÅ›ci szczupli i wyglÄ…dajÄ… bardzo mÅ‚odo i zdrowo. PatrzÄ…c na trzydziestoletopiÄ™cioletniÄ… ChinkÄ™, widzimy dziewczynÄ™ o dużej mierze mÅ‚odszÄ… niż na jakÄ… wyglÄ…da. Jest to zasÅ‚uga przede wszystkim genów, typu urody, ale i zdrowej diety, która uwzglÄ™dnia codziennie dużą ilość warzyw. Jedzenie jest dla nich wszystkim jak i receptÄ… na zdrowie. PijÄ… bardzo dużo wody i zielonej herbaty której lista wÅ‚aÅ›ciowoÅ›ci leczniczych jest bardzo dÅ‚uga. Azjatki ze wzglÄ™du na swój ukÅ‚ad twarzy, który przypomina skojarzenia buzi  dzieciÄ™cej, odejmujÄ… im kilka lat. Jest to, można powiedzieć - dzieciÄ™cy typ urody. Niektórzy mogÄ… pozazdroÅ›cić.

 
 
Marysia z Folwarku
 
 
Fotografii mam maÅ‚o, krÄ™ciliÅ›my  filmy z Oskarem .
 
Ciężko się rozczytać. Na szczęście po lewej zakazy przedstawione były w formie obrazków. Znaki te służyły też jako schronienie przed żarliwym słońcem. Cienia było nie wiele, a na pewno mniej, niż zwiedzających...
 
 
ÅšwiÄ…tynia Nieba, OÅ‚tarz Nieba - cenny zabytek jak i  najpiÄ™kniejszy park w stolicy Chin - Pekinie. Na zdjÄ™ciu znajduje siÄ™ Åšciana Echa.
 
 
Targ z owocami i warzywami możemy spotkać niemal na każdej dzielnicy poza miastem. Obfitują w ogrom różnorodnych bogactw natury, a na pewno takich, których nie spotkamy w Europie. Co istotne, ceny są o wiele niższe. Jeden juan liczy 0,5 zł.
Za kilogram jabłek płaciłam 0,89 juana. Co ciekawe, nawet orzechy, które w polskich sklepach kosztują dziesiątki złotych, tutaj można było kupić na wagę za kilka złotych. Niestety zapasów nie zrobiłam, bo ograniczała nas waga i miejsce w walizkach.
 
 
 
Brat Oskar
Każdy Chińczyk marzy o zdjęciu z człowiekiem o białej skórze i jasnych oczach. Inny kolor skóry, włosów i oczu traktują jako coś niezwykłego i nie codziennego. Osoba o takich cechach wyglądu, to dla nich rzadki widok. W ciągu tych 12 dni spędzonych w Chinach, spotkaliśmy z 3 białych ludzi i może 2 czarnych.
 
Ogród zoologiczny w Pekinie. Najlepszą atrakcją są wielkie pandy, żółwie, biały miś, pingwiny, a także oceanarium. Zoo zajmuje 50 000 metrów kwadratowych i zamieszkuje je 7 tys. zwierząt należących do 600 gatunków.
 
 
W pekińskim zoo zobaczymy także Pawilon Lamarcka, dwupiętrowy budynek Changguanlou a także Wieżę Pamięci Song Jiaorena. Ponadto służy jako ośrodek badań zoologicznych.
 
 
Prócz podziwiania różnorodnych zwierząt, duże wrażenie wywarło na mnie piękno przyrody. Zoo obrastają bujne rośliny, obsadzone wokół ścieżek spajających dróżki całego zoo. Tak skomponowana przyroda miała być adekwatna do połączenia sztuki Wschodu i Zachodu.
 
 
Zdjęcie zrobione na Chińskim Murze. Wycieczka na mur zajęła nam cały dzień i była bardzo męcząca, jednak doznania i widoki zrekompensowały ciężkie wchodzenie pod górkę. Po drodze zatrzymywaliśmy się przy wielu zapierających dech w piersiach punktach widokowych.
 
 
Chiński Mur
dÅ‚ugość  8800 kilometrów
 
pozdrowienia z folwarku Maria Zmarzły
 
P.S.  Nasza podróż odbyÅ‚a siÄ™ w wakacje, trwaÅ‚a 10 dni nie liczÄ…c dwóch dób na dojazd i powrót, który liczyÅ‚ godziny nudy, czytania książek, uczenia siÄ™ chiÅ„skich słówek przydatnych chociażby w restauracji (a nie byÅ‚o to takie proste), ale także spÄ™dzania miÅ‚o czasu. Każdy dzieÅ„ tam trwaÅ‚ jak 10 lat, dziaÅ‚o siÄ™ bardzo dużo. Pogoda byÅ‚a upalna, choć w dzieÅ„ przyjazdu zaskoczyÅ‚ nas deszcz. Nie udaÅ‚o mi siÄ™ dogadać z żadnym chiÅ„czykiem, ale kilka słówek zapamiÄ™taÅ‚am i pamiÄ™tam do dziÅ›. Tak egzotyczna podróż, wiele wrażeÅ„, poznanych miejsc i obserwacji pokazaÅ‚y mi, że każdy czÅ‚owiek urodzony w innej kulturze, żyjÄ…cy i wychowany w innym miejscu,  nawet na drugim koÅ„cu Å›wiata, dąży do uzyskania szczęścia, zaÅ‚ożenia rodziny i zapewnienia dobra dla bliskich.
powrót
Odwiedzin ogółem: 006696 Odwiedzin dzisiaj: 1

Iloœæ osób on-line: 1