Nadolice Wielkie - Groβ Nädlitz

Kriegsgräberstätte - Friedenspark   - Cmentarz wojenny i Park Pokoju

15 listopada 2014r

powrót

 
Druga wojna światowa pozostawiła zrujnowane wsie i miasta oraz miliony ofiar  śmiertelnych. W miesiącach letnich (sierpień wrzesień) tego roku w naszym Prószkowie trwały prace przy ekshumacji żołnierzy niemieckich poległych podczas II Wojny Światowej w Prószkowie i w najbliższej okolicy. Żołnierze  spoczywali w grobach na prószkowskim cmentarzu. Ekshumacja ma wielu przeciwników, ale z drugiej strony pozwala na identyfikację poległych na podstawie dokumentów i nieśmiertelników, a wiele rodzin do dziś szuka śladów po swoich bliskich. W Prószkowie udało się zidentyfikować przeszło 90 na 152 ekshumowanych. Pan Harald Schrödler, który kierował wszystkimi pracami i zorganizował dzisiejszy uroczysty symboliczny pochówek obiecał mi, że dostarczy  kompletną dokumentację w tym temacie. Prosiłem o to, by pamięć po tych ofiarach pozostała w naszej gminie. Mniejszośc Niemiecka zobowiązała się na ich upamiętnienie; krzyż, głaz, tablica ? na miejscu gdzie do tej pory spoczywali.
 
W symbolicznym pogrzebie uczestniczyły  dwie delegacje DFK Prószków i DFK Nakło ?, delegacja Konsulatu RFN, oraz  trzech duchownych (nie mam danych z jakich parafii). Nasz wyjazd zorganizowała Urszula Lelek z Prószkowa,  a na stypę przygotowała słodkości, zapraszając wszystkich do "Restauracji pod Autokarem", w  drodze powrotnej zwiedziliśmy "Panoramę Racławicką we Wrocławiu. Autokarem "Widera"  kierował dobry, spokojny kierowca.
Wśród  pasażerowie, nie było żadnego "Hofmana", ale pasażerowie których   podziwiałem muszę wymienić
 
Była z nami i dotrzymywała nam kroku pani Elisabeth Tischbierek z Prószkowa
 
 
Której z okazji 91 urodzin
 
składam najserdeczniejsze życzenia
i aby uśmiech nigdy nie znikał z Jej twarzy
 
 
kilka fotografii z uroczystości ( w różnych sytuacjach)  strona w budowie.
 
 
 
 
 
 
 
Kriegsgräberstätte - Friedenspark Nadolice
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
powrót
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Nadolice Wielkie - Groβ Nädlitz   15 km od Wrocławia  Park Pokoju - Friedenspark - cmentarz żołnierzy niemieckich poległych na Śląsku. Tu dopiero  w 1998 roku dokonano pierwszych pochówków. Obecnie wieczny odpoczynek na tym cmentarzu znalazło już przeszło 12 500 poległych. Cmentarz otoczony parkiem - przeszło 600 drzew.     
W maju 2000r. przy porządkowaniu na prac na tym cmentarzu współpracowali wspólnie żołnierze polscy i niemieccy. 5 Października 2002 roku miało miejsce uroczyste otwarcie i poświęcenie  cmentarza w Nadolicach.
Wspólne Oświadczenie Kanclerza RFN oraz Premiera RP z dnia 14.11.1989 oraz traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z dnia 17.06.19191 są podstawami udanej wzajemnej współpracy.
 
 
 
 Stypa w "Restauracji Pod Autokarem" i "Panorama Racławicka we Wrocławiu"
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Fragment,  "Panoramy Racławickiej"
Oni swoich mogił nie mają - a też ginęli za swoją  "Patrię"
 
Post Scriptim:. Czy kiedykolwiek na świecie zabraknie wojny? Czy kiedykolwiek człowiek  wyciągnie nauki z lekcji historii?
Gdy rozum śpi.... budzą się demony.
 
Wojna i walka o przetrwanie jest nieodłącznym elementem życia i funkcjonowania człowieka oraz tworzonych przez niego społeczeństw.
 Wojna towarzyszyła najstarszym cywilizacjom, pojawiła się wcześniej niż instytucja państwowa.
 Jest starsza o tysiąclecia od polityki i strategii, jest niemal tak stara jak rodzaj ludzki i sięga najtajniejszych zakamarków duszy człowieka,
 gdzie ego walczy o lepsze z rozumem,
gdzie rządzi duma,  a emocje sięgają zenitu,
a najwyższym monarchą jest zwykły instynkt.”  John Keegan
 
Celem każdej wojny - obojętnie jak ją nazwiemy, jest fizyczne unieszkodliwienie przeciwnika - czyli trzeba go koniecznie zabić.
Kto chciał zostać królem, musiał zabić swojego konkurenta, nawet gdy był to własny brat, czy bracia*. W tym temacie historia podaje nam bardzo wiele przykładów.

W czasach nam współczesnych, królowie już nie walczą ze sobą- mają swoich żołnierzy.
Aby żołnierze chcieli się nawzajem zabijać, trzeba ich do tego odpowiednie przygotować.
 - Ale to już sprawa propagandy, która  została wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt -  media.
 Media potrafią tak dalece zmanipulować rozum, świadomość człowieka, że syn zabije ojca, a brat zabije brata**, głęboko wierzący w swojego boga, zabije sąsiada, który głęboko wierzy w tego samego boga, ale czyni to inaczej***.
 
Gdy rozum śpi.... budzą się demony.

 
* Król Bolesław Chrobry, Król Bolesław Krzywousty
** Powstania Śląskie.  II Wojna Światowa:. ojciec w Wehrmachcie, syn w Wojsku Polskim.
*** Wojna religijna (Trzydziestoletnia) w Europie (1618-1648)
powrót
pozdrowienia z folwarku rudolf
Odwiedzin ogółem: 004982 Odwiedzin dzisiaj: 4

Ilo osb on-line: 1