Gänsebraten
 w
"Ligockim Młyn" u Państwa Klosów
Ligota Prószkowska 9 listopada  2014 r.
powrót

Warto znać obyczaje naszych sąsiadów zza Odry, otwarte granice temu  sprzyjają. Każdego roku wymiana towarowa z Niemcami stanowi prawie połowę polskiego eksportu w obrotach handlowych. Do Niemiec trafia 90 proc. produkowanej w Polsce gęsiny, czyli  20 tys. ton
 
Król Jan III Sobieski - był  wielkim amatorem gęsi. Jeśli zaś poczytamy "Opis obyczajów za panowania Augusta III" zapisane przez ks. Andrzeja Kitowicza (1728-1804), tam również występuje czarna gęś  ....


,… kaszą perłową zasypana; gęś czarna, którą u pomniejszych panów zaprawiano tak: kucharz upalił wiecheć słomy na węgiel, w niedostatku czystej z bota czasem naprędce wyjęty, przydał do tego łyżkę lub więcej miodu przaśnego, przylał podług potrzeby jakiego octu mocnego, zmięszał z ową słomą spaloną, zasypał pieprzem i imbierem, a zatem stała się gęś czarna, potrawa dobrze wzięta owych czasów i podczas największych bankietów używana. 

"Za króla Sasa jedz, pij i popuszczaj pasa". Za Jego panowania powstało to powiedzenie. August III Sas (* 1696 w Dreźnie,  +1763 tamże) – w latach 1733-1763 król Polski.
 
"Na świętego Marcina tylko gęsina"
 
To przecież polskie przysłowie, ale zwyczaj "Gänsebraten", który w okolicy 11 listopada, do dziś celebrują Niemcy. Tradycja na Śląsku po 1945 roku ze względów politycznych "zapomniana" - dziś, powoli wraca do naszych pradawnych  obyczajów.
 
Właśnie z okazji zbliżającego się dnia św. Marcina, Mniejszość Niemiecka gminy Prószków, spotkała się na takim tradycyjnym "Gänsebraten" w "Ligockim Młynie" u państwa Klosów.
 
Pieczona Gęś - to tylko leitmotiv  - bo oprócz pieczystego na stole pojawiła się smaczna zupa i dodatki: kluski, sos.  różne warzywa i różne napoje. Na deser kołacz z jabłkami (dzieło Pauliny Klosa) i dobra kawa. Po sutym obiedzie, przy tej okazji (Gänsebraten) zawsze się śpiewa rubaszne rytmiczne piosenki, W ligockim młynie goście śpiewali (po polsku i po niemiecku) przy akompaniamencie  2 x trąbka i flet. Na trąbkach zagrali: Paulina Klosa i Filip Rasch, zaś na flecie Paulina Rasch, Słowną zabawę zorganizowała pani Urszula Lelek.
To było miłe niedzielne popołudnie!
 
kilka migawek fotograficznych ( ale już bez gęsi, które zostały ze smakiem skonsumowane) - relacja filmowa w opracowaniu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Paulin & Paulina
 
 
Helena księżniczka
 
 
 
 
 
 
 
 
 
pozdrowienia z folwarku rudolf
 
 
powrót
Odwiedzin ogółem: 003553 Odwiedzin dzisiaj: 3

Ilo osb on-line: 1