Pasterka - Christnacht
24/25 grudnia 2014r.
powrót

Boże Narodzenie - w tradycji chrześcijańskiej  upamiętniające narodziny Chrystusa 25 grudnia roku 1 przed  naszą erą.
 
 Jako pierwszy rok po narodzinach Jezusa z Nazaretu wprowadził w 525 r. zakonnik Dionizjusz Mniejszy na polecenie papieża Jana I , przyjmując 25 grudnia 753 roku  (Ab Urbe Condita- od założenia Rzymu) za datę narodzin Jezusa.
Ponieważ zakonnik  zapomniał wprowadzić rok zerowy, rok narodzin Jezusa  stał sie rokiem  1 przed naszą erą.  Czyli według naszego kalendarza  Jezus narodził się 25 grudnia  1 roku,  (przed
Chr. - przed naszą erą)
 
Według ewangelisty Św. Łukasza  Jezus urodził sie w Betlejem w czasie trwania spisu zarządzonego przez Oktawiana Augusta, kiedy zarządcą by Kwiryniusz.  O Kwiryniuszu wiadomo, że był konsulem (legatem w Syrii) w latach 6-10  r. n.e. Wyniki badań historycznych prowadzone od XIX wieku przeczą ustaleniom  zakonnika, najprawdopodobniej Jezus Chrystus urodził się pomiędzy 8 r. p.n.e. - a rokiem 4 lub 2 p.n.e.
 
 Kalendarz gregoriański wprowadzony przez papieża Grzegorza XIII (1582),  stosowany prawie na całym świecie -Belgia, Francja, Hiszpania, Polska, Włochy, Niemcy, Czechy   (od 1582-1590), Imperium Brytyjskie (od 1752), Szwecja (od 1753-1872),  Rosja  (od 1918). Ostatnie kraje, które się na kalendarz gregoriański zdecydowały to Turcja (1927), Chińska Republika Ludowa  (1949).
 
Trudno sobie wyobrazić, żeby wielowiekowa tradycja chrześcijańska, Boże Narodzenie 25 grudnia Anno Domino 2014 mogło  po tych nowych odkryciach naukowych,  zostać przeniesione na inny dzień na inny rok.
 
Chrześcijanie na całym świecie świętują tegoroczną wigilię Bożego Narodzenia w środę 24/25 grudnia 2014 r. w cieniu szalejącej przemocy na Bliskim Wschodzie, gdzie świąteczny nastrój zakłócają akty zbrodni na człowieku inaczej wierzącym. Papież Franciszek wyraził żywe zaniepokojenie losem chrześcijan dotkniętych krwawym konfliktem w Iraku i Syrii, a światowi przywódcy wzywają do współpracy na rzecz szerzenia pokoju na świecie.
 
Chociaż odgłosów strzałów artyleryjskich, wybuchu bomb na naszym Śląsku nie słychać, to jednak i blisko nas trwa wojna, wojna na słowa w którą zaangażowali się politycy, wojna która przeniosła się na społeczeństwo i staje się coraz bardziej obrzydliwa, okrutna, niegodna chrześcijanina.
 
Dziś łamiąc się opłatkiem składamy sobie serdeczne życzenia, by jutro zapomnieć  znaczenie dnia -  Bożego Narodzenia - jego przesłanie  Pokój w każdej rodzinie, Pokój  temu Domowi, Pokój tej Ziemi.
 
 
 
Fragment Ewangelii św. Łukasza - pasterka 2014 w Chrząszczycach ks. dr hab.  Marcin Worbs prof. Uniwersytet Opolski
 
Podczas nabożeństwa celebruje ks. proboszcz dr hab. Krystiana Ziaja prof. Uniwersytet Opolski
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 pierwsza wigilijna noc
 dla naszej Amielii Laury
 (jeszcze poganka)
 
 
Muzycznie "Pasterkę 2014' uświetnili : Chór Parafialny pod batutą Joachima Konska oraz Schola Parafialna pod Kierownictwem Katarzyny Długosz. Homilia ks. proboszcz Krystian Ziaja, który na zakończenie podziękował Wszystkim zaangażowanym w organizację pasterki i dekoracje kościoła. W załączeniu przekazał również Serdeczne Świąteczne Życzenia dla Parafian i Gości
 
Do życzeń dołącza sie również rudolf z folwarku
powrót
Odwiedzin ogółem: 004228 Odwiedzin dzisiaj: 4

Ilo osb on-line: 1