Weihnachstreffen - Spotkanie Opłatkowe

Folwark 14 grudnia 2014 r.

powrót

Wkroczyliśmy w okres adwentu.  Adwent rozpoczyna nowy rok kościelny. Jest on pełnym tęsknoty oczekiwaniem na przyjście Chrystusa, okresem oczyszczenia, który poprzedza Boże Narodzenie.

Należy pamiętać, że zbliżające się święta, to "Boże Narodzenie". Nie należy mówić  "Gwiazdka", ponieważ gwiazdka się nie urodziła, tylko On Jezus syn Boży, stąd Boże Narodzenie. Gwiazdkę wymyśliła dla nas  komuna, która wykreśliła słowo "Bóg".

 Pewnie jeszcze wiele lat minie zanim się od tej czerwonej Gwiazdki odzwyczaimy.

Przygotowania do Bożego Narodzenia zaczynają się cztery tygodnie wcześniej. Nasze dzieci już otrzymały Adventskalender (kalendarz adwentowy) z dwudziestoma czterema okienkami, by każdego dnia adwentu otworzyć jedno okienko i wyciągnąć z niego niespodziankę.  P S. Wszystkie obdarowane dzieci dziękują Pani Ricie za zaproszenie św. Mikołaja do Folwarku!

  W każdej parafii odbył  się Weihnachtsmärkt (kiermasz bożonarodzeniowy) gdzie można było zakupić Pfefferkuchen (pierniczki różnego rodzaju) a dla rozgrzewki napić się Glühwein (grzane wino z przyprawami korzennymi). To dawne nasze tradycje i zwyczaje wracające do łask

Od pewnego czasu zakorzenił się na Śląsku nowy do tej pory nieznany - ale  bardzo wzruszający moment - piękny staropolski zwyczaj - zapraszanie na przedwigilijny wieczór ludzi samotnych, opuszczonych, często zwaśnionych i smutnych.

 "Spotkanie Adwentowe" - "Spotkanie Seniorów" - "Spotkanie Opłatkowe" - "Weihnachstreffen", na których uczestnicy podają sobie ręce i przebaczają, składają życzenia dzieląc się opłatkiem. Zwyczaj dzielenia się opłatkiem, który na Śląsk przywieźli -Kresowiacy - przymusowi osadnicy, którzy tu znaleźli swoją nową Patrię.

właśnie takie spotkanie - w sobotni wieczór, dla mieszkańców Folwarku,  zorganizowała   Rita Żur (przewodnicząca DFK) ze swoim zespołem

 

Relacja fotograficzna w załączeniu:

 
Weihnacht 2014
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
strona w budowie
 
powrót
Odwiedzin ogółem: 003159 Odwiedzin dzisiaj: 3

Ilo osb on-line: 1