Wodzili "bera" po Folwarku
15 luty 2014 r.
(zima całkowicie bez śniegu - takiej nie pamiętam)

powrót
 
  W starych kronikach o niedźwiedziach na śląsku opolskim dowiadujemy się wielokrotnie. Brak śniegu, dodatnie temperatury - ciepła zima sprawiła, że tego roku (2014)  w Beskidach nie wszystkie brunatne niedźwiedzie  zapadły w sen a te bardziej zgłodniałe mogą sprawić jeszcze wiele kłopotów. Szczególnie w Bieszczadach gdzie przebywa prawdopodobnie 80 osobników.

Niedźwiedź - po łacinie Ursus - potężny silnie umięśniony, a jak stanie na dwóch tylnych łapach to mierzył bardzo często więcej niż dwa metry. A waga niektórych, dochodziła do 800 kg. Żyje średnio 20-25 lat, ale jak go oswoimy to może 40-lecie świętować.  

 

Dawniej  polowano  na niego – szczególnie w okresie zimowym, dziś pod całkowitą ochroną. Gdy takiego nieproszonego gościa udało się związać – oprowadzano go po całej wsi, a wszyscy się radowali z pojmanego rabusia, obdarowując myśliwych czym chata bogata,   składając wolne datki, bądź też częstując słodyczami.

Tradycja mówi, że każda gospodyni powinna z niedźwiedziem zatańczyć – taniec z nim wróży szczęście na cały rok.

 Zwyczaj wodzenia niedźwiedzia sięga średniowiecza XIV, XV  wieku  bo jeszcze  w tych latach  można było spotkać niedźwiedzia  w naszych okolicznych  lasach. A jak wspomina Józef Lompa (urodzony 29 Czerwca 1797 w Oleśnie (Rosenberg), na ziemiach oleskich też wodzono niedźwiedzia.

 "Wodzenie Bera” przetrwało do naszych czasów i co roku  w okresie karnawału się powtarza. I tak było również z sobotę 15 lutego w naszym Folwarku. Organizacją "Wodzenia" zajmowała sie Rada sołecka i DFK Folwark.  Relacja Fotograficzna w załączeniu.

"z berem po folwarku" skrót filmowy - fragment I
 
"po folwarku z berem" skrót filmowy - fragment II

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ostatni przystanek
Pozdrowienia z folwarku Rudolf i Oskar
uwagi i zastrzeżenia kierować na adres: zmarzly@op.pl
 
Odwiedzin ogółem: 004617 Odwiedzin dzisiaj: 3

Ilo osb on-line: 1