Tłusty Czwartek
 w  Folwarku (27/02/2014)

powrót
W kalendarzu chrześcijańskim ostatni czwartek przed wielkim postem, to Tłusty Czwartek. Początki tłustego czwartku sięgają starożytności. Tego dnia świętowano koniec zimy i nadejście wiosny. Głównym elementem obchodów było jedzenie obfitych i tłustych posiłków.
 
Pączki, faworki i  znany od bardzo dawna  na Śląsku, Berliner Pfannkuchen.
Pfannkuchen: (wyczytane w starej książce kucharskiej)
ist ein etwa faustgroßes Siedegebäck, das schwimmend in Fett ausgebacken wird und aus süßem Hefeteig mit einer Füllung aus Konfitüre besteht .
 
Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek,
a Bartkowa uwierzyła,
dobrych pączków nasmażyła
 
W XVI-wiecznej Polsce zajadano się pączkami z razowego ciasta wypełnionymi skwarkami, smalcem i mięsem.
Zmiana jakościowa nastąpiła w następnym wieku, bo wcześniej pączek nie wyglądał tak jak dzisiejsza słodkość.
Obok "rytualnego" obżarstwa funkcjonowały też inne tradycje, które nierozerwalnie łączyły się z ostatnim tygodniem karnawału. W marcu powszechny jest (nie tylko) na Śląsku babski comber. Zwyczaj ten  trafił na Ślask w okresie średniowiecza i został przyniesiony przez osadników niemieckich. Aleksander Brückner (profesor, filolog i slawista, historyk literatury i kultury polskiej) uważał, że słowo comber pochodzi z języka niemieckiego, od słowa Schemper (maska) lub zampern (biegać w maskach).
 
Nasz folwarski tłusty czwartek można też  babski comber nazwać, bo na kilkanaście bab przypadało tylko trzech chłopów. Masek nie były, tylko wielkie obżarstwo -  taki wieczór wspomnień i trochę śpiewania. Organizacją spotkania zajęta była Teresa Iwańska
 
Kilka migawek fotograficznych z tego spotkania.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Teresa Iwański,
 która to spotkanie zorganizowała
 
 
 
 
 
 
pozdrowienia z folwarku rudolf
powrót
Odwiedzin ogółem: 004261 Odwiedzin dzisiaj: 2

Ilo osb on-line: 1