80 Lat OSP Boguszyce
31 maja 2014r.
powrót
Trochę Historii o Boguszycach - wybrane fragmenty.

Po kilkunastu kilometrach jazdy z Opola do Krapkowic, na wzgórzu czekają na nas Boguszyce, ale nie zdążymy się nimi długo nacieszyć, gdyż po kilkuset metrach wpadamy niespodziewanie do Źlinic.  Dla ludzi mieszkających w obu wsiach tablica drogowa już dawno nie ma znaczenia, gdyż jest to jakby jedna miejscowość – ze wspólnym kościołem, szkołą, restauracją klubem sportowym i Ochotniczą Strażą Pożarną.

I tak chyba było zawsze…

Te słowa wygłoszono podczas uroczystego Jubileuszu 80-lecia
 
Nie od zawsze, bo wcześniej do roku 1810 Boguszyce, Źlinice, Chrzowice  przypisanie było do Kolegiaty Św. Krzyża w Opolu i mieli swój kościół filialny w Chrząszczycach (patrz foto niżej), który dopiero od roku 1810 został ustanowiony jak samodzielna parafia.
 
P
 
Kościół parafialny pw. św. Stanisława bp.  w Chrząszczycach istniał  do roku 1921
 W roku 1887 urzędowo odłączono od niego,  Boguszyce - Źlinice
 
 
Dziś
Boguszyce - Źlinice - Chrzowice, to  jedna parafia skupiająca  około 980 mieszkańców. Od roku 1887 (urzędowo) mają  swój kościół
 pw. Trójcy Świętej i swojego proboszcza ks. prof. Józefa Mikołajca
 
 
Na początku XX w.  (foto archiwum prywatne : Adolf Lempka Źlinice)
 
Jubileusz 80-lecia OSP Boguszyce
Uroczystość liturgii celebruje ks. prof. dr hab. Jozef Mikołajec - proboszcz,   koncelebra ks. Jan Czereda proboszcz Zimnice Wielkie.
foto: 31.06.2014 R.Z.
 

Historia OSP zaczyna się w roku 1934. 30 lipca tego właśnie roku odbyła się pierwsza zbiórka ochotników. To byli nasi Ojcowie i dziadkowie- jak wspomniano podczas jubileuszu 80-lecia.  Pierwszym dowódcą został Józef Chudala a pierwsza jednostka liczyła 32 członków. Od samego początku doskonalili na cotygodniowych próbach swoją sprawność. Na wyposażeniu mieli tylko drabinę i ręczną sikawkę a wiadra służyła do noszenia wody.

W lutym 1935 roku  OSP Boguszyce brała po raz pierwszy udział w gaszeniu pożaru palącego się budynku mieszkalnego pana Andrzeja Kroka na Sikorniku w Źlinicach. Rok później  jednostka została wyróżniona przez rejon za podanie na 2-gim miejscu wody ze wszystkich przybyłych jednostek podczas  gaszenie pożaru  tartaku Galusa w Prószkowie (zapis z roku 1936 relacja Nikodema Kroka.)

Początek II Wojny światowej 1939 - powszechna mobilizacja, strażaków wcielano do wermachtu. Teraz  opuszczone żony, matki, córki musiały się  nauczyć jak gasić niepotrzebny ogień, lub pomóc w razie potrzeby. Powstała żeńska 20 osobowa grupa Boguszucko- Źlinickich strażaków,  które jak wspomina kronika "biorą udział w gaszeniu palącej się stodoły Pawła Dobisa w Źlinicach

Żeńska drużyna OSP Boguszyce w na początku lat 40-tych biegłego wieku. (prawdopodobnie 1943)
 (foto: prywatne archiwum: Adolf Lempka Źlinice)
 
Niżej powiększenie - może któraś z Pań się rozpozna
Na fotografii znajdują się prawdopodobnie następujące osoby:

 Anna Jagło, Hildegarda Jagło, Gertruda Jagło, Hildegarda 
Smolin, Hildegarda Gielnik (+lat 21 ofiara polowania sowietów), Irmgarda Binek z Boguszyc oraz Anna Plachta, Jadwiga Panusch, Hildegarda Wójcik, Albina Wójcik, Helena Kornek, Marta Grund, Maria Gielnik (+ lat 54 ofiara polowania sowietów),, Albina Kaleta, Florentyna Kluczny, Róża Kluczny, Elżbieta Wotzka i Apolonia Lempka ze Źlinic. (prowadzący kolumnę marszową: do ustalenia (Jan Piechaczek lub Alfred Jagło z Boguszyc lub Józef Chudala ze Źlinic.)
Ważniejsze wydarzenia
 
-  21 stycznia 1945 r. II Wojna Światowa dotarła na Śląsk Opolski - do Boguszyc, Źlinic, Zimnic Wielkich - również okrutna śmierć dla ludności cywilnej. Sowieci po przekroczeniu rzeki Odry i zatrzymaniu głównego frontu na dwa  miesiące (do 15/16 marca 1945) w tych miejscowościach urządzali sobie polowanie na cywilną ludność - strzelając jak do kaczek - upolowali wtedy przeszło 250 kobiet, dzieci i kilku staruszków niezdolnych do służby wojskowej, wśród upolowanych były również kobiety z drużyny strażackiej.
 
Po wojnie i po "Tragedii Boguszyckiej" - "na płacz zabrakło łez " jak pisał Bernard Waleński,  dopiero po czterech latach udało się reaktywować Ochotniczą Straż Pożarną.  Miało to miejsce 19 stycznia 1949 roku w restauracji Franciszka Wotzki.

 Zebraniu  przewodniczył Stanisław Kluczny sekretarzował Józef Chudala a za stołem prezydialnym zasiedli druhowie: Nikodem Krok i Józef Datko
 
 
-   W 1959 roku powołano komitet budowy remizy strażackiej. Do budowy wybrano miejsce na granicy Boguszyce - Źlinice
 
-  W 1971 roku z polecenia Powiatowej Komendy Straży Pożarnej w Opolu przeprowadzona została kontrola gotowości bojowej OSP. I okazało się, że pierwsza sekcja przybyłą na miejsce alarmu po 4 minutach a konie dostarczono po 5 minutach.
 
-   4 lipca 1973 roku w południe wybuchł pożar naszego kościoła w Boguszycach, który zaczął się od drewnianych schodów na chór, a później zajęła się wieża kościelna i konstrukcja dachowa świątyni. Potężny ogień gasiły 32 jednostki straży pożarnej. Naszą jednostka uratowała bardzo cenne organy i została przez to wyróżniona. W tym samym roku zakończono budowę wodociągu wiejskiego dzięki czemu poprawiono stan zaopatrzenia w wodę do celów pożarniczych
 
-   W 1984 roku w 50 lat istnienia członkowie OSP ufundowali sobie sztandar który w niezmienionej formie towarzyszy naszej jednostce do dnia dzisiejszego.
 
-   W roku 1985 rozpoczęto rozbudowę remizy strażackiej która zakończono w 4 lata później.
 
-  W 1989 roku uroczyście otwarto nową remizę strażacką  w a nagrodę dostaliśmy nowy samochód pożarniczy star 244 który w tym roku obchodzi swoje 25 letnie urodziny jednak nadal służy nam jako jedyny samochód.
 
-   Rok 1992 jest dla naszej jednostki również rokiem szczególnym i pamiętliwym. W tym roku wybuchł największy w Polsce pożar lasów w Kuźni Raciborskiej. Nasza jednostka kilka dni czynnie brała udział w gaszeniu tego pożaru.
 
-   Kolejny pracowitym i pamiętliwym dla wszystkich był rok 1997. Wszyscy Pamiętamy wielką powódź która również w naszych wioskach dokonała wielu zniszczeń. Nasza jednostka przez cały czas brała udział podczas ewakuacji przed zalaniem jak i podczas i po powodzi.
 
-  W roku 2010 ponownie naszym wioskom zagrażało przerwanie wałów oraz powódź. Jedna dzięki zaangażowaniu wielu jednostek straży pożarnej jak i mieszkańców udał się umocni wał i woda nie dostała się na nasze tereny
 
 
Motopompa dla Boguszyckich strażaków
fotografia prasowa NTO (marzec 1997 Juliusz Stecki)
 
Samochód jaki posiadamy jest to samochód terenowy Star 244, który od 1989 roku jest z nami.
 
W roku 2009 dzięki wsparciu Urzędu Gminy w Prószkowie jak i Związkowi Ochotniczych Straży Pożarnych została przeprowadzona karosacja samochodu. Polegało to na całkowitej wymianie nadwodzia samochodu, dzięki czemu samochód ładniej wygląda a przede wszystkim jest bardziej funkcjonalny oraz posiada autopompę. Niestety, silnik i podwozie pozostało takie jak było i dlatego samochód jest głośny, wolny i niestety się psuje mimo że ładnie wygląda.
 
Obecnie Ochotnicza Straż Pożarna traktowana jest na równi z Państwową Strażą Pożarną. Podlegamy pod takie same wymagania szkoleniowe i prawne. Używamy takiego samego sprzętu oraz przechodzimy obowiązkowe szkolenia jak i badania lekarskie. Sprzęt który możemy używać musi posiadać odpowiednie dopuszczenia i przez to jest to sprzęt bardzo drogi.
 
Obecnie jednostka Boguszyce  zrzesza 48 członków w tym 12 posiadających uprawnienia do brania udziału w bezpośrednich działaniach ratowniczo-gaśniczych.
 
 
31 maja 2014 r.świętują 80-lecie  jednostki OSP Boguszyce
Przebieg uroczystości zarejestrowany na fotografii i filmie
 

Uroczystość liturgii celebruje ks. prof. dr hab. Jozef Mikołajec - proboszcz,   koncelebra ks. Jan Czereda proboszcz Zimnice Wielkie. Oprawa muzyczna Młodzieżowa Orkiestra Dęta "Kaprys" pod kierownictwem Klaudiusza Lisonia.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
podczas nabożeństwa  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
II zwiastun filmowy - Przemarsz na Plac apelowy "Pod Akacjami""
 
 
 
Odznaczeni podczas jubileuszu 80 lecia OSP Źlinice-Boguszyce
 

- Złoty Znak Związku (najwyższe odznaczenie) Broj Franciszek

-  Złoty Medal Za Zasługi Dla Pożarnictwa  Wiercimok Jan

- Srebrny Medal Za Zasługi Dla Pożarnictwa:  Kansy Joachim. Stolarski Wiesław. Wrzos Alfred

- Brązowy Medal Za Zasługi Dla Pożarnictwa: Lazik Jerzy. Odelga Marek

- Odznaka STRAŻAK WZOROWY:

Adolf Artur, Grabas Dariusz, Krzyżowski Rafał, Kansy Marcin, Matuszek Rudolf, Stolarski Jacek, Woźnica Martin

Odznaka STRAŻAK WZOROWY  OSP Chrząszczyce :

Cygan Rudolf, Anioł Henryk, Hryniów Dariusz, Hryniów Łukasz, Maciek Marcin, Matuszek Damian, Maciek Krystian, Margos Robert, Mróz Krystian, Przybyła Kamil, Wójcik Michał, Weinzettel Rudolf. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Adolf Lempka Źlinice
Najstarszy strażak OSP. Boguszyce - Źlinice
w stanie spocvzynku
 
 
 Złoty Znak Związku (najwyższe odznaczenie) 
- Broj Franciszek 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Starosta Opolski Henryk Lakwa
słowa pozdrowienia i gratulacje 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Fotografie pamiątkowe 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
to były fotografie pamiątkowa  i
Koniec części oficjalnej 
 
 
 
 
 
 
 
Młodzieżowa Orkiestra Dęta Kaprys
pod batutu Klaudiusza Lisonia 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kilka portretów 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

80-lecie OSP Boguszyce z orkiestrą "Kaprys" ze Źlinic, dyryguje Klaudiusz Lisoń
 
 
 
P.S. wynikłe opóźnienie spowodowane były brakiem listy odznaczonych - dotarła ale z opóźnieniem - dlatego OSP wypadło z normalnej kolejki. 
 
pozdrowienia z folwarku rudolf 
Wszelkie uwagi i zastrzeżenia kierować na adres zmarzly@op.pl 
 
powrót
Odwiedzin ogółem: 006720 Odwiedzin dzisiaj: 1

Ilo osb on-line: 1