Bez tytułu 1
Eryk Kornek (1935 - 2014)
ps.
Panoucek Era
powrót
UrodziÅ‚ siÄ™ w 1935 roku 19 lipca, rodzice Piotr (1892-1970) (bauer - rolnik)  i Julia (1903-1987) z domu  Giza z Folwarku. Jego rodzeÅ„stwo to Å›p. brat Ludwik i siostra Hildegarda, która mieszka w Groszowicach. W 1957 roku zawarÅ‚ zwiÄ…zek małżeÅ„ski z AnnÄ… MariÄ… Styra (1936-1993) ze ZÅ‚otnik.  DoczekaÅ‚ siÄ™  piÄ™cioro dzieci ,oÅ›mioro wnuków, dwoje prawnuków. Po Å›mierci ojca (1970) przejÄ…Å‚ gospodarstwo. Gospodarstwo które przejÄ…Å‚ to  byÅ‚o gniazdo  rodzinne wszystkich Kornków w Folwarku z jednym wyjÄ…tkiem (Kornek Joachim vel Laksik - Kania - Nikodem).
 
Korzenie ks. Janka Kornek również sięgają do tego gniazda.
 
 Rodzina znana w Folwarku od 1717 roku. Pierwszy pisany dokument to: 15 kwietnia 1717 roku urodziÅ‚ siÄ™ Adalbert syn Michaela Kornek (Freibauer) i matki Agnes, Chrzestnymi byli: Johannes Murowski, Marianna (córka Sartora z Folwarku) i Paul Duβa z Folwarku. W roku 1718-tym znajdziemy również Hedwigis Kornek wystÄ™puje w ksiÄ™gach jako chrzestna. Z tego wniosek, że Kornków 300 lat temu w Folwarku byÅ‚o już wiÄ™cej. Tu trzeba jeszcze zaznaczyć, ze przez 200 nastÄ™pnych lat, najstarszy Kornek piastowaÅ‚ (dziedzićnie) funkcjÄ™ soÅ‚tysa.
 
Dla ciekawoÅ›ci i przy okazji wystÄ™pujÄ…cego tu nazwiska Sartor w Folwarku . Istnieje hipoteza, że korzenie Å›w. Piusa X siÄ™gajÄ… na ÅšlÄ…sk (Imielnica - Boguszyce) -  (nazwisko rodowe Piusa X - to  Sartor). WedÅ‚ug uczonych w piÅ›mie (polskich i wÅ‚oskich) ta hipoteza zostaÅ‚a przez ÅšlÄ…zaków wymyÅ›lona. Ale my Folwarczanie wiemy, że Maryna Murowska byÅ‚a trzy razy na odwiedzinach u PIUSA X - Sartora. To 100% wiarygodna informacja.
Czy ta hipoteza to tylko wymyślona legenda o śląskich korzeniach papieża - św. papieża Piusa X - czy fakt historyczny?!
 
Niestety Erykowi nie udało się zawiesić swojego nazwiska - Kornek - na przeszło 300 lat starym gnieździe rodzinnym. Powodów było wiele.
 
Na zakończenie przytoczę słowa ks. dr hab. Krystiana Zaja, który celebrował uroczystości pogrzebowe w naszym parafialnym kościele:
 
Msza żaÅ‚obna,  to podanie o zmartwychwstanie,  podpisane przez przyjaciół  i najbliższych. CzyniÄ… to na tym oÅ‚tarzu  dzieci  Eryka z ich  rodzinami, krewni, przyjaciele koledzy, sÄ…siedzi, parafianie tu zgromadzeni. Niczego wartoÅ›ciowszego nie można ofiarować czÅ‚owiekowi który przeszedÅ‚ granicÄ™ życia i Å›mierci, niż uczestnictwo we mszy Å›w. żaÅ‚obnej. Dlatego godnie żegnamy Eryka, spotykajÄ…c siÄ™ tutaj na mszy Å›w. proszÄ…c o wieczne szczęście dla niego.

Powtarzając za ks. J. Twardowskim- "spieszmy się kochać, bo ludzie tak szybko odchodzą" składamy tu na tym ołtarzu wszystkie niewypowiedziane "dziękuję, przepraszam, przebaczam i proszę o wybaczenie".
 
 
 
kilka migawek fotograficznych
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
R.I.P.
 
rudolf z folwarku
powrót
Odwiedzin ogółem: 004521 Odwiedzin dzisiaj: 1

Iloœæ osób on-line: 1