Procesja "Bożego Ciała" 2014
19 czerwca 2014 r.
powrót
 
Święto Najświętszego Ciała Chrystusa (Festum Sanctissimi Corporis Christi). W Wielki Czwartek Kościół wspomina to wydarzenie (Ostatnią Wieczerzę) i  rozpatruje jako Mękę Jezusa Chrystusa,  oraz  transsubstantiatio - przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa, zaś  Boże Ciało,  ma charakter dziękczynny i radosny. Święto od 1246 roku celebrowane  w Liege (Francja), w 1252 rozszerzone na Niemcy, gdzie powstał zwyczaj procesji do czterech ołtarzy. Stamtąd najpewniej obyczaj przeniósł się na grunt polski. W Polsce uroczystość Bożego Ciała wprowadził biskup Nakier w 1320 roku (w diecezji krakowskiej).
 
 Jan Kołda (* około 1270 w Piekarach Śl., + 1341 w Nysie), imię Nanker przyjął po otrzymaniu godności biskupa, które spolszczono na Nankier
 Najprościej ujmując, Boże Ciało to uroczystość ku czci Najświętszego Sakramentu.
Procesja Bożego Ciała -(po ulicach parafii) zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach,  przy których czytane są fragmenty czterech Ewangelii. Trasa procesji jest zawsze przyozdabiana, w oknach widzimy często symbole religijne, a droga posypywana kwiatami przez małe dziewczynki, uczestnicy śpiewają pieśni.
 
Procesja w naszej parafii zarejestrowana na fotografii.
 
 
 
 
 
 
Motto "Bożego Ciała 2014":  Rodzina Miłością Wielka
 
 
 
 
 
Procesja Bożego Ciała (Fragment)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Procesja Bożego Ciała (fragment)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
pozdrowienia z folwarku rudolf
uwag i zastrzeżenia kierować na adres zmarzly@op.pl
powrót
Odwiedzin ogółem: 004197 Odwiedzin dzisiaj: 1

Ilo osb on-line: 1