"Świętowanie Abrahama po czesku"
czyli 50-te urodziny
14 czerwca 2014r.  Dub nad Moravou
powrót
 
Biblijny Abraham żył 175 lat. Skąd więc to znane w wielu krajach, Niemczech, Holandii, Austrii, w Czechach i u nas na Śląsku  w tak młodym  wieku
 -  wielkie świętowanie 50-tych urodzin!
 
Tradycja tego święta odnosi się do fragmentu Ewangelii wg. św. Jana (8.57.)
 
... Jezus opowiadał Żydom skomplikowane prawdy, a oni mu na to powiedzieli: " Pięćdziesięciu lat jeszcze nie masz, a Abrahama widziałeś ?"
 
Szeroka interpretacja tego tekstu " widzieć Abrahama" oznacza, że człowiek w tym wieku osiągnął już odpowiednią  mądrość życiową, a na głowie zaczynają pojawiać się pierwsze  siwe włosy. To chwila w naszym życiu, która pozwala na podsumowanie dotychczasowych osiągnięć i wytyczeniu nowych celów na dalsze życie.
 
 Prawie we wszystkich kulturach na świecie, 50-te urodziny,  to dzień  celebracji i świętowania! W tym dniu zbiera  się rodzina, krewni, bliscy, przyjaciele i znajomi,  składają ukłon Jubilatowi, który na ten wyjątkowy dzień  zapuszcza brodę - symbol mądrości.
 
Właśnie to wszystko, według dawnej czeskiej tradycji, odbyło się 14 czerwca 2014 roku w miejscowości Dub nad Muravou (niem. Dub an der March),w powiecie Ołomuniec, nad rzeką Morawą w Czechach.
 
Historia tej miejscowości sięga 1131 roku, a od 10.10.2006 miejscowość ma ponownie status miasteczka. Tu w  sąsiedztwie bazyliki,  w  odrestaurowanych pomieszczaniach, zebrało się  (według moich szacunków) około 800 osób, które składały gratulacje i ukłony Jubilatowi  ks. Jankowi Kornek z Folwarku.
 
Ks. Jan Kornek (*1964 ) były mieszkaniec Folwarku, po ukończeniu studiów teologicznych swoja posługę kapłańską rozpoczął  w  1991r. w Czechach. Przez ostatnie kilka lat dał się poznać  w miasteczku  Dub nad Moravou jako bardzo dobry rezydent, administrator i restaurator bazyliki pw. "Oczyszczenia Panny Marii"  z XVIII w. oraz zniszczonego do ruiny - w czasach komuny - otoczenia kościoła i plebani.
 
Ttradycyjne miejsce pielgrzymek, legenda mówi, że do barokowego kościoła "Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny" przychodzili wierni aby podziwiać obraz Matki Boskiej, który świecił w nocy. Niemymi świadkami pielgrzymek, od ponad 250 lat,  są dwie wzniosłe na 59 m wysokie wieże a wizerunek Promiennej Matki Boskiej, był przyczyną kilku niewyjaśnionych uzdrowień. 
Wspaniałe barokowe wnętrze z malarstwem Josepha Ignatza  Mildorfera (1719-1775), oraz organy barokowe wywierają  na pielgrzymach ogromne wrażenie.  Na placu między kościołem a plebanią zachowało się również wiele rzeźb barokowych (Floriańska , św. Jana Nepomucena)
 
A z okazji Abrahama ks. Jan Kornek został  mianowany na proboszcza tejże parafii.
 
 
Byliśmy gośćmi, wraz z  licznie przybyłymi mieszkańcami z naszej prószkowskiej gminy i bardzo szeroko pojętej okolicy, świadkami i uczestnikami tej tak ważnej dla Jubilata uroczystości. Gospodarz - ks. Jan Kornek - od samego rana przyjmował gratulacje i jak zauważyłem prawie wszystkich znał po imieniu. Dla mnie, który ma trudności z zapamiętaniem imion własnych wnuków, to było niesamowite. Ostatnie gratulacje (od spóźnialskich) przyjmował jeszcze po godzinie 20-tej .  
 
Oficjalne uroczystości rozpoczęły się w pięknej bazylice mszą świętą, którą muzycznie uświetniła orkiestra dętą z chórem. Po uroczystościach rozpoczęła się biesiada  (obiad )dla 800 gości - doskonale zorganizowana  - niczego nie zabrakło. Orkiestra przygrywała  non- stop. Podczas czasu na kawę ( z dodatkami) odbyła się ceremonia dekoracji ks. Janka na Abrahama.  Kolacja to grill z kilku dzików., napoje (wino, śliwowica, piwo, oraz napoje) bez ograniczeń, wieczorem tańce i wspólne śpiewanie.
Wspaniała uroczystość, miłe wspomnienia!
 
Moja relacja fotograficzna w załączeniu. (jeszcze niekompletna)
 
Powitanie gości
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Przed nabożeństwem w kościele
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
fragment liturgii w kościele
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
kwiaty i podziękowania dla mamy ks. Janka
 
 
 
 
 
 
podczas liturgii
 
 
 
 
 
 
 
czas na składanie oficjalnych życzeń z okazji 50-tych urodzin
 
 
 
 
Fragment liturgii część II - zakończenie
 
Koniec Liturgii
 
pora obiadowa po liturgii  (fragmenty)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
filmowy fragment biesiady u ks. Janka podczas Abrahama
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
zobacz panie i zapisz na fotografii:
dopiero zjedli obiad a tylko tyle zostało do kolacji
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Artur z Wójtowej Wsi (wieczorem rządził sobie jak w domu)
jak się tłumaczył z tego:...... ja tu jestem drugi po Janku od samego początku jego rezydencji w Czechach, każde urodziny świętujemy razem....
 
 
 
 
 
 
 
 
Goście już się rozjechali - zostaliśmy sami na wielkiej plebani rządy przejmuje Artur z Wójtowej Wsi
pozdrowienia z folwarku rudolf
uwagi i zastrzeżenia kierować na adres: zmarzly@op.pl
powrót
Odwiedzin ogółem: 003971 Odwiedzin dzisiaj: 1

Ilo osb on-line: 1