Prószkowska
VI Międzynarodowa Parada Orkiestr Dętych
Austria - Czechy - Śląsk (Prószków)
 21/06/2014
powrót
 
 
Austria - Czechy - Śląsk,  trzy narody,  przez 400 lat z turbulencjami politycznymi  pod wspólnym cesarskim berłem - Habsburgów (1335 - 1741).  W tym czasie, na dworze cesarskim w Wiedniu,  ważne funkcje pełnili  hrabiowie Prószkowscy, a przez wiele lat (w imieniu cesarza) sprawowali również  władzę   na Śląsku. Tworzyliśmy wtedy  wielonarodową społeczność, która posługiwała się trzema językami: niemieckim, czeskim i śląskim, który dziś nazywa sie oficjalnie gwarą!
 
 Właśnie  tu u bram zamku Prószkowskich w Prószkowie (Proskau) na Śląsku (nie mylić z Pruszkowem pod Warszawą), dnia 21 czerwca 2014 r. o godzinie 19:tej doszło do ponownego spotkania tych trzech narodów, którzy też potrafili się porozumieć, ale tylko w jednym języku - muzycznym.
 
Czołowi muzycy, z trzech krajów (Polska, Austria, Czechy), którzy  z pierwowzoru Fletni Pana   na przestrzeni wieków  udoskonalonych  konstrukcji -  różnych instrumentów dętych, wytwarzali dźwięki, łączyli w akordy tworząc muzykę. Muzykę,  która  w tym dniu stanowiła wspólny język dla licznie zgromadzonych melomanów.  To była wspaniała uczta dla ucha! 
 
Organizatorzy: Urząd Miejski  i OKiS w Prószkowie na to międzynarodowe  spotkanie  zaprosili wielu artystów, ale wszystkich  jednoczą dwie rzeczy:
mistrzowsko potrafią się porozumiewać za pomocą instrumentów dętych  i wspólne przesłanie:
 kochamy  muzykę, bo tylko ona łagodzi obyczaje.
 
Organizatorzy zadbali nie tylko o nasze  wrażenia słuchowe, ale również o wrażenia wzrokowe, bo pięknie prezentowały się  mażoretki oraz tancerze z zespołu SCORPION.
 
Podsumowanie.
 
Mało takich gmin w kraju, które mogą się szczycić tym, że mają dwie orkiestry dęte tej klasy co "Złota Prószkowska" i "Źlinickie Kaprysy". Ale to klimat sprzyjający muzyce, śpiewaniu i tańcom, który  pozwala  utalentowanym mieszkańcom  gminy (nie tylko naszej) na rozwój.
Gdzie władza stwarza dobry klimat tam zawsze znajdą się dobrzy fachowcy - nauczyciele. Właśnie: Andrzej Bojarski, Klaudiusz Lisoń, Przemysław i Agnieszka Ślusarczykowie, Magdalena Kolman to oni - profesjonaliści wiedzą jak się to robi - coś co potem znajdujemy na górnych półkach.  
 
  Do kalendarza imprez kulturalnych w naszej gminie na stałe weszła już Parada Orkiestr.
 
Mażoretki, które uświetniły przemarsz i popisały na (asfalcie), były bardzo przejęte i wykazały ogromne  zaangażowaniem, a od zeszłego roku zrobiły wielki skok do przodu. Jeszcze trochęęęęęe ćwiczeń, i staniecie w szranki ze SCORPIONAMI.  Scorpiony to jednak osobny temat, w tych (asfaltowych warunkach) w moim przekonaniu pokaz był rewelacyjny.
 
Wszystkie orkiestry, a było ich jedenascie, grały przed prószkowską licznie zgromadzoną publicznością na swoim najwyższym poziomie. Nie wszystkie ze względów technicznych słyszałem, ale słyszałem opinię melomanów o orkiestrach, tam gdzie mnie nie było.
 
Subiektywnie najwyżej oceniam Czeską Veselkę za profesjonalizm jakość wykonania (dobry sprzęt), oraz Blaskapelle ze Świbia, którzy przestawili nam na Rynku muzykę dętą w sposób "miękki" taki "aksamitny" jak zaznaczył i podkreślił  mój znajomy towarzysz Teofil,  meloman z Prószkowa.
 
Pogoda dopisała, organizacja również. Pokaz ogni sztucznych piękny ale krótki (pewnie koszty tu zaważyły). Tylko że zademonstrowany o dwie zwrotki "Ody" za szybko!!!! Przyspieszony pokaz  bardzo mocno zdekoncentrował wszystkie orkiestry (to widać i słychać na filmach) zamiast patrzeć na dyrygenta wielu przestało grać i patrzyli w niebo.
 
Może jeszcze  jedna uwaga dla odpowiedzialnych za drogi po których przemieszczali się melomani (OKIS, Zamek, Rynek).
Propozycja Od godz 20:oo do 0:30 konieczne ograniczenie prędkości do 20km/godzinę na tych odcinkach. Ponieważ wielokrotnie się przemieszczałem widziałem wiele samochodów grubo przekraczających 50-kę - a melomani drogi traktowali jak chodnik. To były bardzo niebezpieczne sytuacje.
 
Wszystkim wykonawcom artystom, oraz organizatorom należą się od zadowolonych melomanów
Serdeczne gorące podziękowania!
rudolf z folwarku
Program
Finał godzina 24:00 z pokazem sztucznych ogni
Fragmenty parady zapisane na fotografii
 
 
 
 
 
 
parada: film fragment przemarszu
 
 
Na trasie przemarszu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Parada Orkiestr - przemarsz
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Powitanie Austrii w Prószkowie
 
 
 
 
 
 
prószkowskie mażoretki (fragmenty pokazu)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
podczas Parady Orkiestr 2014 wystąpili:
 
Formacja Tańca Nowoczesnego SCORPION
 Kierownikiem artystycznym zespołu jest choreograf Magdalena Kolman
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bialska Orkiestra Dęta w Prószkowie
 
 
 
 
 
 
 
Orkiestra Andrzeja Bojarskiego
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Oda do Radości w wykonaniu wszystkich orkiestr.
 
 
 
 
 
pozdrowienia z folwarku rudolf
uwagi i zastrzeżenia kierować na adres zmarzly@op.pl
 
powrót
Odwiedzin ogółem: 006011 Odwiedzin dzisiaj: 3

Ilo osb on-line: 1