Parafia MB Szkaplerznej i św. bp. Stanisława
0dpust
13 lipca 2014 Chrząszczyce
powrót
Od czasu konsekracji naszego parafialnego kościoła i  powierzeniu go w opiekę MB Szkaplerznej (Pani z Góry Karmel)  minęło już 91 lat. Naszemu Kościołowi nadano imię - czyli - pod wezwaniem MB Szkaplerznej. Dokonał tego Kardynał Bertram 10 października 1923 roku. Ten akt można porównać do sakramentu chrztu, gdy dziecku nadaje się imię, imię patrona.
 
Czyli odpust można porównać do zwyczaju świętowania dnia imienin. Może to porównanie tu na Śląsku nie jest odpowiednie, gdzie częściej dzień urodzin (Geburtstag) świętujemy.
 
Nowy kościół  wybudowano w czasach gdy naszym proboszczem był ks. Henryk Kulik (1914-1931), a w 1923 roku konsekrowany  przez kard Adolfa Bertrama. Wcześniej parafianie korzystali z małego kościoła pw. Św. Stanisława bp. którego fragment zachowano a dziś stanowi on kaplicę, integralną część nowego kościoła.
 
Dlaczego akurat "Pani z Góry Karmel" nam patronuje, przecież przez kilka wieków patronował nam św. bp. Stanisław (od 1260). Wiadomo też, że  
 
Ale tego do tej pory  nie udało się ustalić.
 
Góra Karmel - "słodki urok świętego i czcigodnego miejsca" - prorokowi Eliaszowi zawdzięcza swoją sławę.  Zakon Karmelitów miał tu swoją pierwszą siedzibę.  Karmelici ubierają się bardzo skromnie i żyją  w surowej regule, jak pustelnicy. Strój karmelitów składa się z tuniki z pasem koloru brązowego oraz szkaplerza i kaptura tegoż koloru.  Tylko w wyjątkowych okolicznościach zakłada się biały płaszcz z kapturem.
 
  Skromnością i ubóstwem Karmelitów, może  to miało jakiś związek z naszą parafią, że za patronkę wybrano MB Szkaplerzną  ?
 
 W latach 20-tych ubiegłego wieku, gdy budowano nasz kościół,  to były przecież trudne czasy. W 1918 roku skończyła się I  Wojna Światowa. Traktat Wersalski (1919 układ pokojowy kończący wojnę) nakładał na przegranych kontrybucje. Przegrani byli Niemcy.  Odszkodowania wyniosły 132 mld marek w złocie i spowodowały ogromną inflację, Powstania Śląskie, Plebiscyt, podział Śląska na dwie części upadek gospodarki, na Śląsku była wielka bieda.
 
W ciągu roku liturgicznego każda parafia raz przeżywa uroczystość odpustową, nasza parafia jest wyjątkowa - mamy jakby dwa kościoły w jednym - zachowano stary, podczas budowy nowego. Dlatego parafia Chrząszczyce każdego roku w maju, świętuje  również odpust na św. bp. Stanisława ze Szczepanowa
W parafialne święto - odpust, oprócz uroczystej Mszy św., organizuje się również procesje dookoła kościoła, a po liturgii zakupy pod budami, uczta odpustowa z rodziną, zabawy i karuzela.
 
Migawki fotograficzne i filmowe z odpustu w naszym, kościele w roku 2014 (13 lipca)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Początek liturgii odpustowej
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
"Chór Parafialny - Chrząszczyce"
 
Scchola Parafialna
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Muzynie uroczystość odpustową uświetnił "Chór Parafialny" pod batutą Joachima Konska , "Schola Parafialna" kierowana przez Katarzynę Długosz, oraz "Orkiestra Dęta" bez nazwy - składanka  muzyków z naszej prószkowskiej gminy,  którą wspierała Katarzyczna Długosz na swoich dużych organach.
 
 
 
procesja dookoła kościoła
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Karuzela to ostatni akord każdego odpustu
pozdrowienia z folwarku rudolf
uwagi i zastrzeżenia kierować na adres zmarzly@op.pl
powrót
Odwiedzin ogółem: 004966 Odwiedzin dzisiaj: 3

Ilo osb on-line: 1