Märchennacht 2014  -  Bajkowa Noc 2014
 29/30 sierpnia 2014
powrót

W nocy z 29 na 30 sierpnia 2014 r. w godzinach 19:oo (piątek) do 10:oo (sobota),  Mniejszość Niemiecka - Zarząd Gminny TSKN w Prószkowie przy wsparciu przewodniczących DFK, zorganizowała spotkanie dla dzieci (od 6 do12 lat) ze światem niemieckich bajek.

Na miejsce spotkania z bajkami wybrano już po raz siódmy stary "Ligocki Młyn" u Państwa Klosów w Ligocie Prószkowskiej, gdzie podobno w nocy straszy.  Pan Klosa opowiadał mi: koła młyńskie, które wiele lat temu zatrzymały się,...... już wielokrotnie się zdarzało, że  przy pełni księżyca w nocy nagle zaczynają sie kręcić i słychać dziwne głosy

Warunkiem uczestnictwa była zgoda rodziców, którzy musieli oświadczyć, że dzieci nie boją się duchów, że  znają proste podstawowe słowa w języku niemieckim. Tylko takie warunki stawiali organizatorzy dla dzieci mieszkańców gminy Prószków. 

Ciekawy - przy "Ligockim Młynie" stawiłem się na godzinę 19-tą,  aby stwierdzić na miejscu ile też dzieci w naszej gminie, nie boi się duchów, w dodatku ma ochotę spać (bez mamy) w śpiworach na materacach w młynie gdzie w nocy straszy.
 
Ze względu na trudne warunki (głucho wszędzie ciemno wszędzie co to będzie co to będzie), organizatorzy kilka-krotnie sprawdzali ilość dzieci i zawsze wychodziła liczba 29.   
 
Aby w razie czego łatwo było znaleźć zgubę, każde dziecko było ubrane w białą koszulkę z napisem Märchennacht, i zaopatrzone w identyfikator z imieniem. Żeby dzieci nie były głodne, opiekunowie (wspólnie z dziećmi) przygotowali kolację i śniadanie. Na stole było bardzo dużo witamin owocowych!
 
Nad organizacją czuwała Sylwia Białończyk.
 
Program przygotowali Klaudia i Henryk Lakwa.
 

Organizator: Gemeindevorstand der Sozial Kulturellen Gesellschaft der Deutschen in Proskau (Deutsche Minderheit), Prószków, ul. Zamkowa 2, Norbert Rasch Vorsitzender.  TSKN Zarząd Gminny w Prószkowie Przewodniczący Norbert Rasch.

Gemeinde Proskau

Jak mnie poinformowano, tradycyjnie (w języku niemieckim i polskim) bajki czytali znani mieszkańcy gminy Prószków. Nie tylko bajek, legend i podań dzieci słuchały, były też "Tęczowa zabawa" i inne ruchowe zajęcia.
 
W programie: 19.30   Spiele (PL/DE) - verantwortlich Klaudia Lakwa (draußen in der Laube). 20.15 Gemeinsames Abendessen - verantwortlich Sylwia Białończyk, Jolanta Klosa (im Garten neben der Laube). 20.45 Vorlesen des Märchens (DE), und Gespräch mit den Kinder (DE) Klaudia Lakwa Stadtratvorsizenderin  (draußen in der Laube). 20.45 Vorlesen des Märchens (DE), und Gespräch mit den Kinder (DE) Klaudia Lakwa Stadtratvorsizenderin  (draußen in der Laube). 21.30 Märchenerzählung Bajka – Maciej Kędra – Polizist Oppeln und Gespräch mit den Kinder (PL) (draußen in der Laube). 22.10 Erzählung Henryk Lakwa – Oppelner Landrat- Prószkowskie Podania i Legendy. 23.10 Erzählung  (DE) Krzysztof Wysdak – Feuerwehrmann (draußen auf der Wiese) (jeśli będzie czas to piosenki). 00.00  Gemeinsames Abendgebet – Norbert Rasch (DE). 00.30 Kinderfilme in DE und PL – Henryk Lakwa. 03.00  Ende/Schlafen. Samstag Morgen  08.00  Frühstück – Sylwia Białończyk, Jolanta Klosa i Henryk Lakwa
 
Program był bogaty i mam nadzieję, że w 100% został zrealizowany,. Uczestniczyłem tylko do godziny 21:30 potem zrobiło się bardzo ciemno (boję się duchów) więc szybko wracałem do domu. Dla moich internautów kilka migawek fotograficznych z Siódmej Märchennacht 2014 w "ligockim młynie" u państwa Klosów w Ligocie Prószkowskiej .
 
krótka relacja filmowa  z zabawy - podkład muzyczny "Proskauer Echo" - Klaudia &Henryk
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Dzieci w jednolitych strojach - instrukcje i informacja dla dzieci
 
 
Zaczynają się zabawy
 
 
 
 
 
Kolacja
 
 
 
 
 
Tak zwana "Ochrona"
 
 
Policja czyta bajki...
Minęła godzina 21:3o  Pora na czytanie bajek - dla mnie pora do domu
pozdrowienia: rudolf  z folwarku
powrót
Odwiedzin ogółem: 003635 Odwiedzin dzisiaj: 2

Ilo osb on-line: 1