"Dni Prószkowa 2014"
dzień trzeci (24 sierpnia 2014r.)
powrót

A w Prószkowie nic się nie dzieje ..... takie zdanie mają malkontenci. Ludzie  wiecznie niezadowoleni ze wszystkiego, doszukujący się wad we wszystkim i wszystkich. Popularnie znani jako : grymaśnik, kapryśnik, chimeryk, ustyskiwacz, tetryk, zrzęda i wiele innych jak na przykład: burczymucha.
 
Jest wręcz odwrotnie, w naszej gminie ciągle coś się dzieje. Dzieje się za dużo i brakuje nam czasu aby być wszędzie gdzie coś się dzieje. Nasza gmina, jeśli chodzi o kulturę (w szerokim znaczeniu) jest samowystarczalna.
 
Mamy dwie liczące się  w kraju Orkiestry Dęte i kilka składanych orkiestr, na różne okazje. Studio Piosenki, które kształci nowych wokalistów. Znane i lubiane zespoły wokalne "Proskauer Echo" i "Duet Aneta & Norbert", "Przysieczanki", "Ligockie Wrzosy". Formacja Tańca Nowoczesnego "Scorpion" to grupa na poziomie Europejskim. Mażoretki, które juz poznaliśmy na paradzie orkiestr.
 
A nasze śląskie "Biesiady", "Zniwniouki", "Meluzyny" i różne inne   "Festyny", Spotkania seniorów, ostatnio bardzo aktywni", "Oktoberfesty", "Winowskie Winobranie", "Rosenmontagi", "Parada Orkiestr" "grzebanie basów" "wodzenie niedźwiedzia", "koncerty kolęd", które każdego roku eksportujemy do stolicy województwa. Uroczystości i pokazy Strażaków, ledwo się mieszczą w kalendarzu imprez.
 
Przecież w to wszystko zaangażowana jest ogromna grupa naszych mieszkańców!
 
W tych dniach ukazał się tomik wierszy - poezja Ingeborgi, która przede wszystkim nobilituje nasze prószkowskie okolice. Dla bibliofili dostępny księgozbiór starodruki o pomologii, unikat na skalę światową. Na prószkowskiej plebanii powstał bestseller, który może zadowolić każdego smakosza śląskiej kuchni. Prószków w XIX był miasteczkiem akademicki (Królewska Akademia), wiadomo mi, że nasza władza czyni starania o założenie filii Uniwersytetu Opolskiego. Śledzę to wszystko (w  miarę wolnego czasu), i głowa boli od nadmiaru.
 
 Napisałem samowystarczalni, to nie znaczy: Prószków zamyka drzwi przed światem. Mieszkańcy (zespoły) wyjeżdżają w szeroki świat i wracają obwieszeni medalami, a nasza władza zaprasza świat do Prószkowa. Tu, na naszych scenach, mieszkańcy gminy mogą  porównywać jaki poziom reprezentują nasi artyści.  Podczas tegorocznych Dni była ku temu okazja. Porównanie wypada korzystnie - ze wskazaniem na naszą prószkowską gminę. Możemy głowę nosić wysoko!
 
Podczas ostatniego dnia "Dni Prószkowa 2014" byliśmy świadkami czegoś, czego w naszej gminie jeszcze nie było.
 
Kiedy już szykowałem się do powrotu do domu przypadkiem spotkałem się z Piotrem  Pachem z Nowej Kuźni. Kilka zdawkowych słów na temat przebiegu imprezy i Piotr poinformował mnie, że za półgodziny w przerwie programu "Śląska Fiesta" On i jego koledzy przygotowali "kabaret", żeby zostać i zobaczyć. Tego kabaretu, podobnie jak w sobotę występu Scorpionów nie było w programie "Dni Prószkowa".
 
Kabaret w Prószkowie - takiego zespołu jeszcze nie było. Zostałem, widziałem, słyszałem i byłem oczarowany, nie tylko ja ale również licznie zgromadzeni goście.
 
 Zadaniem kabaretu  jest pokazanie w krótkiej formie skeczy z życia w sposób satyryczny - śmieszny. I to chłopakom się udało. Wszystkie tematy aktualne i podane smacznie, chwilami pikantnie ale wyważone, chociaż w stosunku do naszej władzy powściągliwe.  Śmielej Panowie, satyra pozwala na więcej. 
 
Właśnie czegoś takiego jak kabaret w naszej gminie brakowało i jest nadzieja, że wczorajsza premiera nie będzie jak kometa
 "pojawia się i znika  gdzieś w kosmosie,  na kilka wieków
 
Kabaretów jest wiele, ale kabaret, który ośmiesza tylko naszą gminę takiego do tej pory nie mieliśmy.
Luka w prószkowskiej kulturze  - wypełniona, a dokonali   tego  trzej panowie:
 Piotr  z Nowej Kuźni, Daniel z Ligoty Prószkowskiej i Kamil ze Złotnik
Gratuluję pomysłu i życzę owocnej pracy przy produkcji : "Salvy Śmiechu"
rudolf z folwarku
Relacja fotograficzne z ostatniego dnia
 
dodano 28/08/2014 kabaret "Ługi Bugi"  Kucharz w hotelu ARKAS"   (do posłuchania)
 
 
 
 
To był program dla dzieci "Tęczowa kraina" ale chłopak dopiero skończył "raczkowanie" - będzie startował w następnym roku
 
 
 
"Lewiniacy" z Lewina Brzeskiego
 
 
 
 
 
 
 
w pogoni za bańką mydlaną - to się dzieciom podobało.
 
 
 
pierwsza para na asfalcie  (będzie nagroda !)
 
 
Lewiniacy
Wykonują repertuar kapel podwórkowych z całej Polski, melodie ludowe i popularne. W programie również 3 godzinna Biesiada Lwowska
 
 
 
 
Śląska "Fiesta"
 
 
 
 
 
 
Śląska Fiesta
 
 
 
Kabaret Ługi Bugi  w Prószkowie
"scenki ze sklepy u (Ł)Ani
 
 
 
 
 
"muszę się żenić"
Kamilowi porady przed weselem udziela Piotr......
 
 
 
"Nowy kucharz w ARKASIE"
 
 
 
 
" Nasza Rousa"
 
 
 
 
Kabaret Ługi Bugi  w naszej gminie
od lewej Kamil ze Złotnik - Daniel z Ligoty - Piotr z Nowej Kuźni
"brawo dla odważnych" ! macie zielone światło ... jazda do przodu
 
 
 
Fiesta, Fiesta , Fiesta
i tym akcentem zakończyliśmy "Dni Prószkowa 2014"
 
Nie byłem na wszystkich  "punktach" bogatego programu (bogaty dla młodzieży) było dużo sportu i dobrze zorganizowanej zabawy dla dzieci. To co widziałem słyszałem było dobre. Nad oświetleniem i nagłośnieniem  dobrze czuwała firma "Krok", Organizacyjnie OkiS podczas tych trzech dni - sprawdził się. Dziękujemy!
W archiwum zachowam kilka filmów, które może pokażemy w innym czasie. Powód, przybyło internautów a nasze łącza są takie jakie były dawno temu. Wczytywanie jednego 3 minutowego filmu trwa czasem więcej niż 6 godzin.
pozdrowienia rudolf z folwarku
uwagi i zastrzeżenia kierować na adres zmarzly@op.pl
powrót
Odwiedzin ogółem: 003760 Odwiedzin dzisiaj: 2

Ilo osb on-line: 1