Bez tytułu 1
II Kartofelfest
 II ÅšwiÄ™towanie pieczonego ziemniaka
Ligota Prószkowska
Ellguth Proskau

28 września 2014r.
powrót
 
 

Kartofelfest -  ÅšwiÄ™to Ziemniaka - fest Solanum tuberosum

Kartofle, ziemniaki, pyry, knule, a Indianin mówi papasy

  Gruba, miÄ™sista roÅ›lina. Kwiaty o barwie biaÅ‚ej, różowej, bÅ‚Ä™kitnej lub fioletowej, po przekwitniÄ™ciu można zbierać zielone jagody. Ale nikomu nie polecam tych jagód ani zbierać ani  konsumować. CaÅ‚a nadziemna roÅ›lina razem z zielonymi jagodami posiada bardzo duże stężenie Solaniny a najwiÄ™ksze stężenie trucizny jest wÅ‚aÅ›nie w tych jagodach.  

 Solanina, to organiczny zwiÄ…zek chemiczny, toksyczny glikozyd. Objawy zatrucia to – wymioty, kolka, biegunka, Å›piÄ…czka, napady drgawek, wykazuje też dziaÅ‚ania rakotwórcze a niewydolność krążenia, może doprowadzić do zgonu w ciÄ…gu 24 godzin.

 

Do Europy kartofle trafiÅ‚y z Ameryki okoÅ‚o  1570 roku. HiszpaÅ„ski konkwistador podbijajÄ…c Inków zainteresowany byÅ‚ głównie ich zÅ‚otem, ale żeglarze rozprzestrzenili uprawÄ™ roÅ›liny na caÅ‚y Å›wiat.

 Indianie kartofel traktowali jako trujÄ…cy chwast, nazywali go Papas lub Patata, ale wiedzieli, że część podziemna – bulwa, bardzo bogata w skrobiÄ™ – po ugotowaniu lub upieczeniu jest jadalna.  Bulwa kartofla nie zawiera solaniny. Ale przed spożyciem, pamiÄ™tajmy,  Å¼e w kieÅ‚kach i oczkach wystÄ™puje duże stężenie tej trucizny.

 Jeszcze nie taka dawno, 200 lat temu, diabelskiej roÅ›linie przypisywano rozprzestrzenianiu wielu chorób, kartofle miaÅ‚y szkodzić nie tylko ludziom, ale także zwierzÄ™tom. Brak żywnoÅ›ci, głód byÅ‚ czÄ™stym efektem zatruć, bo zdesperowani mieszkaÅ„cy zjadali zielone jagody i nawet przegniÅ‚e bulwy.

  PoczÄ…tkowo bylina kartofla stanowiÅ‚a ozdobÄ™ w ogrodach arystokratów, wielu wykwintnych dostojników przyozdabiaÅ‚o swój ubiór kwiatami tej roÅ›liny

W Europie Zachodniej uprawa kartofli zaczęła się dopiero w latach 1700. Kiedy opaci z klasztoru św. Piotra pod Gondawą uznali bulwy za przysmak zakonników i zobowiązali swoich dzierżawców do płacenia czynszów za dzierżawę kartoflami.

A u nas na Śląsku, kartofle traktowano w drugiej połowie XVIII wieku podobnie. Dla naszych antenatów to też była trująca roślina.

To nie legenda to fakt.

 Kiedy Fryderyk II Wielki szykowaÅ‚ siÄ™ do wojny z AustriÄ…, wiedziaÅ‚, że musi zebrać wielu mÅ‚odych do swoich szwadronów. Obawa że braknie rÄ…k do pracy przy żniwach (koszenie zboża - wtedy kombajnów jeszcze nie byÅ‚o), wydaÅ‚ specjalny dekret zobowiÄ…zujÄ…cy chÅ‚opów na ÅšlÄ…sku do uprawy ziemniaków. Sadzonki rozdawano chÅ‚opom za darmo, dragoni pilnowali czy rzeczywiÅ›cie sÄ… sadzone. Kroniki odnotowaÅ‚y, że w okolicach Poczdamu i Berlina wojsko pilnowaÅ‚o pola kartoflane.

Ta decyzja króla Fryderyka II Wielkiego uchroniÅ‚a niejedno życie od Å›mierci gÅ‚odowej. DziÅ› dieta przeciÄ™tnego mieszkaÅ„ca  na naszej  planecie Ziemia to okoÅ‚o     33 kg kartofli rocznie. NajwiÄ™kszym producentem kartofli sÄ… Chiny (ok. 88 000 000 ton), a w naszej prószkowskiej gminie trudno znaleźć takie kartofliska. U nas zasÅ‚oniÅ‚y je plantacje kukurydzy  (Mais, też pochodzÄ…cej z Ameryki).

Na razie tradycyjnie mamy Kartofelfest – zapewne za lat kilka zaczniemy  Maisfest

 
Kartofelfest zaczynamy od dojenia unijnej krowy;
 
 
 
 
 
 
Tak przebiegało dojenie..........
 
 
Krowa wydojona, dojarki i dojarzy komisja oceniła pozytywnie w nagrodę mogli sobie zabrać wiadro a na osłodę wszyscy otrzymali mleczną czekoladę. Zabawa byłą przednia! Pomysł oryginalny i na czasie.

 Pani soÅ‚tys Aniela Czollek, która miaÅ‚a pieczÄ™ nad organizacjÄ… i sama baaaaardzo wiele zrobiÅ‚a aby II Kartofelfest miaÅ‚ pÄ™knÄ… oprawÄ™, powiedziaÅ‚a mi ,że już dziÅ› narodziÅ‚y siÄ™ plany na wyhodowaniem nowej rasy, krowy Gigant. Wieżę, że siÄ™ uda. ZastanawiaÅ‚em sie, dlaczego taka duża wieÅ›, najwiÄ™ksza w naszej gminie, ma za soÅ‚tysa KobietÄ™ tej klasy. Moje dyskretne obserwacje caÅ‚kowicie rozwiaÅ‚y wÄ…tpliwoÅ›ci. Ta kobieta ma respekt, posÅ‚uch wÅ›ród mieszkaÅ„ców.  W mojej obecnoÅ›ci wydawaÅ‚a ciche, krótkie polecenia a przy tym niebyÅ‚o żadnych dyskusji i każdy zaangażowany w organizacjÄ™ wracaÅ‚ na swoje stanowisko.  To jest możliwe, jeden warunek:.... trzeba Å›wiecić przykÅ‚adem, samemu zrobić i innym pokazać jak siÄ™ to robi, a naÅ›ladowcy sami siÄ™ znajdÄ…. Co bardzo mnie ucieszyÅ‚o, to wÅ‚aÅ›nie to, że wiele mÅ‚odzieży byÅ‚o zaangażowanej.  Tak trzymać pani Anielo.
 
Zgodnie z programem, najpierw powinne być przedstawione dzieci,  Dzieci jak zawsze bawiÅ‚y siÄ™ wspaniale, byÅ‚y w tych zabawowych  różnych konkurencjach emocjonalnie bardzo  zaangażowane. WalczyÅ‚y jak zawodnicy na olimpiadzie o medale, a tu nagrodÄ… byÅ‚ tylko sÅ‚odki cukierek pewne o wiele cenniejszy, niż olimpijskie zÅ‚oto, bo sÅ‚odki.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wszystko sprintem ..... dynamicznie przebiegała zabawa
 
 
 
 
zawodniczki startujące w różnych konkurencjach
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
zapraszamy do przejażdżki na krowie
 
 
 
 
 
Konkurencja dla dzieci z Kartoflem w tytule   (podkÅ‚ad muzyczny Orkiestra DÄ™ta Prószków
 
 
 
 
 
personel pani sołtys .....
 
 
przy grillu 
 
 
 
trofea z loterii
 (to siÄ™ dziÅ› nazywa cegieÅ‚ka) 
 
 
Młode dziewczyny zapewniają zgłodniałym ciepłą strawę ....
 
do każdej potrawy dodają gratis szczery Uśmiech,
 którego dorosÅ‚ym stale brakuje.......

 
 
 
 
sesja fotograficzna trwała kilka sekund
 
 
 
za chwilÄ™ start....
 
tu było stanowisko dowodzenia - sztab akcji "Kartofelfest"
po lewej - Aniela Czollek - głównodowodząca.
a te na pierwszym planie - puste - białe tacki po kartflanych przysmakach ..... to moje dzieło .....
 
ÅšpiewajÄ…ce "Ligockie Wrzosy"
 
"Ligockie Wrzosy"
20 listopada 2013 rok NTO  informuje: .... Widownia byÅ‚a peÅ‚na, a chóry  i zespoÅ‚y Å›piewacze, które wystÄ…piÅ‚y na XXII festiwalu w Walcach prezentowaÅ‚y siÄ™ dobrze. 
Najlepszym zespoÅ‚em zostaÅ‚y " Ligockie Wrzosy" pokonujÄ…c Kupskie Echo. Trzecim miejscem podzieliÅ‚y siÄ™ "Sternentaler" i "Kosorowiczanki".  Zespół "ligockie Wrzosy" zostaÅ‚ zaÅ‚ożony w czerwcu 2004 przez grupÄ™ mieszkaÅ„ców, oraz AgnieszkÄ™ i PrzemysÅ‚awa Åšlusarczyków przy wsparciu Anieli Czollek. Zespół ma w repertuarze ponad 50 pieÅ›ni:  po nasymu, po niemiecku i po polsku,  dba o pielÄ™gnowanie tradycji Å›lÄ…skiej......
 
P.S. ... w NTO napisali ....... 50 pieśni w gwarze, po polsku i po niemiecki......

... My tu na ÅšlÄ…sku nie gwarzymy , my goudomy po nasymu jus od VIII wieku po narodzyniu Chr.
 
 
Oto członkowie zespołu, który zaśpiewał nam (u siebie) bez podkładu "kapela" na ligockim kartofelfest:
Helena Nowak
Aniela Czolek
Weronika Nowak
Lidia Mazur
Lidia Szymaniec
Klementyna Honczia
Marta Kordoń
Brygida Weber
nieobecne, ale aktywne: Urszula Wawrzynek i Aniela Czolek
 
 
trochę się bała, ale pogłaskała
ciekawska......
 
smaczne ciasteczka
a małemu dziecku każą palce lizać
 
na stole wylosowane "cegiełki"
 
 
powrót z wylosowaną "cegiełką"
 
dwie ostanie cegiełki
 
 
To jest "cegiełka', którą wylosowała pani Urszula Lelek z Prószkowa .

Wszystkie cegieÅ‚ki byÅ‚y podobne ..... takie arcydzieÅ‚a wykonane rÄ™cznie przez paniÄ…  AnieleCzolek,
 która (tak mnie poinformowano) wszystkie materiaÅ‚y potrzebne do ich wykonania znalazÅ‚a na okolicznych polach.

 
i ostatnia "cegiełka"
On wygrał "główną nagrodę
"Koperta niespodzianka"
 
Dieta protestacyjna "PRZECIW EMBARGU NA jabłko"
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
uwagi i zastrzeżenia kierować na adres zmarzly@op.pl
rudolf z folwarku
powrót
Odwiedzin ogółem: 005605 Odwiedzin dzisiaj: 1

Iloœæ osób on-line: 1