Koncert Kolęd w Chrząszczycach
11 tycznia 2015 rok
powrót

Od 2008 roku współpraca gminy Prószków z Grupą MAS Moravska Braná w Czechach  - trwa na dobre.
 
 Po raz szósty organizatorzy zaprosili mieszkańców naszej gminy na Bożonarodzeniowy Koncert Kolęd, który dla odmiany (zeszłego roku odbył się w Boguszycach) miał miejsce 11 stycznia 2015 w naszym kościele parafialnym pw. MB. Szkaplerznej i św. Bp. Stanisława w Chrząszczycach. Doskonała  akustyka wnętrza pozwoliła orkiestrom i solistom na wykazanie się swoim mistrzowskim kunsztem.
 
Wysłuchaliśmy najpiękniejsze kolędy w nowoczesnej aranżacji  w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej Kaprys ze Źlinic pod batutą Klaudiusza Lisonia,  oraz pod batutą Miroslava Smrčka  z Sušicu Přerova z Czech.
 
  Dziś to już standard, że orkiestra dęta ma w swoim składzie solistów na instrument głosowy. Muzyka wokalno - instrumentalna, której najczęściej słuchamy jest niemalże tak samo stara jak historia życia ludzi na ziemi.  Może dlatego dzisiejsze orkiestry dęte (kojarzone jeszcze przez wielu z wojskiem),  do swojego repertuaru wprowadziły wokal  od niedawna. Wokal- ludzki głos - szalenie ubogaca dźwięki wytwarzane w instrumentach  dętych i niech tak już zostanie.
 
Kaprysy miały cztery osoby śpiewające:
Paulina Klosa , Paulina Rasch i Anna Broj
oraz jednego rodzynka Dawid Gallus
 
Morawska Veselka o jeden głos więcej:
 Marie  Štěrbová - Hana Navratilová - Petra Dudová - Miloš Kobliha - Michal Mikulik
 
Obie orkiestry,  zaprzyjaźnione od zarania, wzajemnie się uzupełniają. Coroczne wspólne warsztaty, na których wymieniają doświadczenie  dawały się słyszeć. Nie mam jednak w tym temacie odpowiednich  kompetencji aby się wymądrzać.  Bogaty i urozmaicony program, muzyka zwyczajowo w trzech języka (PL. CZ, D),  podobały się wszystkim (mnie też) a świadectwem były gromkie brawa licznie zebranych melomanów.
 

 
W roli tłumacza  z języka czeskiego na nasz wystąpił  Sebastian Faron. Gości powitał i pożegnał, ks. proboszcz dr hab. Krystian Ziaja
Kwiatami wykonawców obdarowała pan Róża Malik - burmistrz Prószkowa.
 
Relacja fotograficzna w opracowaniu:
Koncert rozpoczyna Orkiestra Kaprys ze Źlinic  dyr. Klaudiusz Lisoń
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Koniec części pierwszej
 
Moravska Veselka   w części II
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
powrót
Odwiedzin ogółem: 004521 Odwiedzin dzisiaj: 3

Ilo osb on-line: 1