"Instytut Konfucjusza"
 w Folwarku
07-10-2015

.
powrót
  Politechnika Opolska ma swoją siedzibę blisko naszego Folwarku, na dojazd samochodem potrzeba góra 5 minut. W ramach międzynarodowej współpracy przy Politechnice powstał Instytut, którego misją jest promowanie języka i kultury Chińskiej.
 
Konfucjusz  żył w latach 551 - 479 przed narodzeniem Chrystusa. Był myślicielem, nauczycielem i filozofem. Właśnie jego imię nosi Opolski Instytut. Imię wskazuje nam na głębię myśli, długowieczności chińskiej kultury, tradycji i języka.
 
Dzięki staraniom Teresy Iwańskiej my emeryci w Folwarku mogliśmy poznać mały fragment wielkiej długowiecznej kultury chińskiej -
 "picie herbaty w Chinach to sacrum"
 
 Herbatę traktuje się inaczej w północnych, inaczej zachodnich, środkowych czy południowych prowincjach. Chiny to wielki kraj, obszar wielkości prawie całej Europy, miasto Szanghaj można porównać do województwa Opolskiego. Przygotowanie dobrej chińskiej herbaty po tym co spostrzegłem na folwarskim spotkaniu wymaga akademickiej  wiedzy i doświadczenia, więc  pominę szczegóły.
 
  Chiny to kraj, w którym obowiązuje tzw. "Kultura herbaciana" ceremonia jej parzenia i podawania przypomina wybór wina w Europie: bukiet, rocznik, pochodzenie, tu jakość herbaty ocenia się w podobny sposób. Czas zbioru, sposób mielenia, fermentacji, forma opakowania, a niektóre gatunki "Made in China" potrafią osiągać ceny kilkuset dolarów.  
 
  Herbata Chińska to nie nasza herbatka. Parzenie to nie nasze parzenie. W Chinach  pierwszy napar służy do przepłukania listków i zostaje wylewany - celem pozbycia się kofeiny. Drugi napar i kolejny służy do picia.  
 
  Będąc w gościnie może się zdarzyć, że gospodarz nalał nam herbatę i od razu ją zabiera aby ją wylać do osobnego naczynia. Pomyślimy gospodarz się rozmyślił i zaproszenie na herbatę jest nieaktualne.
 
Gest gospodarza oznacza wręcz coś odwrotnego; Chodzi o odkażenie filiżanki z jakichkolwiek bakterii, kurzu czy zapachów płynu po myciu.
 
  Filiżanki są bardzo małe (mniejsze od naszych kieliszków do wódki), ale dla Chińczyka herbata ma to samo znaczenie co wino dla Francuza czy espresso dla Włocha. Nie pije się tak jak naszą wódkę - wychylenie i chuch - nie prosimy też o dolewkę. .
 
  Eleganckie filiżanki, bez uszek - należy podnieść do ust, długo pieścić, poczekać aż aromat połaskocze nosek - pochwalić gospodarza za walory zapachowe herbaty - porównać z miłymi zapachami kwiatów. Nastepnie kilka małych łyczków - w ustach rozprowadzić napój, znowu pochwalić  gospodarza - opisując jakich wrażeń  doznały nasze kupki smakowe.  Po tych ceremoniach można zaczynać rozmowy i czekać na kolejne dolewki.
 
 
 
 
 

Politechnika Opolska  Instytut Konfucjusza
Marta Pawłowski
podczas ćwiczeń laboratoryjnych w Folwarku
 
 
 
Studentki
Instytutu Konfucjusza w Folwarku
 
 
widoki z  Folwarku 07/10/2015
 
 
 
 
pozdrowienia z folwarku rudolf
powrót
 
Odwiedzin ogółem: 002332 Odwiedzin dzisiaj: 3

Ilo osb on-line: 1