Bez tytułu 1

"Instytut Konfucjusza"
 w Folwarku
07-10-2015

.
powrót
  Politechnika Opolska ma swojÄ… siedzibÄ™ blisko naszego Folwarku, na dojazd samochodem potrzeba góra 5 minut. W ramach miÄ™dzynarodowej współpracy przy Politechnice powstaÅ‚ Instytut, którego misjÄ… jest promowanie jÄ™zyka i kultury ChiÅ„skiej.
 
Konfucjusz  Å¼yÅ‚ w latach 551 - 479 przed narodzeniem Chrystusa. ByÅ‚ myÅ›licielem, nauczycielem i filozofem. WÅ‚aÅ›nie jego imiÄ™ nosi Opolski Instytut. ImiÄ™ wskazuje nam na gÅ‚Ä™biÄ™ myÅ›li, dÅ‚ugowiecznoÅ›ci chiÅ„skiej kultury, tradycji i jÄ™zyka.
 
Dzięki staraniom Teresy Iwańskiej my emeryci w Folwarku mogliśmy poznać mały fragment wielkiej długowiecznej kultury chińskiej -
 "picie herbaty w Chinach to sacrum"
 
 HerbatÄ™ traktuje siÄ™ inaczej w północnych, inaczej zachodnich, Å›rodkowych czy poÅ‚udniowych prowincjach. Chiny to wielki kraj, obszar wielkoÅ›ci prawie caÅ‚ej Europy, miasto Szanghaj można porównać do województwa Opolskiego. Przygotowanie dobrej chiÅ„skiej herbaty po tym co spostrzegÅ‚em na folwarskim spotkaniu wymaga akademickiej  wiedzy i doÅ›wiadczenia, wiÄ™c  pominÄ™ szczegóły.
 
  Chiny to kraj, w którym obowiÄ…zuje tzw. "Kultura herbaciana" ceremonia jej parzenia i podawania przypomina wybór wina w Europie: bukiet, rocznik, pochodzenie, tu jakość herbaty ocenia siÄ™ w podobny sposób. Czas zbioru, sposób mielenia, fermentacji, forma opakowania, a niektóre gatunki "Made in China" potrafiÄ… osiÄ…gać ceny kilkuset dolarów.  
 
  Herbata ChiÅ„ska to nie nasza herbatka. Parzenie to nie nasze parzenie. W Chinach  pierwszy napar sÅ‚uży do przepÅ‚ukania listków i zostaje wylewany - celem pozbycia siÄ™ kofeiny. Drugi napar i kolejny sÅ‚uży do picia.  
 
  BÄ™dÄ…c w goÅ›cinie może siÄ™ zdarzyć, że gospodarz nalaÅ‚ nam herbatÄ™ i od razu jÄ… zabiera aby jÄ… wylać do osobnego naczynia. PomyÅ›limy gospodarz siÄ™ rozmyÅ›liÅ‚ i zaproszenie na herbatÄ™ jest nieaktualne.
 
Gest gospodarza oznacza wręcz coś odwrotnego; Chodzi o odkażenie filiżanki z jakichkolwiek bakterii, kurzu czy zapachów płynu po myciu.
 
  Filiżanki sÄ… bardzo maÅ‚e (mniejsze od naszych kieliszków do wódki), ale dla ChiÅ„czyka herbata ma to samo znaczenie co wino dla Francuza czy espresso dla WÅ‚ocha. Nie pije siÄ™ tak jak naszÄ… wódkÄ™ - wychylenie i chuch - nie prosimy też o dolewkÄ™. .
 
  Eleganckie filiżanki, bez uszek - należy podnieść do ust, dÅ‚ugo pieÅ›cić, poczekać aż aromat poÅ‚askocze nosek - pochwalić gospodarza za walory zapachowe herbaty - porównać z miÅ‚ymi zapachami kwiatów. Nastepnie kilka maÅ‚ych Å‚yczków - w ustach rozprowadzić napój, znowu pochwalić  gospodarza - opisujÄ…c jakich wrażeÅ„  doznaÅ‚y nasze kupki smakowe.  Po tych ceremoniach można zaczynać rozmowy i czekać na kolejne dolewki.
 
 
 
 
 

Politechnika Opolska  Instytut Konfucjusza
Marta Pawłowski
podczas ćwiczeń laboratoryjnych w Folwarku
 
 
 
Studentki
Instytutu Konfucjusza w Folwarku
 
 
widoki z  Folwarku 07/10/2015
 
 
 
 
pozdrowienia z folwarku rudolf
powrót
 
Odwiedzin ogółem: 002442 Odwiedzin dzisiaj: 2

Iloœæ osób on-line: 1