Bez tytułu 1
Reanimacja  - nazwijmy to
  DorosÅ‚ej Scholi

Folwark 04-10-2015 r.
powrót
W czasach mojej mÅ‚odoÅ›ci Å›piewaÅ‚o siÄ™ nad jeziorem, na wiejskich zabawach, na obozach wÄ™drownych, przy darciu pierza,  przy ognisku na kartoflisku, na majówkach przy kapliczce, no i w koÅ›ciele. PamiÄ™tam Laksika (Å›p. Johann Kornek 1900-1972), który Å›piewaÅ‚ godzinki  idÄ…c za pÅ‚ugiem podczas orki. Jego zapamiÄ™taÅ‚em, ale takich jak  on - w Folwarku byÅ‚o wiecej.
 
Od kiedy radio staÅ‚o siÄ™ popularne, a telewizor w każdym domu ma swoje  honorowe miejsce, przestano  Å›piewać.
 
Na śląskich biesiadach, majówkach, oktoberfestach boimy sie otwierać usta, czasami mam wrażenie, że na trzeźwo nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z żadną piosenką.
 
Åšpiewanie na trzeźwo staÅ‚o siÄ™ nam obce. Na stadionach gdy wystÄ™puje reprezentacja narodowa, kibice wykonujÄ… zbiorowego gwaÅ‚tu na  trzech zwrotkach "Mazurka DÄ…browskiego". Ale nie tylko kibice, przykÅ‚adem mogÄ… być także wieczory w sztabach wyborczych po ogÅ‚oszeniu wyniku wyborów.
 
Panowie Politycy - to do was ta informacja:  Hymn ma tempo marsza, a nie Bogurodzicy.
 
DziÅ› nie Å›piewa siÄ™ w domach, resztki zbiorowego Å›piewania to czasem kolÄ™dy podczas Å›wiÄ…t Bożego Narodzenia. Moja mama zawsze mówiÅ‚a: synku, ten kto Å›piewa, modli siÄ™ dwa razy.
 
Cóż i ja ulegÅ‚em tej zbiorowej amnezji. Komuna obrzydzaÅ‚a nam nasz Å›lÄ…ski jÄ™zyk, w którym Å›piewaliÅ›my, zapomniaÅ‚em już prawie wszystkie sÅ‚owa, w pamiÄ™ci zostaÅ‚y tylko melodie. 
 
Nie zdajemy sobie sprawy, że w tych naszych ludowych  pieÅ›niach, pieÅ›niczkach, przyÅ›piewkach, heimatmelodyjkach drzemie  tradycja i pamięć.
 
 Åšpiewem wyrażamy nasze emocje, to coÅ›  - bezpowrotnie - na naszych oczach umiera.  
 
Muzyka popularna osiągnęła dno, dzieciaki słuchają strasznego chłamu.
 
 A przecież nauka już dawno udowodniÅ‚a, że muzyka integruje półkole mózgowe, przyspiesza rozwój, w muzykalnym Å›rodowisku dzieci zaczynajÄ… szybciej chodzić.
 
Za naszych czasów byÅ‚o trudniej o sprzÄ™t, ale zawsze znalazÅ‚a siÄ™ ustna harmonijka, gitara, czy mandolina i przy ich akompaniamencie, lub najczęściej bez - Å›piewaÅ‚o siÄ™.
 
Obecnie wiele mÅ‚odzieży muzykuje. W naszej gminie mamy dwie znane wszystkim orkiestry dÄ™te, zespoÅ‚y "Przysieczanki i Ligockie Wrzosy", na festynach, majówkach, oktoberfestach wystÄ™pujÄ… nasi rodzimi utalentowani mÅ‚odzi wokaliÅ›ci, ale trudno przy ich akompaniamencie zainicjować Å›piewanie. 
Tu chodzi o zbiorowe śpiewanie
 
Mam Å›wiadomość, że dla osoby ze sÅ‚uchem absolutnym nie ma nic gorszego niż rozstrojony instrument,  ale do uprawiania i odbioru muzyki sÅ‚uch absolutny nie jest niezbÄ™dny.
 
Jerzy Stuhr (Śpiewać Każdy może - 1977 Opole).

Åšpiewać każdy może,  trochÄ™ lepiej, lub trochÄ™ gorzej,  ale nie o to chodzi,  jak co komu wychodzi.  Czasami czÅ‚owiek musi,  inaczej siÄ™ udusi,  ooo.

 
Dzisiaj w godzinach popoÅ‚udniowych: Krystyna KieÅ‚basa, Teresa IwaÅ„ska i Andreas Heinrich postanowili w naszym Folwarku reanimować "DorosÅ‚Ä… ScholÄ™". TakÄ…, która w dawnych czasach funkcjonowaÅ‚a, nad jeziorem, na majówce czy wiejskiej zabawie na wolnym powietrzu.
 
 Do wspólnego Å›piewania zaproszono emerytów, którzy już dawno zapomnieli sÅ‚owa naszych ludowych piosenek i pieÅ›niczek, ale z dawnych lat pamiÄ™tajÄ… jeszcze melodie. Organizatorzy przygotowali Å›piewniki z nutami i tekstem, kawÄ™, herbatÄ™, ciasteczka i rozpoczęło siÄ™ dwugodzinne - przy akompaniamencie harmonii - Å›piewanie.   
 
Relacja fotograficzno filmowa z tego spotkania w załączeniu:
 
 
Åšpiewać każdy może......Czasami czÅ‚owiek musi,  inaczej siÄ™ udusi.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
pozdrowienia z folwarku rudolf
powrót
 
Odwiedzin ogółem: 003052 Odwiedzin dzisiaj: 1

Iloœæ osób on-line: 1