Bez tytułu 1

XII Dni Kultury Niemieckiej na  ÅšlÄ…sku Opolskim
Wycieczka na Dolny ÅšlÄ…sk
najciekawszy i najpiękniejszy zamki na Śląsku
Krzyżowa - Książ

10-10-2015 r.
powrót
część II Kiąż
Książ niem. Fűrstenstein. Zamek Książ to imponujÄ…cy obiekt, usytuowany na urwistym skalnym cyplu, otoczony gÅ‚Ä™bokÄ… kotlinÄ… dookoÅ‚a poroÅ›niÄ™ty lasem. Trzeci co do wielkoÅ›ci po Malborku i Wawelu. PowstaÅ‚ prawdopodobnie w latach 1288-1292 czyli po burzliwych czasach historycznych. W 1241 roku ziemiÄ™ Å›lÄ…skÄ…  zbrojnie  odwiedziÅ‚y plemiona Mongołów rozbijajÄ…c pierwsze (i ostatnie) suwerenne PaÅ„stwo ÅšlÄ…skie "Monarchia Henrykowska", która swym zasiÄ™giem obejmowaÅ‚a WielkopolskÄ™, MaÅ‚opolskÄ™ i ziemie sandomierskie.
 Za budowniczych zamku uważa sie Piastów ÅšlÄ…skich, potomków Henryka Brodatego.
 
 W latach 1428 zdobyty przez husytów. Od 1455 należaÅ‚ do Czettritza i jego rodziny-rycerzy  rozbójników Raubritter  i stanowiÅ‚ doskonaÅ‚Ä… kryjówkÄ™.  Kolejny wÅ‚aÅ›ciciel, Schellendorf (1463) również  zajmowaÅ‚ sie  rozbojem. Po intronizacji ÅšlÄ…ska do Czech z rÄ…k piastowskich trafiÅ‚ do monarchów czeskich WacÅ‚awa IV i byÅ‚ siedzibÄ… kolejnych starostów. W koÅ„cowych latach XV wieku królem Czech byÅ‚ WÅ‚adysÅ‚aw JagielloÅ„czyk czyli byÅ‚ jednoczeÅ›nie wÅ‚odarzem Książa. Rezydencja zostaÅ‚a oddana w zastaw rodzinie Hobergów, w tamtych czasach najbogatszej rodzinie  na Å›lÄ…sku. W 1509 roku rodzina Konrada I von Hoberg wykupuje przynależne dobra i należne królewskie lenno stajÄ…c siÄ™ tym samym  wÅ‚aÅ›cicielem zamku i caÅ‚ych okolic WaÅ‚brzycha w tym kopalnie z prawem dziedziczenia. Do rodziny należaÅ‚y również zamek w Pszczynie i wiele kopalÅ„ na Górnym ÅšlÄ…sku. (W roku 1714 rodzina Hoberg zmieniÅ‚a nazwisko na Hochberg)
 
Zamek wielokrotnie przebudowywany, rozbudowywany, dobudowywany. W czasie wojny trzydziestoletniej (1618-1648) kilkakrotnie zniszczony i plÄ…drowany. Po wojnie w 1648r. umocnienia przebudowano na tarasy ogrodowe w stylu francuskim.
 
WspaniaÅ‚a rezydencja  goÅ›ci znakomitych  przedstawicieli tamtych czasów: Izabela Czartoryska (polska arystokratka), Zygmunt Napoleon  KrasiÅ„ski (poeta polskiego romantyzmu), MikoÅ‚aj I Romanow (cesarz Rosji i wielki książę Finlandii, koronowany na króla Polski (1825 zdetronizowany 1855). przyszÅ‚y prezydent USA Johan Quincy Adams, król Prus  Fryderyk Wilhelm III, cesarz Franciszek Józef, Winston Churchill , egzotyczny maharadża Cooch-Behar i wielu wielu innych.
 
Rodzina z bogatÄ… historiÄ… ,którÄ… reprezentujÄ…: Książęta von Pless, Hrabiowie von Hochberg, Baron zu Fűstestein. Jak podajÄ… kroniki, w zamku  Książ sezonowo mieszkaÅ‚a  jedna 5-cio osobowa rodzina Hochbergów, oraz  300 osób zatrudnionej sÅ‚użby, dodatkowo 9000 mieszkaÅ„ców z waÅ‚brzyskiego pracowaÅ‚o na ich dobrach - na ich utrzymanie.
 
Prawda! to się dzisiaj w głowie nie mieści.
 
Ciekawe sÄ… również losy rodzinny w okresie miÄ™dzywojennym. W latach trzydziestych XX wieku zamek w Książu popadÅ‚ w dÅ‚ugi i zostaÅ‚ zlicytowany,   Hochbergowie zamieszkali w zamku pszczyÅ„skim (Pless). W 1938 roku  ostatni ich potomkowie wyemigrowali do Anglii gdzie zamusztrowali siÄ™ do armii. 
 
Zamek byÅ‚ wÅ‚asnoÅ›ciÄ… rodziny Hochberg do  1941 roku
 
Jan Henryk XVIII i Aleksander Hochberg - Pszczyński, gdy tamtejsza (angielska) prasa zamieściła fotkę Henryka XVIII w wojskowym mundurze Adolf Hitler uznał to za zdradę stanu i skonfiskował wszystkie dobra przynależne do zamku Książ.
 
 W  czasie II Wojny Åšwiatowej bracia Hochberg walczyli przeciwko nazistom w brytyjskim lotnictwie  i w Armii Polskiej gen Andersa. W 1943 roku na zamku poczyniono starania adaptacyjne i wszystkim pomieszczeniom nadano charakter koszarowy, a tysiÄ…ce robotników przymusowych na terenach waÅ‚brzyskich  drążyÅ‚o podziemne korytarze dla celów wojskowych. Tunele pod zamkiem, schrony, wszystko miaÅ‚o stanowić kolejnÄ… kwaterÄ™ dla Hitlera. Prace prowadzono aż do 8 maja 1945.
Po wyzwoleniu przez kilka miesięcy na zamku stacjonowali żołnierze radzieccy, którzy dokonali dalszych zniszczeń. Później zamek nie był zabezpieczony, aż do chwili podjęcia prac konserwatorskich w 1956 roku.
 
 DziÅ› aktualny temat: WSZYSCY SZUKAMY zÅ‚otego pociÄ…gu  - temat, który ma pozytywny aspekt,  bo do zamku przybywa tysiÄ…ce wycieczek i turystów. Tu można kupić czekolado-podobne (zÅ‚ocone sztabki) z nadrukiem "zÅ‚oto z pociÄ…gu"   za jedyne 19,99 zÅ‚.
 
 
 
.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Zamek w cieniu armat - to ponury widok
 
 
 
 
 
 
Spowity licznymi legendami zamek, jego poÅ‚ożenie na skale, otoczony zieleniÄ… w lecie  wywiera  na  zwiedzajÄ…cych piÄ™kne, zachwycajÄ…ce wrażenie.  Zachwyca malownicze poÅ‚ożenie, niecodzienna architektura, na tarasach miniaturowe francuskie ogrody i piÄ™kne widoki. Zamek  bardzo stary, przez wÅ‚aÅ›cicieli zamieszkiwany do 1941 roku, na mnie wywarÅ‚ fascynujÄ…ce, ale jednoczeÅ›nie  ponure wrażenie. 
 
PrzemieszczajÄ…c siÄ™ przez liczne pomieszczenia wyczuwaÅ‚em tego ducha rozbójników. Stylowe barokowe meble, obrazy, atÅ‚asem wyÅ‚ożone Å›ciany, wspaniaÅ‚e kominki, fontanny,  nie zatarÅ‚y w mojej  Å›wiadomość tej niewolniczej pracy, którÄ… tu wykonano. WÅ‚aÅ›nie tu, daleko od drogi, w tym trudno dostÄ™pnym miejscu w dawnych historycznych czasach żoÅ‚nierze rozbójnicy - Raubrittery  - zbudowali sobie luksusowÄ…  kryjówkÄ™..
 
Podobnie ponure były moje wrażenia gdy znalazłem sie w betonowych podziemiach, które datowane są na moje współczesne lata. W 1943 roku w skale, na której zbudowany jest zamek, rozpoczęto przy pomocy tysięcy wojennych niewoloników drążenie tuneli (na głębokości 55 m poniżej dziedzińca). Pod ziemią miała mieścić się fabryka zbrojeniowa, zamek zaś miał się stać kwaterą Naczelnego Wodza.
 
Zamek ma ponad 400  pomieszczeÅ„ a wraz z zabudowaniami gospodarczymi okoÅ‚o 600.
ZÅ‚ote klatki
  -
 dla mnie piÄ™kne bogate ponure pomieszczenia, w których kilka pokoleÅ„  Hochbergów  spÄ™dziÅ‚o swoje życie!
- pełen wrażeń z nutą współczucia dla Hochbergów wróciłem na otwartą przestrzeń do mojego Folwarku.
 
 
 
 
Za tymi murami ukrywali siÄ™ w XIII - XV wieku
 "wysoko urodzeni"  bandyci,
którzy żyli  tylko z rabunku a do budowy tego zamku
 siÅ‚Ä…  zmuszali  okolicznych mieszkaÅ„ców. 
pozdrowienia z folwarku rudolf
powrót
 
Odwiedzin ogółem: 002842 Odwiedzin dzisiaj: 2

Iloœæ osób on-line: 1