XII Dni Kultury Niemieckiej na  Śląsku Opolskim
Wycieczka na Dolny Śląsk
najciekawszy i najpiękniejszy zamki na Śląsku
Krzyżowa - Książ

10-10-2015 r.
powrót
część II Kiąż
Książ niem. Fűrstenstein. Zamek Książ to imponujący obiekt, usytuowany na urwistym skalnym cyplu, otoczony głęboką kotliną dookoła porośnięty lasem. Trzeci co do wielkości po Malborku i Wawelu. Powstał prawdopodobnie w latach 1288-1292 czyli po burzliwych czasach historycznych. W 1241 roku ziemię śląską  zbrojnie  odwiedziły plemiona Mongołów rozbijając pierwsze (i ostatnie) suwerenne Państwo Śląskie "Monarchia Henrykowska", która swym zasięgiem obejmowała Wielkopolskę, Małopolskę i ziemie sandomierskie.
 Za budowniczych zamku uważa sie Piastów Śląskich, potomków Henryka Brodatego.
 
 W latach 1428 zdobyty przez husytów. Od 1455 należał do Czettritza i jego rodziny-rycerzy  rozbójników Raubritter  i stanowił doskonałą kryjówkę.  Kolejny właściciel, Schellendorf (1463) również  zajmował sie  rozbojem. Po intronizacji Śląska do Czech z rąk piastowskich trafił do monarchów czeskich Wacława IV i był siedzibą kolejnych starostów. W końcowych latach XV wieku królem Czech był Władysław Jagiellończyk czyli był jednocześnie włodarzem Książa. Rezydencja została oddana w zastaw rodzinie Hobergów, w tamtych czasach najbogatszej rodzinie  na śląsku. W 1509 roku rodzina Konrada I von Hoberg wykupuje przynależne dobra i należne królewskie lenno stając się tym samym  właścicielem zamku i całych okolic Wałbrzycha w tym kopalnie z prawem dziedziczenia. Do rodziny należały również zamek w Pszczynie i wiele kopalń na Górnym Śląsku. (W roku 1714 rodzina Hoberg zmieniła nazwisko na Hochberg)
 
Zamek wielokrotnie przebudowywany, rozbudowywany, dobudowywany. W czasie wojny trzydziestoletniej (1618-1648) kilkakrotnie zniszczony i plądrowany. Po wojnie w 1648r. umocnienia przebudowano na tarasy ogrodowe w stylu francuskim.
 
Wspaniała rezydencja  gości znakomitych  przedstawicieli tamtych czasów: Izabela Czartoryska (polska arystokratka), Zygmunt Napoleon  Krasiński (poeta polskiego romantyzmu), Mikołaj I Romanow (cesarz Rosji i wielki książę Finlandii, koronowany na króla Polski (1825 zdetronizowany 1855). przyszły prezydent USA Johan Quincy Adams, król Prus  Fryderyk Wilhelm III, cesarz Franciszek Józef, Winston Churchill , egzotyczny maharadża Cooch-Behar i wielu wielu innych.
 
Rodzina z bogatą historią ,którą reprezentują: Książęta von Pless, Hrabiowie von Hochberg, Baron zu Fűstestein. Jak podają kroniki, w zamku  Książ sezonowo mieszkała  jedna 5-cio osobowa rodzina Hochbergów, oraz  300 osób zatrudnionej służby, dodatkowo 9000 mieszkańców z wałbrzyskiego pracowało na ich dobrach - na ich utrzymanie.
 
Prawda! to się dzisiaj w głowie nie mieści.
 
Ciekawe są również losy rodzinny w okresie międzywojennym. W latach trzydziestych XX wieku zamek w Książu popadł w długi i został zlicytowany,   Hochbergowie zamieszkali w zamku pszczyńskim (Pless). W 1938 roku  ostatni ich potomkowie wyemigrowali do Anglii gdzie zamusztrowali się do armii. 
 
Zamek był własnością rodziny Hochberg do  1941 roku
 
Jan Henryk XVIII i Aleksander Hochberg - Pszczyński, gdy tamtejsza (angielska) prasa zamieściła fotkę Henryka XVIII w wojskowym mundurze Adolf Hitler uznał to za zdradę stanu i skonfiskował wszystkie dobra przynależne do zamku Książ.
 
 W  czasie II Wojny Światowej bracia Hochberg walczyli przeciwko nazistom w brytyjskim lotnictwie  i w Armii Polskiej gen Andersa. W 1943 roku na zamku poczyniono starania adaptacyjne i wszystkim pomieszczeniom nadano charakter koszarowy, a tysiące robotników przymusowych na terenach wałbrzyskich  drążyło podziemne korytarze dla celów wojskowych. Tunele pod zamkiem, schrony, wszystko miało stanowić kolejną kwaterę dla Hitlera. Prace prowadzono aż do 8 maja 1945.
Po wyzwoleniu przez kilka miesięcy na zamku stacjonowali żołnierze radzieccy, którzy dokonali dalszych zniszczeń. Później zamek nie był zabezpieczony, aż do chwili podjęcia prac konserwatorskich w 1956 roku.
 
 Dziś aktualny temat: WSZYSCY SZUKAMY złotego pociągu  - temat, który ma pozytywny aspekt,  bo do zamku przybywa tysiące wycieczek i turystów. Tu można kupić czekolado-podobne (złocone sztabki) z nadrukiem "złoto z pociągu"   za jedyne 19,99 zł.
 
 
 
.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Zamek w cieniu armat - to ponury widok
 
 
 
 
 
 
Spowity licznymi legendami zamek, jego położenie na skale, otoczony zielenią w lecie  wywiera  na  zwiedzających piękne, zachwycające wrażenie.  Zachwyca malownicze położenie, niecodzienna architektura, na tarasach miniaturowe francuskie ogrody i piękne widoki. Zamek  bardzo stary, przez właścicieli zamieszkiwany do 1941 roku, na mnie wywarł fascynujące, ale jednocześnie  ponure wrażenie. 
 
Przemieszczając się przez liczne pomieszczenia wyczuwałem tego ducha rozbójników. Stylowe barokowe meble, obrazy, atłasem wyłożone ściany, wspaniałe kominki, fontanny,  nie zatarły w mojej  świadomość tej niewolniczej pracy, którą tu wykonano. Właśnie tu, daleko od drogi, w tym trudno dostępnym miejscu w dawnych historycznych czasach żołnierze rozbójnicy - Raubrittery  - zbudowali sobie luksusową  kryjówkę..
 
Podobnie ponure były moje wrażenia gdy znalazłem sie w betonowych podziemiach, które datowane są na moje współczesne lata. W 1943 roku w skale, na której zbudowany jest zamek, rozpoczęto przy pomocy tysięcy wojennych niewoloników drążenie tuneli (na głębokości 55 m poniżej dziedzińca). Pod ziemią miała mieścić się fabryka zbrojeniowa, zamek zaś miał się stać kwaterą Naczelnego Wodza.
 
Zamek ma ponad 400  pomieszczeń a wraz z zabudowaniami gospodarczymi około 600.
Złote klatki
  -
 dla mnie piękne bogate ponure pomieszczenia, w których kilka pokoleń  Hochbergów  spędziło swoje życie!
- pełen wrażeń z nutą współczucia dla Hochbergów wróciłem na otwartą przestrzeń do mojego Folwarku.
 
 
 
 
Za tymi murami ukrywali się w XIII - XV wieku
 "wysoko urodzeni"  bandyci,
którzy żyli  tylko z rabunku a do budowy tego zamku
 siłą  zmuszali  okolicznych mieszkańców. 
pozdrowienia z folwarku rudolf
powrót
 
Odwiedzin ogółem: 002879 Odwiedzin dzisiaj: 2

Ilo osb on-line: 1