Gęś św. Marcina z Tours
15-11-2015
.
powrót
Tradycja nakazuje aby w przeddzień św. Marcina zebrać się wieczorem, przeważnie w restauracjach, w niewielkim gronie znajomych, nie ze względu na świętego, ale dla jego atrybutu - gęsi. Francuski zwyczaj XV w. upowszechnił się później w Niemczech, powędrował również do Szwecji. Obyczaj do końca XVIII wieku pielęgnowały sfery wyższe. W XIX wieku gdy powoli upadało poddaństwo chłopów (1816 na śląsku pruskim) coraz bogatsi gospodarze przenieśli zwyczaj pieczenia gęsi do karczmy - pod strzechy.
 
Ikonografia św. Marcina podkreśla jego miłosierdzie. Żołnierz cesarza Konstancjusza a zarazem katechumen sponiewieranego żebraka, gdy oddał mu swój żołnierski płaszcz. Jego nawrócenie po proroczym śnie (to Marcin okrył mnie swoim płaszczem) - po którym zrezygnował ze służby wojskowej, przyjął święcenia kapłańskie rozpoczynając życie mnicha pustelnika. 
 
W roku 371 zmarł biskup Tours i  przez wiele miesięcy stanowisko było vakatem. Nie znane są powody dlaczego mieszkańcy postanowili żyjącego na odludziu skromnego mnicha Marcina wybrać na swojego biskupa.
 
Gdy Marcin się o tym dowiedział uciekł i schował się w klasztornej szopie. Jego kryjówkę wydały głośno gęgające gęsi. Biedaka wywleczono z szopy doprowadzono do Katedry, który nie mając wyboru przyjął sakrę biskupa.
Dziś te gęgające gęsi są ofiarami naszego podniebienia. Gromadzimy się co roku pod strzechami starego młyna w Ligocie Prószkowskiej na wspólnym biesiadowaniu przy pieczonej gęsinie z jabłkami, popijając jak Francuzi winem lub jak Niemcy piwem - kierowcy mogli skorzystać z innych napojów.
Kilka fotografii z niedzielnego obiadu:
 
 
 
 
 
Gęsi św. Marcina
Biesiadnicy już po niedzielnym obiedzie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Brawa dla kucharek
 
już po obiedzie próbuje się dokarmić
 
 
 
 
Urszula Lelek zorganizowała  poobiedni humor
 
 
Pozdrowienia do Gogolina dla moich towarzyszy przy biesiadnym stole.
W Walcach po festiwalu nie było okazji powiedzieć sobie  do widzenia
 czynię to teraz  "Do zobaczenia"
 
 
pozdrowienia z folwarku rudolf
 
powrót
 
Odwiedzin ogółem: 002867 Odwiedzin dzisiaj: 3

Ilo osb on-line: 1