Bez tytułu 1
Party-Service - Krzysztof Janikula z Przysieczy
od 9 listopada 2015 - też w centrum Opola.

.
powrót
  W samym  centrum Opola znalazÅ‚a lokalizacjÄ™ nowa  ekskluzywna restauracja Krzysztofa z Przysieczy.
 
W części południowej Opola rzeka Odra dzieli się nad dwa nurty, łączy się ponownie za cyplem w centralnej części Opola. Na cyplu - tam w latach (1822-1823) wybudowano budynek, w którym Krzysztof ulokował swoją nową restaurację. Budynek ma bogatą historię, którą warto tutaj przytoczyć. Początkowo służył za skład żelaza.
 
Rzeka Odra stanowiła wtedy ważną drogę handlową. Na nabrzeżu stało wiele dźwigów do za i rozładunku towarów. W pobliżu znajdowały się portowe magazyny (ul. Szpitalna).
 
  OkoÅ‚o roku 1894 - wspomina siÄ™ w zapisach, że tu mieÅ›ciÅ‚a siÄ™ siedziba urzÄ™du probierczego. Na poczÄ…tku XX wieku funkcjonowaÅ‚ w budynku sklep kolonialny, który wskutek pożaru (1923) spÅ‚onÄ…Å‚. W czasie odbudowy po pożarze dolne fragmenty części poÅ‚udniowej budynku przeznaczono na chodnik pod arkadami. WÅ‚aÅ›ciciel rekompensujÄ…c sobie utraconÄ… od poÅ‚udnia powierzchniÄ™ - poszerzyÅ‚ północnÄ…, tylna część budynku.
 
WychodzÄ…c na tylny taras mamy piÄ™kny widok na szeroki nurt rzeki Odry, widok na gotycki koÅ›ciół  pw. ÅšwiÄ™tego Krzyża, - katedra biskupa, Na poÅ‚udnie mamy widok na klasztor Franciszkanów, gdzie w kaplicy spoczywa kilku wÅ‚aÅ›cicieli Opola z dynastii Piastów. Wieża zamkowa na Ostrówku, najstarszy zabytek architektury obronnej w Polsce (1300 - Bolka I opolskiego). Zamek zostaÅ‚ zburzony w latach 1928 w zachowanÄ… wieżę wkomponowano gmach rejencji opolskiej, obecnie siedziba UrzÄ™du Wojewódzkiego. CaÅ‚Ä… historia Opola w zasiÄ™gu rÄ™ki - tylko kilka kroków.
 
Od poÅ‚udniowej strony nowej restauracji Krzysztofa widać również OpolskÄ… WenecjÄ™, dawne nabrzeże portowe i górujÄ…cÄ… wieżę ratusza z roku 1936 - bo stara z 1740 roku zostaÅ‚a zniszczona w czasie pożaru w 1818 r. W latach 1864 wybudowano nowÄ… (na wzór wÅ‚oski  Vechio Florencja pod kierownictwem architekta Albrechta), ale i ta 15 lipca 1934r,  podczas rozbiórki szpecÄ…cych przybudówek runęła. W ciÄ…gu dwóch lat - w 1936r. stanęła nowa (65 m) niewiele różniÄ…ca siÄ™ od poprzedniczki.  Wieża i caÅ‚y ratusza przetrwaÅ‚y bombardowania Opola podczas II wojny Å›wiatowej prawie bez uszczerbku i sÅ‚użą do dziÅ›.
 
OtaczajÄ…ce go  bogato wyposażone kamieniczki (Rynek) nie miaÅ‚y tyle szczęścia. Po przejÅ›ciu frontu gdy wojska sowieckie dochodziÅ‚y już do Berlina, zostaÅ‚y doszczÄ™tnie wyszabrowane a nastÄ™pnie podpalone, co historia zanotowaÅ‚a  jako skutek dziaÅ‚ania frontu.
ita
 CzÄ™sto tÄ™dy przejeżdżaÅ‚em, w budynku trwaÅ‚y jakieÅ› prace, ale nie miaÅ‚em pojÄ™cia ku czemu zmierzajÄ…. Dopiero kiedy otrzymaÅ‚em od Krzysztofa zaproszenie,  zdziwiony zapytaÅ‚em. Jak to siÄ™ staÅ‚o?
 
Krzysztof: to była okazja... Pomyślałem, że taka okazja i takie miejsce nie zdarza się co dzień, nie mogę tego zmarnować. Do mojej restauracji powinni się przyzwyczaić przede wszystkim miłośnicy kuchni śląskiej - to mój styl. Ale to tylko na początek, zamierzam wzbogacać menu z kuchni całego świata. Nasze ceny wahają się od 20 do 40 zł., chociaż przewidujemy także bogatsze obiady.
 
rycina z tamtych czasów  "Ogólny widok Opola 1840"                                     źródÅ‚o: fototeka opolska.pl
 
Kilka fotografii:
 
 
 
 
 
 
pozdrowienia od Marcina z Folwarku
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
widoki z tarasu
 
 
 
 
Do zobaczenie na ÅšlÄ…skim Obiedzie  na ul Piastowskiej w Opolu
w restauracji u Krzysztofa z Przysieczy
 
pozdrowienia z folwarku rudolf
 
powrót
 
Odwiedzin ogółem: 004614 Odwiedzin dzisiaj: 1

Iloœæ osób on-line: 1