Józef Kochanek
1921- 2015

powrót
Moje wspomnienia:
Ostatnia Droga Józefa Kochanka.
 
 
Urodził się 25 lutego 1921 roku w Folwarku. Podczas chrztu 27 lutego 1921 r. w Chrzumczütz  nadali mu imię Josef. Jego rodzice to Johann Kochanek i Gertrud Smoleń. Rodzice chrzestni Jan Murowski i Wiktoria Smoleń.
 
Do wczoraj 8 grudnia 2015 roku był najstarszym mieszkańcem wśród mężczyzn naszego małego Folwarku.
 
Szkolę podstawową ukończył w Folwarku. Następnie kontynuował naukę w Gimnazjum w Głubczycach, później Szkołę Handlową w Opolu. W 1940 roku sostał powołany do wojska. W pierwszych latach do służby pomocniczej, 2,5 roku na froncie w Rosji. W 1944 walczył w Normandi - III dywizja spadochronowa. 
 .
W 1946roku  1 kwietnia wrócił z niewoli. Był żonaty z Eryką z domu Pudelko, która zmarła w lutym 1994 roku. Wychowali 5-ciu synów.
 
 
 Po wojnie w roku 1952 przyczynił się do odbudowy starej szkoły z przeznaczeniem na świetlicę LZS. Obecnie w budynku mieści się nasza kaplica.
 
W latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku drużyna "LZS Folwark" pod jego bezpośrednim kierownictwem, rozsławiła nasz Folwark w całej okolicy i w kraju - zdobywając tytuł "Mistrza Polski" w piłce ręcznej. Był to nie lada sukces, jeśli wspomnimy, że zawodnicy to byli prawdziwi amatorzy, którzy w większości na co dzień chodzili  na polu za pługiem (traktorów wtedy jeszcze nie było).  A LZS Folwark należał kiedyś do ścisłej czołówki w kraju.
 

Jego Mistrzowska drużyna-lata 50te XX wieku.
 
Jako sołtys rządził Folwarkiem 37 lat,  to swoisty rekord, wybierany dwukrotnie 1964 do 1972,  po raz drugi 1976-2005. 
.
Aktywnie w latach 1989 uczestniczył w organizacji "Towarzystwo Mniejszości Niemieckiej na Śląsku Opolskim", był jej wieloletnim przewodniczącym na szczeblu gminy, członkiem zarządu powiatu. Honorowy Przewodniczący na szczeblu gminy, jednocześnie od samego początku piastował społecznie funkcję przewodniczącego DFK Folwark.  Należał do grupy osób, które dziś określamy jako " der Mann der ersten Stunde".
 
-Podczas powodzi  w 1997 roku przeżył traumę jak zresztą wielu innych, gdy jego dom  całkowicie zalały wezbrane wody rzeki Odry
-Aktywnie uczestniczył w chórze parafialnym Chrząszczyce.
 
Jako jeden z pierwszych został laureatem "Gminnego Oskara" - Leopold 2009
 
Wiele dobrego jeszcze można wypominać. Józefie Twoje osiągnięcia zasługi i dorobek dla naszego Folwarku są wielkie. Dałeś się poznać jako społecznik, dobry inicjator i  organizator.
Zmarł 8 grudnia w godzinach wieczornych 2015 roku w wieku 94 lat.
 
Prawdziwą wartość drugiego człowieka odkrywamy dopiero wtedy, kiedy już go nie ma.
 
 Rodzinie i Bliskim wyrazy najgłębszego współczucia.
 
Rudolf Zmarzły z rodziną
 
Wspomnienia Róża Malik - Burmistrz Miasta Prószkowa
 
 
 
Ostatnia Droga
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
R I P
rudolf z folwarku
 
powrót
 
Odwiedzin ogółem: 005095 Odwiedzin dzisiaj: 1

Ilo osb on-line: 1