Dla pracujących  wygospodarowano i urządzono
 "Kącik Św. Józefa"
Folwark 1 maja 2015r.
powrót

Nie znamy szczegółów z życia św. Józefa, o jego  latach dzieciństwa, czy wczesnej młodości. Wszystkie przekazy w ewangelii wymieniają go tylko 14 razy.  Genealogia według św. Mateusza mówi nam, że Józef pochodził z rodu króla Dawida. Jest również inna przytaczana przez  św. Łukasza, która różni się zasadniczo od tej, przekazanej nam przez  św. Mateusza. Przyjęta przez dzisiejszych biblistów opinia, skłania się do wersji św. Mateusza

 Mimo wysokiego pochodzenia Józef nie posiadał żadnego majątku. Na życie zarabiał stolarstwem i pracą jako cieśla.

 Ikonografia zwykłe przedstawia św. Józefa jako starca  z Dziecięciem Jezus na ręku i lilią w dłoni. Jego atrybutami są m. in. narzędzia ciesielskie: piła, siekiera, warsztat stolarski; bukłak na wodę, kij wędrowca, kwitnąca różdżka (Jessego), miska z kaszą, lampa, winorośl.  W rzeczywistości był on młodzieńcem w pełni męskiej urody i sił.

 Po raz ostatni Józef pojawia się na kartach Pisma Świętego podczas pielgrzymki z dwunastoletnim Jezusem, do Jerozolimy. Przy wystąpieniu Jezusa w roli Nauczyciela nie ma już żadnej wzmianki o Józefie. Prawdopodobnie wtedy już nie żył.

Apokryfy i pisma Ojców Kościoła wysławiają jego cnoty i niewysłowione powołanie - oblubieńca Maryi, żywiciela i wychowawcy Jezusa. Jest patronem Kościoła powszechnego, licznych zakonów, krajów, m.in. Austrii, Czech, Filipin, Hiszpanii, Kanady, Portugalii, Peru, wielu diecezji i miast oraz patronem małżonków i rodzin chrześcijańskich, ojców, sierot, a także cieśli, drwali, rękodzielników, robotników, rzemieślników, wszystkich pracujących i uciekinierów. Wzywany jest także jako patron dobrej śmierci.

Od 1 maja 2015r. po gruntownym remoncie podziemia  w naszej kaplicy (wykonanym przez grupę budowlanych- Chudala) stał się również patronem pomieszczenia, gdzie w miłym otoczeniu będzie możliwe organizowanie okolicznościowych spotkań.

 Przy wyborze patrona kierowano się właśnie jego cnotami -  praca, która uszlachetnia, a Folwarczanie w zdecydowanej większości to ludzie wykonujący różne pracy.

Poświęcenia „kącika św. Józefa” dokonał ks. proboszcz Krystian Ziaja o godzinie 10-tej po mszy św. Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Krystyna Kiełbasa, a pierwsze przyjęcie zorganizowała rada – przy naszej kaplicy (skład rady: Agnieszka Chudala, Elfryda Długosz, Katarzyna Długosz, Teresa Hanusik, Tadeusz Wieszala, Otylia Kania, Danuta Zmarzły, Krystyna Kiełbasa). Relacja Fotograficzna w załączeniu.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
pozdrowienia :rudolf z folwarku
 
powrót
Odwiedzin ogółem: 003011 Odwiedzin dzisiaj: 3

Ilo osb on-line: 1