Srebrny Jubileusz
Samorządowców Gminy Prószków

27 maja 2015 r. w Chrząszczycach
powrót

 
 
Podstawą samorządności mogą być jedynie silni ludzie -  samodzielni, którzy potrafią kierować swoim życiem bez ingerencji z  zewnątrz. To dotyczy skali kraju, województwa, powiatu, gminy i sołectwa. Samorząd w gminie to troska o ponadczasowe wartości, umacnianie tożsamości, współuczestniczenie i współdecydowanie w sprawach publicznych naszego "Heimatu", naszej małej ojczyzny.
 
Cieszymy się "SAMORZĄDNOŚCIĄ" od 25 lat. Droga do niej wiodła od "Sierpnia 1980roku". Droga do wolnych wyborów samorządowych otworzyła się 4 czerwca 1989 roku.  Małolaty tego nie pamiętają - czasy gdy o wszystkim (nawet o przydziale papieru toaletowego do danego sklepu) decydowała  jedna partia, a każdy sprzeciw decyzji partyjnej kończył się w najlepszym przypadku wykluczeniem z normalnego życia.
 
Dziś dzięki samorządom zmienia się krajobraz naszej małej ojczyzny i kraju. Zmian na lepsze   w ostatnich 25 latach   również  i w naszej Gminie jest coraz więcej.  Trudno mi je wszystkie wypunktować (woda. kanalizacja, drogi, sklepy pełne towaru, paszporty) - dla młodych do normalka, ale my wcześniej urodzeni, pamiętamy jeszcze  przydomowe studnie i ścieki (rzeki i jeziora),pełne szamba.
 
27 maja świętowaliśmy srebrny jubileusz w naszym chrzombeckim kościele.
 Uroczysta msza św. z udziałem ks. bpa Rudolfa Pierskały odbyła się w asyście wszystkich ks. proboszczów w naszej gminy, a następnie zaproszono nas,  samorządowców (jeszcze żyjących) - na wspólny obiad i wspomnienia -na salony  "Gościńca pod Różą "  w Chrząszczycach.  Było nas sporo. Z tej okazji gościł również Starosta Powiatu Opolskiego Henryk Lakwa. Honory gospodarza pełniła Pani Burmistrz Róża Malik, która w imieniu byłych i obecnych radnych  odebrała życzenia z rąk ks. proboszcza dr hab. Krystiana Ziaja odebrała życzenia i 25 czerwonych róż. Uhonorowano również pierwszego wójta Bernarda Lelka  oraz  Konrada Witka, który ma najdłuższy staż samorządowca w naszej gminie  czyli od  25 lat..
 
Były sztandary wszystkich szkół i straży pożarnej (Chrząszczyce), a śpiewem uroczystość uświetniła Schola Parafialna pod kierownictwem Katarzyny Długosz.
relacja fotograficzna w załączeniu:
 
 
 
 
 
podczas liturgii
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Schola Parafialna
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Do zobaczenia na następnym jubileuszu
pozdrowienia z folwarku rudolf
 
ewentualne uwagi i zastrzeżenia kierować na adres:  zmarzly@op.pl
powrót
 
Odwiedzin ogółem: 003255 Odwiedzin dzisiaj: 1

Ilo osb on-line: 1