Boże Ciało
Chrząszczyce 4 czerwca 2015r.
powrót

„Boże Ciało” to nazwa skrócona.  Pełna forma ma następujące brzmienie : „Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej”

-  jako święto obowiązujące dla  Rzymu (czyli dla całego Kościoła) ustanowione przez papieża Urbana IV od 1264 rok bullą Transiturus.

 W uzasadnieniu napisano „chęć szerzenia czci Najświętszego Sakramentu,  zadośćuczynienie za znieważanie Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, błędy heretyków oraz uczczenie pamiątki ustanowienia Najświętszego Sakramentu w Wielki Czwartek”.

Wielki Czwartek Kościół Katolicki rozpamiętuje jednak jako Mękę Jezusa Chrystusa, Boże Ciało natomiast ma charakter dziękczynny i radosny.

Pierwsza formalna procesja miała miejsce w Kolonii (Köln) w roku 1277 skąd rozpowszechniła się na całą chrześcijańską Europę. Do Polski dotarła w 1320 roku za sprawą bp. Nankera  (biskup Nankier ur. w Piekarach Śl. zmarł 1341 w Nysie). W następnych wiekach objęło całą Polskę.

 Przyjęto tradycję niemiecką – wystawianie czterech ołtarzy polowych i czytanie przy nich tekstów Ewangelii czterech ewangelistów. Ołtarze budowane przy drogach, bogato ozdabiane kwiatami, ziołami,  które następnie zabierane są przez wiernych i umieszczane w domostwach dla ochrony przed wszelkimi szkodnikami i nieszczęściami. Niesiony pod baldachimem Najświętszy Sakrament poprzedzają dzieci komunijny sypią płatki kwiatów na drogę, która przechodzić będzie procesja.

Taki tradycyjne przebieg miała procesja w naszej chrzombeckey parafii, którą na fotografii udokumentował Oskar. Ja w tym roku dokumentowałem procesję w Ustroniu Śl. Obie procesje podobne w każdym szczególe, różnica - nasze ołtarze są bardziej bogate i wiele więcej ukwiecone, również trasa precesji jest udekorowana - ale to już zasługa naszych parafian, którzy więcej pracy włożyli w przygotowania.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
pozdrowienia z folwarku  oskar i rudolf
powrót
 
Odwiedzin ogółem: 003213 Odwiedzin dzisiaj: 1

Ilo osb on-line: 1