10 lat
Młodzieżowej Orkiestry Dętej Leśnica
Filharmonia Opolska  27.06.2015
powrót

  Młodzieżowa Orkiestra Dęta  to wspaniała wizytówka dla  Leśnicy (niem Leschnitz) - miasta w powiecie strzeleckim na Górnym Śląsku,  położone na południowo wschodnim zboczu Góry Świętej Anny (St. Annaberrg). Historia Leśnicy sięga XIII wieku o czym dowiadujemy się w dokumencie Kazimierz I opolskiego, jedyny syn Platonogiego i Ludmiły z Czech.

   W Leśnicy muzykują od bardzo dawna. w 1993 roku założyli sobie Publiczną Szkolę Muzyczna I stopnia, w której nauczycielem jest właśnie Klaudiusz Lisoń.   Razem ze swoją młodzieżą tworzy "Młodzieżową  Orkiestrę Dętą", która dziś świętuje swoje 10-ciolecie.
    Z tej  okazji Koncert w Filharmonii Opolskiej. Miejsce "najwyższa półka", jak przystało na zdobywców Grand Prix w Międzynarodowym Festiwali EURO Bosel 2010 i 2011.
Zespół liczy ponad 60 muzyków, dzieci i młodzież szkół podstawowych, gimnazjów i liceów nie brakuje również studentów.
 
Skorzystałem z zaproszenia i oto moja relacja. fotograficzna.
 
Zaczynam od końca. Młoda utalentowana Weronika zakończyła koncert. To pewnie umyślne działanie Klaudiusza.  Układając program,  przedstawił swoją wschodzącą gwiazdę (uczennicę),  na zakończenie, Gwiazda wschodząca, o której zapewnie jeszcze nie raz usłyszymy. Miałem okazję poznać jej talent już 4 lata temu, gdy usłyszałem ją na takim, "rodzinnym mini koncercie" - listopad 2011 roku w Kamieniu Śląskim. Nie zmarnowała tego czasu. A  dzięki widocznej pomocy rodziny i nauczycieli, na moich  oczach, pięknie, nie tylko muzycznie  rozwija się.
 
 
Aneta Lissy-Kluczny (prowadzenie koncertu) oderwała na chwilę Weronikę od trąbki  i zapowiada, że Weronika bedzie nam teraz  spiewać
 
Weronika Czech  i Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Leśnicy - dyryguje Klaudiusz Lisoń
 
Rozpoczynamy Koncert
Młodzieżowa Orkiestra Dęta Leśnica w komplecie - brakuje tylko dyrygenta Klaudiusza Lisonia
 
 
 
 
 
Komplet muzyków
 pod batutą maestro Klaudiusza Lisonia

Prowadzący koncert 10-ciolecia Orkiestry
Aneta Lissy - Kluczny  oraz  Tomasz Bazan

Solista
Sergio Oldair dos Santos - tenor

Urodzony w Porto Alegre, Rio Grande do Sul w Brazylii. Ukończył dyrygenturę chóralną i śpiew na Universidade Federal do Rio Grande do Sul (UFRGS). Naukę śpiewu rozpoczął pod kierunkiem Decápolis de Andrade w szkole muzycznej przy Orchestra sinfonica di Porto Alegre (OSPA), a następnie kontynuował edukację artystyczną pod kierunkiem Lory Keller oraz u Novello Rio oraz Neyde Thomas. Uczestniczył w licznych kursach mistrzowskich, które prowadzili znani artyści m.in.: Jiuliard University, jak Fedora Barbieri, Illeana Cotrubas, Rita Contino oraz Stephen Smith.  Występował w prestiżowych miejscach w Brazylii, takich jak: Porto Alegre, Curitiba, São Paolo, Manaus, Rio dei Janeiro oraz Florianoplis.

Razem z Jubileuszem 10-ciolecia Młodzieżowej Orkiestry Leśnica,
 swój Jubileusz 20-lecia świętowała również firma CARGO ( tu przemówienie okolicznościowe Prezesa)

Kwiaty dla firmy CARGO
 
 
 
solo:
Milena Rypa

Mieszkanka gminy Leśnica i absolwentka Leśnickiej Szkoły Muzycznej w klasie klarnetu (u Manfreda Kudli) oraz saksofonu (u Łukasza Knapika). Będąc uczennicą szkoły muzycznej zawsze była czołowym muzykiem zespołów w których grała: kwartetu saksofonowego, big-bandu, zespołu jazzowego i oczywiście Młodzieżowej Orkiestry Dętej Leśnica, w której nieprzerwanie gra od samego początku istnienia orkiestry. Muzyka jest jej pasją i sposobem na spędzanie wolnego czasu. Inną ważną pasją w jej życiu jest fotografia i te dwie rzeczy zamierza w swoi życiu łączyć.

 
Solistka

 Alina Adamska-Raitarovskyi - (sopran)

  Urodziła się w Leśnicy pod Górą św. Anny w województwie Opolskim. Naukę muzyki rozpoczęła w wieku siedmiu lat, ucząc się gry na fortepianie pod okiem Sybilli Czech. Kontynuowała naukę w Szkole Muzycznej w Strzelcach Opolskich i w Opolu w klasie klarnetu Michała Kowalskiego. W opolskiej Szkole Muzycznej zaczęła pobierać pierwsze lekcje śpiewu u Barbary Malinowskiej-Rudy, rozpoczynając w ten sposób piękną przygodę z muzyką wokalną. W latach 2007-2009 śpiewała w chórze Filharmonii Opolskiej. W 2010 r. została studentką Akademii Muzycznej im. Kiejstuta i Grażyny Bacewiczów w Łodzi w klasie śpiewu prof. Krystyny Rorbach, gdzie ciągle doskonali swoje umiejętności. Wiedzę wokalną pogłębiała na kursach, m.in. Ewy Biegas, Bogdana Makala, Udo Rheinemanna, Izabelli Kłosińskiej, Eytana Pessena, Brendy Hurley, Matthiasa Rexrotha.

   W 2013 roku została stypendystką Programu Erasmus, w ramach którego studiowała w Coservatorio di Musica F. Venezze w Rovigo w klasie Prof. Luisy Giannini. Obecnie jest uczestniczką programu szkolenia młodych talentów: Akademii Operowej przy Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie. W październiku 2014 roku młoda artystka z sukcesem debiutowała na deskach Teatru Wielkiego w Łodzi jako Rozyna w Cyruliku Sewilskim G. Rossiniego. W 2014 r. zostaje laureatką pierwszej nagrody w konkursie wokalnym „Bursztynowa Struna" we Włocławku. Chcąc rozwijać dalej swoje umiejętności i stwarzać szanse innym organizuje Międzynarodowe Warsztaty Wokalno-Scenicznych „Opera connecting people" w Łodzi, na które przyjeżdżają studenci z całej Europy. Regularnie współpracuje z Młodzieżową Orkiestrą „Leśnica", uświetniając swoim  głosem koncerty o szczególnej randze takiej jak dziś

Elvis Presley – przeboje

 
 
 
 
 
 
 
 
maeestro
Klaudiusz Lisoń
 
Alina Adamska-Raitarovskyi

 
 
 
 
 
 
 
 
 
Weronika Czech
 
 
 
Koncert na scenie opolskiej filharmonii zakończono szampanem
 
Wspaniała muzyka w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dęte z Leśnicy pod kierownictwen Klaudiusza Lisonia wsparta przez artystów Alinę Adamską-Raitarovskyi oraz  Sergio dos Santos - solistami z górnej światowej półki, oraz wschodzące gwiazdy z najbliższej okolicy, galowa atmosfera - jednym słowem uczta duchowa dla oka i ucha.
Młodzież swoim graniem udowodniła, że na instrumentach dmuchanych możne wykonać po mistrzowsku każdy rodzaj muzyki, a program był bogaty.

John Kander - Cabaret - musical

Giacomo Puccini – „Nessum Dorma” z opery Turandot

Laguestra (Willy Langestraat) - Brasilian mood

Johann Strauss jr. – „Taki pan, jak pan” z operetki Zemsta Nietoperza

Emmerich Kálmán – duet „Co się dzieje, oszaleję”

z operetki Księżniczka Czardasza,

Elvis Presley – przeboje

Vincenzo Di Chiara – La Spagnola – pieśń neapolitańska

John Kander – musical Highlights from Chicago

Alberto Dominguez – Perfidia – pieśń

ARIA - NIESPODZIANKA

Deep Purple – przeboje zespołu

Sylvester Levay - musical Elisabeth

Francesco Sartori - Con te partirò (Time to Say Goodbye
P.S. w przygotowaniu kilka krótkich relacji filmowych
 
Na zakończenie kilka fotografii  pamiątkowych (osób znanych i nieznanych), wykonanych w kuluarach opolskiej filharmonii podczas bankietu.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Czas na zasłużonego szampana z okazji jubileuszu 10-ciolecia
pozdrowienia z folwarku rudolf
 
powrót
 
Odwiedzin ogółem: 003701 Odwiedzin dzisiaj: 1

Ilo osb on-line: 1