Wielka Parada Orkiestr Dętych
Prószków 20.06.2015
powrót

  Kolejna VII Wielka Parada Orkiestr w Prószkowie, przeszła do historii.  Najdłuższy dzień - najkrótsza noc - przeżyliśmy wrażeń moc.  Wydarzenie kulturalne, które zgromadziło rekordową  publiczność -  fanów muzyki, wykonywanej na instrumentach dętych. Pogoda dopisała. 
   Jak zwykle nie dało się zobaczyć wszystkich, (12) zespołów występujących w trzech miejscach: na Rynku, w parku przed zamkiem i na scenie w parku OKiS.   I to jest główny od chwili powstania,  mankament "Wielkiej Parady Orkiestr". Mankament, który będzie towarzyszył  paradzie do końca świata i jeden dzień. Każda orkiestra ma tylko godzinę na swoją prezentację, więc gdyby zorganizować "Paradę" w jednym miejscu, potrzeba dwunastu godzin + przerwy techniczne a tego nikt nie wytrzyma. Dlatego jest jak jest i dobrze jest.
    Każdy miał możliwość wybrać sobie te zespoły które bardziej lubi, albo te,  których jeszcze nie poznał.
W tym roku na trzech estradach popisywały się następujące orkiestry: ( kolejność - tu zupełnie przypadkowa) 
1- Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Chrząstowice
2- Orkiestra Dęta z Kotulina
3- Młodzieżowa Orkiestra Dęta "Bażany"
4- Gminna Orkiestra Dęta z Prószkowa
5- Młodzieżowa Orkiestra Dęta " Camerata" Stare Budkowice
6- OZI BRASS ORKESTRA Kąty Opolskie
7- Orkiestra "Hrani
čáci" z Czech
8- Orkiestra ODER BLASS BAND Gmina Krapkowice
9- Młodzieżowa Orkiestra Dęta Leśnica
10- Orkiestra KWK Jas-Mos Jastrzębie Zdrój
11- Młodzieżowa Orkiestra Dęta "Kaprys" ze Źlinic
12- Orkiestra Reprezentacyjna AGH Kraków
   O każdej z nich można wiele napisać, bo wszystkie obwieszone są różnymi medalami i wyróżnieniami. Koncertowały w wielu miejscach i różnych konkursach, przeglądach w kraju i za granicą. 
 
    Na przełomie wiosny i lata tego roku (2015)  od godziny 19-tej do długo po północy w mieście Prószkowie było głośno, gwarnie i wesoło.  Byłem na wszystkich paradach ale trzeba przyznać (porównywałem foto), że tegoroczna pod względem frekwencji (fanów muzyki dętej) była rekordowa. Takich tłumów miasto Prószków już dawno nie widziało. W parku OKiS brakło miejsca, okazało się kto pierwszy ten miał lepszą widoczność podczas  oficjalnego otwarcia i na zakończenie. Bo w czasie trwania koncertów wszyscy mieli dobre warunki  do odbioru muzyki, bo nagłośnienie wszędzie było dobre.
   Trasa przemarszu  tradycyjna.
Od pięknego (po gruntownej odbudowie i zabezpieczeniu skarpą  przed upadkiem)  barokowego Kościoła pw. św. Jerzego (pamiętającego świetne czasy Habsburgów, gdy  przedstawiciele rodu Prószkowskich na dworze cesarskim pełnili najwyższe funkcje) - Rynek (władze zadbały o jego kolorowy wygląd), dalej po prawej "Perła Prószkowa" odrestaurowana (dzięki staraniom naszego  Henryka - Starosty Powiatowego)   w kierunku "Ronda" (nowy punkt  w Prószkowie, bardzo pożyteczny dla kierowców ),  na rondzie - kierunek w lewo pod OKiS gdzie oficjalnie Pani Burmistrz miasta Prószkowa Róża Malik ogłosiła rozpoczęcie "Parady".
 
   Na czele pochodu za wozem strażackim "mażoretki"  (wyraz zapożyczony z języka francuskiego majorrete) dodawały blasku,  prezentując układy taneczno - marszowe, żonglując pałaeczkami do muzyki maszerujących za nimi orkiestr dętych.  To było piękne widowisko, a dziewczyny nagrodzono gorącymi brawami.  Wśród maszerujących była również barwnie ubrana młodzież za szkół naszej gminy. Paradowały również "SCORPIONY" nasz sztandarowy zespół tańca nowoczesnego +40.  Przemarsz zakończyła "Orkiestra Dęta Prószków" pod kierownictwem Andrzeja Bojarskiego, a na nowym prószkowskim  "Rondzie" na vivat,  wykonała specjalne okrążenie. Potem już tylko tłumy gości, którzy zjechali z bliska i  daleka, a odstani na placu za OKiS-em   mieli już trudności znaleźć miejsce z dobrą widocznością.
   Po ogłoszeniu przez Panią Burmistrz, że Parada Orkiestr jest otwarta, nastąpiły występy mażoretek przy muzyce własnej, a przerywniki wypełniała Orkiestra Dęta z Leśnicy pod batutą Klaudiusza Lisonia.  Po mażoretkach pokaz tańca nowoczesnego przedstawiły SCORPIONY.
   Na placu za OKiS-em zrobiło sie luźniej, gdy orkiestry rozeszły się na swoje miejsca koncertu, czyli przed Zamek i na Rynek. Oczywiście, za nimi poszli również fani.
Ja zostałem i delektowałem się muzyką wykonywaną przez muzyków z Leśnicy. To silna grupa,  która będzie 27/28 czerwca 2015 świętować swoje 10-cio lecie i zaprasza na dwa koncerty w Opolskiej Filharmonii. Koncert dyryguje  Klaudiusz Lisoń.
  Wysłuchałem też fragmentów koncertu  przed Zamkiem: Orkiestra "Hraničáci" z Czech, oraz naszych prószkowskich muzyków pod dyr. Andrzeja Bojarskiego, którzy koncertowali na Rynku.
  O północy  orkiestry spotkały się ponownie na placu w parku OKiS na finał  - wszystkie orkiestry wspólnie zagrały "Odę do radości", a w tle odbywał się (trochę spóźniony) pokaz ogni sztucznych.  Ten moment, ta Oda do radości - grana przez dwanaście orkiestr,  te tłumy zebrane przed sceną, zawsze wywołują ogromną emocję i wzruszenie na wszystkich, którzy doczekali na tę chwilę.

VII - Paradę Orkiestr wpiszemy do historii naszej prószkowskiej gminy,  jako udaną.
 A organizatorom i wykonawcom serdecznie dziękujemy za miłe dla oka i ucha artystyczne wrażenia.
fragmenty z pierwszej części - przemarsz
 
 
 
 
 
 
 
 
Parada fragment I
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Parada fragment II
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Parada fragment III
 
 
 
 
 
 
 
 
Parada odcinek IV
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Parada fragment V
 
wszelkie uwagi i zastrzeżenia kierować na adres zmarzly@op.pl
 
c.d. kliknij Finał
pozdrowienia z folwarku rudolf
 
 
powrót
 
Odwiedzin ogółem: 004628 Odwiedzin dzisiaj: 2

Ilo osb on-line: 1