Paweł Smolarek
1953 -2015
powrót


Znał  mieszkańców z całej swojej gminy, bo od urodzenia związany z Komprachcicami . Nie doczekał swoich 62-gich urodzin.
Piątek, 5 czerwca 2015 po długiej chorobie zmarł Paweł Smolarek. Wieloletni wójt gminy Komprachcice (1994-2014), Radny Powiatu Opolskiego V kadencji.  Poznałem Go w latach 2004 podczas wspólnych posiedzeń w PROKADO i od tego czasu nasze drogi ciągle się krzyżowały.

  Za swój spokój i opanowanie był lubiany i szanowany przez zdecydowaną większość, bo jako wójt miał też swoich oponentów.

  Dwadzieścia lat sprawowania funkcji na stanowisku wójta, gdy marzy się by mieszkańcy żyli jak w Europie, co mu się udało zrealizować, odbiło się jednak na Jego zdrowiu. Miał świadomość tego, iż niektórych problemów nie rozwiąże się od razu tylko wspólnie: uczciwością, dyscypliną i odpowiedzialnością.

Jego credo:
Miarą wartości człowieka nie jest to co zamierza, lecz to, co po sobie zostawi dla społeczności, która powierzyła mi władzę.

Podczas spotkania w Chrząszczycach  wrzesień 2014 - nagroda Starosty Powiatu Opolskiego "Magnolia" -  powiedział mi " rudolfie jestem śmiertelnie chory, to  nasze ostatnie spotkanie". odpowiedziałem mu, przecież wszyscy na coś chorujemy a potem znowu na chwilę zdrowiejemy, odpowiedział: tak ale moja choroba jest - inna - śmiertelna".
 
 
Rodzinie i bliskim zmarłego Pawła
składamy wyrazy głębokiego współczucia


rodzina Zmarzły  z Folwarku
 
 
Komprachcice 11 czerwca 2015 R.
JEGO OSTATNIA DROGA
 

 Godnie pożegnaliśmy Pawła Smolarka - Męża Stanu  naszego Heimatu.

 Podczas mszy św. odczytano kondolencje: ks. abp. Wiktora Skorca – metropolity katowickiego, oraz ks. abp Alfonsa Nossola naszego emerytowanego ordynariusza. Wojewoda opolski Ryszard Wilczyński powiedział o nim: byłeś pierwszym obywatelem, pierwszym sługą  tej małej ojczyzny, przez Ślązaków zwanej Heimatem.

Dwadzieścia lat (1994-2014) piastował stanowisko wójta gminy Komprachcice. Nieprzerwanie, skutecznie służył mieszkańcom Ziemi Komprachcickiej  i Opolskiej. Jego życie skończyło się zdecydowanie za wcześnie. Paweł był człowiekiem, który nie okazywał emocji, zawsze opanowany, jak go pamiętam, wszystko dusił w sobie, dlatego nikt nie zauważył, jak wielką walkę toczy sam ze sobą. Zbyt późno zdecydował się pomyśleć o sobie. Jego służbę przerwała choroba, a wieloletnia walka z nią okazała się nieskuteczna.

  Ostatnią posługę oddało mu wiele setek  mieszkańców i przedstawicieli władz, towarzysząc w ostatniej drodze z której nie ma powrotu.

Nam pozostała pamięć że bywał z nami. Setki mieszkańców, które towarzyszyły mu w ostatniej drodze są świadectwem, że był nie tylko pierwszym obywatelem ale czymś więcej. Okazywał zrozumienie i rozeznanie w wielkich problemach mieszkańców, darzył bliźnich szacunkiem, wywiązywał się ze swoich obowiązków, przejawiał odwagę w podejmowaniu trudnych decyzji.  Dziś we współczesnym świecie polityki ciężko znaleźć taki wzór do naśladowania.

Śp.  Paweł Smolarek może być dla nas Ein vorbild.

 Dlatego nie pytam Cię Boże, dlaczego w tak młodym wieku Go zabrałeś, lecz dziękuję za to, że nam Go dałeś.

 
Ostatnia droga Pawła Smolarka (fragmenty filmowe)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
R.I.P.
 
rudolf z folwarku
 
powrót
 
Odwiedzin ogółem: 004968 Odwiedzin dzisiaj: 2

Ilo osb on-line: 1