"Märchennacht 2015"
Noc bajek

28/29 sierpnia 2015
"Ligocki Młyn"
powrót
 
Bracia, pisarze, językoznawcy, uczeni niemieccy, członkowie Akademii Nauk w Berlinie Wilhelm Karl oraz Jacob Ludwig Karl Grimowie to najbardziej znani bajkopisarze urodzeni w drugiej połowie osiemnastego wieku. Baśnie braci Grimm stały się klasyką, przetłumaczoną na wiele języków. W ich baśniach obowiązuje prawo moralne:
 -
"dobro i przezorność zwyciężają niegodziwość".
 
"Czerwony Kapturek" - "Jaś i Małgosia" - "Królowa Śnieżka" - "Kopciuszek"  - "Śpiąca Królewna" - ........  to właśnie baśnie braci Grimm. Napisali ich przeszło dwieście.
 
P.S. Jak mnie ostatnio poinformowano bracia Grimm tyle bajek sami nie wymyślili, oni jako językoznawcy wędrowali po okolicy Hanau gdzie się urodzili, słuchali mieszkańców, którzy im różne bajki opowiadali. Głównym celem był słownik niemiecki (Deutches Wörterbuch), którego publikację rozpoczęli w 1852 roku. Ale historia zapamiętała ich jednak jako bajkopisarzy, bajki, które opracowali na podstawie zasłyszanych podań, mitów i opowieści ludowych. (Günther dziękuję za info)
 
 
 
Tradycyjnie od dziewięciu lat, w ostatnich dniach wakacji dla dzieci (6-12) - TSKN Zarząd Gminy Prószków organizuje Märchennacht - Noc bajek, gdzie znani mieszkańcy gminy Prószków (w tym roku: pani burmistrz Róża Malik, Andreas Heinrich i Norbert Rasch) opowiadali i czytali bajki Braci Grimm.
 
Ale nie tylko bajki w "Ligockim Starym Młynie" agroturystyka Państwa Klosów w Ligocie Prószkowskiej  dzieci mogły słuchać. Bajki można było również zobaczyć na dużym ekranie, a przygotował je Jan Damboń z Winowa. A wieczorem przed kolacją brały udział w różnego rodzaju konkursach przygotowanych przez Joannę Rasch i Paulinę Klose.  
Długo po północy, pełne wrażeń -dzieci  zasypiały w śpiworach na materacach w murach starego młyna - co stanowiło dodatkową atrakcję.
Nad aprowizacją i bezpieczeństwem czuwali dorośli opiekunowie pod kierownictwem Sylwii Białończyk.
 
Przeszło dwie godziny rejestrowałem to spotkanie na fotografii - moja relacja:
Tak się zaczynało - przed głównym programem
 
 
 
 
 
 
 
rejestracja uczestników
 
 
 
dojechali nowi...
 
kolejka w punkcie rejestracji
 
lista zarejestrowanych uczestników
 
 
 
 
 
przygotowania do wspólnej fotografii
 
w roku 2014 w tym samym miejscu
 
 
 
 
 
 
zabawy przed kolacją
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Pora na bajki braci Grimm
czyta "DE" Andreas Heinrich
tlumaczy na "PL"  Norbert Rasch
 
pozdrowienia z folwarku rudolf 
 
powrót
 
Odwiedzin ogółem: 003348 Odwiedzin dzisiaj: 1

Ilo osb on-line: 1