Dni Prószkowa 2014
"Dzień dla Dziecka"
22.08.2015
powrót
 
 
W sobotę (22/08/2015) "Dni Prószkowa 2015" rozpocząłem od programu dla dzieci. Wprawdzie przyjechałem już na zakończenie, ale szczęśliwie dla mnie - dopiero ruszyli z programem, bo "elektrownia" wyłączyła (nie tylko dla Prószkowa) zasilanie.  A dzisiaj żyjemy w takich czasach, że bez prądu to nawet nie napijemy się ciepłej herbaty.
 
Dzieci bawiły się wspaniale, tego zresztą nikomu nie trzeba wyjaśniać. O godzinie 17-tej, równolegle rozpoczęła się "Biesiada" Julia i Kola oraz Grzegorz Stasiak, wtedy dzieci bawiły się  obok na trawie,  pod opieką "Piratów. Do dyspozycji miały wielkie dmuchane zjeżdżalnie,  skakanki na gumowych linach, oraz artystkę, która zmieniała im twarze - jak dawniej czynili to Indianie i inne ludy - przed walką lub zabawą.
 
Ciekawie prezentowały się również stoiska rzemiosła artystycznego (dawniej rzemiosło profesjonalne: prządka, kowal, rzeźbiarz wyrobów z drewna codziennego użytku). Powodzenie miał kowal, który oferował podkowy na szczęście z wybijanym, ciężkim młotem - imieniem  klienta. Za pawilonem "Centro" na placu funkcjonowało "Wesołe Miasteczko". Ciekawa była również wystawa fotografii w kościele poewangelickim: "Wydarzenia w Gminie Prószków zarejestrowane na fotografii"  - duża frekwencja jak na taki dzień.
 
Biesiada - Julia i Kola zaśpiewały nam wiele nowych piosenek, które miło było słuchać, Grzegorz Stasiak serwował dowcipy, ale wiele z nich miało długą a były też takie z bardzo długą brodą, więc oklaski publiczności były minorowe. Może później było ciekawiej, ale w planie miałem zamiar posłuchać po  raz drugi koncertu "Salonorchester Hofberg" - w innych warunkach. Miejsce, kościół parafialny w Chrząszczycach.  Udało się na ostatnie 30 minut dojechać i wysłuchać(dla porównaia) jeszcze kilka utworów. 
   Moja (subiektywna) ocena wypadła na  korzyść Chrząszczyc.  Muszę  przyznać, że akustyka naszego kościoła jest zupełnie inna, bogatsza w porównaniu z małym kościołem poewangelickim w Prószkowie.
  Wiadomo bowiem (z fizyki),  że dźwięki z określonego źródła dochodzą do naszego ucha nie tylko bezpośrednio, ale również jako fale odbite (od ścian). Proces narastania dźwięku słyszymy wtedy co najmniej tak długo, aż nie dojdzie do naszego ucha ostatnia fala odbita, która miała najdłuższą drogę.   
  Występuje taki "dogłos" będący wynikiem odbić. Przy czym różnica czasu dojścia do naszego ucha fali pierwszej (bezpośrednie) i odbitej od ściany, nie może przekraczać 50 ms. (co odpowiada odległości ściany 17 metrów). Jeśli długość pomieszczenia przekracza 17 m problem echa staje się
kłopotliwy. (Ale się rozpisałem o fizyce - cierpię na chorobę zawodową)
 

Właśnie nasz kościół w Chrząszczycach zaprojektował i uformował Arthur Kickton (1881-1944) słynny niemiecki  architekt z doświadczeniem, uwzględniając charakterystykę ścian (echa), aby wszystkie dźwięki w zakresie słyszalnych częstotliwości docierały z dogłosem do naszego ucha - co słuchacz odczuwa jako przyjemne wrażenie - a w muzyce szczególnie - dogłos -  ma kolosalne znaczenie. Będąc zasłuchany i pod wrażeniem, prawie zapomniałem fotografować.

 
Dni Prószkowa 2015 (sobota) na fotografii:
 
śpiewają duet "Jula & Kola"   krótki fragment  z występu  podczas Biesiady " Dni Prószków 2015"
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
O rekordowej temperaturze w Prószkowie (Proskau w 1921 roku) -pisały wszystkie  gazety  40,2 st. Celsjusza.
Tak wysoka temperatura na Śląsku wystąpiła 29 lipca 1921 roku w Prószkowie
. Złośliwcy twierdzą, że w innych miastach było więcej, ale oni wtedy nie znali jeszcze  termometru.
Podczas "Dni Prószków 2015" na placu przed kościołem poewangelickim zauważyłem kamień upamiętniający również ciekawą informację astrologiczną. Dawniej słońce w Prószkowie zachodziło na północy tak wskazuje kamienna busola. Szukałem w różnych źródłach kiedy to było, ale nie znalazłem. Poinformowano mnie, że tak twierdzi prószkowska komunalka i tak zrobili. Pewnie to było w czasach gdy na Syberii żyły mamuty, na Alasce rosły banany, gdy kąt nachylenia osi Ziemi w stosunku do słońca był inny. A  to są znane fakty z epoki dinozaurów.
 
22 sierpnia (sobota) Kościół pw. MB Szkaplerznej w Chrząszczycach
Koncert (BIS) "Dni Prószkowa 2015"
 Salonorchester Hofberg
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
pozdrowienia z folwarku rudolf
ewentualne uwagi i zastrzeżenia kierować na adres zmarzly@op.pl
powrót
 
Odwiedzin ogółem: 003598 Odwiedzin dzisiaj: 2

Ilo osb on-line: 1