Jahrhunderthalle in Breslau
Hala Stulecia we Wrocławiu
 26. 09. 2015
powrót
cytaty wypunktowane (r.z)
 
 25 lat temu niemożliwe stało się możliwe. Wielokulturowość i dwujęzyczność wypełnia codzienność Mniejszości Niemieckiej w Polsce.
dr Frank-Walter Steinmeir
Minister Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec
 
Niemcy byli obecni w Polsce już od początków jej państwowości. Obecnie Polacy pochodzenia niemieckiego stanowią największą mniejszość narodową w Polsce. Budując mosty porozumienia inwestujemy we wspólną przyszłość silnej zjednoczonej Europy.
Grzegorz Schetyna
Minister Spraw Zagranicznych RP.
 
 
Piąty Festiwal Kultury 2015, organizowany w cyklu trzyletnim, zgromadził tysiące gości. Około godziny 18-tej Hala Stulecia pękała w szwach. Według znawców olbrzymia  hala - symbol świetności Śląska na przełomie XIX i XX wieku -  w  czasie V Festiwalu gościła około 8000  osób.    
 
 
Jahrhunderthalle (pierwotna nazwa) - Hala Ludowa (w czasach PRL-u) - (dziś) Hala Stulecia to unikatowe miejsce na mapie świata, a wpisanie jej w 2006r. na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO podkreśla rangę  zaprojektowanego przez niemieckiego architekta Maksa Berga obiektu.
 
Hala w momencie powstania stanowiła bowiem obiekt wyjątkowy - żelbetowe przykrycie o największej w tym czasie rozpiętości na świecie. Wyróżnia ją również kopuła, która w chwili powstania była również największą na świecie. Budowę hali rozpoczęto w czerwcu 1911 roku - ukończono w grudniu 1912 roku. Oficjalne otwarcie - maj 1913 rok.
 
I co wydaje się  ciekawe. W czasie II Wojny Światowej (Festung Breslau 1945 rok) prawie całe miasto w gruzach a Jahrhunderthalle  nie ucierpiała -  tylko  szyby w oknach zostały powybijane.
 
 
Właśnie w tym miejscu - w Hali Stulecia - zaprezentowano dla szerokiej publiczności - z konieczności technicznych - tylko fragmenty bogactwa kultury Mniejszości Niemieckiej w Polsce. Przygotowano liczne stoiska i wystawy, przebogaty program artystyczny,  od godziny 13-tej do godziny po 20-tej. Siedem godzin  muzyki chóralnej, popu, jazzu, arii operowych i musicalowych, evergreenów, szlagierów. Kilka orkiestr dętych z naczelną Leśnicką pod batutą Klaudiusza Lisonia, zespoły wokalne i taneczne a na zakończenie gwiazda wieczoru Andy Borg z Austrii.  To był prawdziwy maraton.
 
Każdy artysta, każda grupa miały tylko kilka  (od 5 do15) minut czasu na przedstawienie się. Reguła miała swój wyjątek, tylko dla solistów Aliny Adamskiej - Rajtarovskiej, Artura Garbas oraz Młodzieżowej Orkiestry z Leśnicy kierowanej przez  Klaudiusza Lisonia, którym  razem przydzielono  aż 25 minut.
 
Program był bardzo obszerny i zróżnicowany, każdy mógł coś dla siebie znaleźć. W kuluarach można było  również uczestniczyć w debatach . Tematem było "Niemcy w Polsce" - w powojennym czterdziestoleciu - od wysiedleń i odniemczania do legalizacji mniejszości.
 
Nasz region opolsko-strzelecko-raciborski miał bardzo silną reprezentację a Aneta Lissy-Kluczny pełniła równocześnie Kierownictwo artystyczne nad V  Festiwalem Kultury Mniejszości Niemieckiej w Polsce
 
Organizatorami Festiwalu był Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce (VdG), któremu przewodniczy Bernard Gaida oraz Niemieckie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne we Wrocławiu, któremu przewodniczy Renata Zajączkowska. Patronat honorowy przejęli: polski minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna oraz niemiecki minister spraw zagranicznych dr Frank-Walter Steinmeier. Koordynatorem  była Monika Wittek, a kierownictwo organizacyjne sprawowała Wanda Mleczak
 
Konferansjerzy: Ewa Stolz i Konrad Wacławczyk
 
 
 
Gmina Prószków - wyjechała do Wrocławia dwoma autobusami
Grupa I na miejscu.
(Winów, Folwark, Boguszyce, Prószków, Przysiecz, Ligota Prószkowska, Jaśkowice)
 W głębi widoczna Hala Stulecia.
 
 
 
 
 
od lewej
Roman Kolek
v-ce Marszałek woj. Opolskiego
Norbert Rasch
 
Rozpoczyna siedmiogodzinny maraton.
 
 
 
Słowa powitania
Pani Renata Zajączkowska
 - przewodnicząca Niemieckiego Towarzystwa  Społeczno- Kulturalnego we Wrocławiu
 
Bernard Gaida
przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno - Kulturalnych w Polsce
 
Minister ?
Przedstawiciel Rządu Polskiego
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Julia Ledwoch - Johann Koenig - Dirndl Duo: Marysia i Karolin(fragmenty   3 minuty)
 
 
 
 
 
 
 
w kuluarach
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
strona w budowie
 
Odwiedzin ogółem: 003203 Odwiedzin dzisiaj: 3

Ilo osb on-line: 1