Bez tytułu 1
  Jezioro w Folwarku - znowu siÄ™ powiÄ™ksza!
relacja z dnia: 11/09/2015

  powrót

    W czasach gdy naszymi panami byli Habsburgowie, folwarskie "Jezioro" byÅ‚o najwiÄ™ksze w ksiÄ™stwie Opolskim. CiÄ…gnęło siÄ™ kilka kilometrów, siÄ™gaÅ‚o od  J. Kotuc, daleko za KampÄ™ w kierunku Opola, a brzegi  i caÅ‚a okolica poroÅ›niÄ™te byÅ‚y wiekowymi dÄ™bami. Takie informacje znajdziemy w Urbaczu Zamkowym z 1556 roku. MieszkaÅ„cy  Vorweckh  (takÄ… nazwÄ™ nosiÅ‚a osada) zajmowali siÄ™ przede wszystkim dzikim poÅ‚owem ryb. Siedem rodzin dzierżawiÅ‚o ziemiÄ™ od wÅ‚aÅ›ciciela mieszkajÄ…cego na zamku w Oppeln, za którÄ… pÅ‚acili czynsz w "talarach" oraz w naturze (zboże, miÄ™so, kury oraz jajka). Byli też zobowiÄ…zani do robót na ziemiach paÅ„skich  (orki, siewy, sianokosy, .żniwa i inne prace na zamku w Oppeln).  Dla wiÄ™kszoÅ›ci mieszkaÅ„ców pozyskane ryby z jeziora  stanowiÅ‚y jedyne źródÅ‚o utrzymania. Jezioro a na jego zachodnim brzegu kaplica - dzwonnica (1664)  stanowiÅ‚y - do 1982 roku - najważniejsze miejsce w naszym Folwarku.
   
     Od roku 1982 życie koncentruje siÄ™ wokół naszej nowej kaplicy, wybudowanej na miejscu dawnej starej szkoÅ‚y (z pierwszej poÅ‚owie IX wieku), przy ulicy Szkolnej obok Baru "Maja". 
   
  Po Wojnach ÅšlÄ…skich, Follwark znalazÅ‚ siÄ™ w paÅ„stwie pruskim (1741. Fryderyk II).
   
    Odra i jej rozlewiska (nasze Jezioro to fragment rozlewiska rzeki Odry) byÅ‚y naturalnym zbiornikiem wody pitnej oraz żywnoÅ›ci. ByÅ‚o też wiele niebezpieczeÅ„stw. CzÄ™ste wylewy zmieniaÅ‚y koryto Odry, a wylewaÅ‚a nawet kilka razy do roku. Zanotowano wiÄ™ksze powodzie (1775,1785, 1812, 1813, 1819,1826, 1828, 1831, 1903, i ostatnia, którÄ… pamiÄ™tamy 1997)
   
     Nowy wÅ‚aÅ›ciciel ÅšlÄ…ska (1741) postanowiÅ‚ "Ujarzmić OdrÄ™".  Na naszym terenie roboty trwaÅ‚y od 1770 do prawie naszych czasów. W latach 1844-1858 w rejencji opolskiej prace  byÅ‚y bardzo intensywne. Budowa wałów, zabezpieczanie brzegów, prostowano zakola, koncentrowano koryto, budowano Å›luzy (jazy iglicowe) spiÄ™trzono wodÄ™ - 12 stopni na odcinku od Koźla do ujÅ›cia rzeki Nysy. W Koźlu wybudowano port, a Odra na caÅ‚ej swej dÅ‚ugoÅ›ci po wyprostowaniu skróciÅ‚a siÄ™ o okoÅ‚o 30 km.
   
     OfiarÄ… tej modernizacji padÅ‚o również nasze Wielkie Jezioro. Z dużego powstaÅ‚o takie maÅ‚e - od ul, Stawowej do ul. Za stawem. W dodatku przez ostatnie dwadzieÅ›cia lat tak zarosÅ‚o, że trudno je byÅ‚o znaleźć. 
   
     Nasz soÅ‚tys Tadeusz Wieszala postanowiÅ‚ przywrócić mu dawny wyglÄ…d - zamówiÅ‚ wielkÄ… koparkÄ™ i dziÅ› rozpoczÄ…Å‚ wielkie kopanie mnie poinformowaÅ‚ abym udokumentowaÅ‚ do wiekopomne wydarzenia na fotografii. A proÅ›ba soÅ‚tysa jest dla mnie rozkazem - niżej dokumenty.
   
 
   
 
   
  Koparka nad Wielkim Jeziorem w Folwarku
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
  pozdrowienia z folwarku rudolf
   
  powrót
   
  Odwiedzin ogółem: 003158 Odwiedzin dzisiaj: 1

Iloœæ osób on-line: 1