Z niedźwiedziem po Folwarku
 30 stycznia 2016 r.
powrót
Tradycja, która na Śląsku ma swoje początki  w XIV, XV  wieku, trwa i ma się dobrze. Media donoszą, że przebierańcy z niedźwiedziem w naszym opolskim powiecie odwiedzili już wszystkie sołectwa. W Folwarku, gdzie dawniej w nadodrzańskich lasach można było spotkać takiego prawdziwego ursusa  to już historia, dzisiaj lasów nie ma i niedźwiedzi nie ma.  
 
Kiedyś  szczególnie w okresie zimowym na niego  polowano, ale zimy też już nie ma, więc gdy nasi przodkowie douwno tymu, takiego rosłego na dwa metry niedźwiedzia  złapali, związano go i oprowadzano po całej wsi. Wszyscy się radowali z pojmania rabusia, który w niejednym gospodarstwie zrobił wiele szkód. Z radości, śpiewano, tańczono a myśliwych obdarowywano czym chata bogata.
 
Ten radosny zwyczaj przetrwał wieki - z wyjątkiem niedźwiedzia, który dziś jest pod całkowitą ochroną. Można go spotkać jeszcze w Bieszczadach, gdzie prawdopodobnie swoje legowiska ma jeszcze 80 oryginałów .   
Legowisko (gawra) niedźwiedzia  foto -żródło: google.pl
 
To nic, że prawdziwego niedźwiedzia już nie ma. Przebierańców jeszcze nie zabrakło więc i kolorowy korowód można zorganizować, aby uświęcić radośnie dawną tradycję. W korowodzie nie może zabraknąć żadnych reprezentantów dawnych i współczesnych zawodów: myśliwych przede wszystkim kominiarzy, lekarzy, cyganki, policjanta i oczywiście głównego aktora  odtwórcy roli niedźwiedzia. Aniołki, diabełki, utopki a bez strażaka i bez muzykantów nie ma korowodu. To wszystko w Folwarku udało się skompletować i korowód ruszył od chałupy do chałupy.
Wszędzie przyjmowano nas gościnnie, częstowano strawą na ciepło i zimno, różnymi smakołykami, wśród których królował żurek. Gospodynie tańców z niedźwiedziem  nie odmawiały.
Relacja fotograficzno filmowa w załączeniu:
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
strona jeszcze w budowie
pozdrowienia z folwarku rudolf
 
powrót
 
Odwiedzin ogółem: 003793 Odwiedzin dzisiaj: 2

Ilo osb on-line: 1