Bez tytułu 1


Handball - Piłka Ręczna - Szczypiorniak
15/01/2016
powrót
Handball - sÅ‚owo, które ekscytowaÅ‚o w latach 50-tych ubiegÅ‚ego wieku każdego mieszkaÅ„ca Folwarku. Ale nie tylko Folwark lecz caÅ‚Ä… okolicÄ™ (Górki. Winów, Szczepanowice, ChrzÄ…szczyce, Chrzowice, ZÅ‚otniki, Groszowice gdzie  Handballem pasjonowali siÄ™ wszyscy, starki, starziki, omy i opy. Telewizji wtedy jeszcze nie byÅ‚o. Każda wieÅ› miaÅ‚a swojÄ… drużynÄ™  i podobnie jak dziÅ› kaperowano dobrych zawodników do swojego zespoÅ‚u. Folwark w pierwszych latach kaperowaÅ‚ zawodników z Chrzowic i Winowa. Budowlani Groszowice kaperowali naszych - a mieli czym - oferowali pracÄ™ w cementowni. Każdej niedzieli Farourze zmieniali ustalone godziny popoÅ‚udniowych nabożeÅ„stw - tak przynajmniej bywaÅ‚o w naszej Chrzombeckey parafii. CaÅ‚e rodziny tabunami, piechotÄ…, na rowerach, na furmankach, każdy czym mógÅ‚, kierowaÅ‚y siÄ™ na boisko gdzie grali nasi. A do Folwarku przyjeżdżali nasi sÄ…siedzi. Każdej niedzieli w innej wsi byÅ‚o Å›wiÄ™to - festyny sportowe, które starannie planowano i Å‚Ä…czono - najlepiej z odpustem albo zniwnioukiem.

 Ale to byÅ‚o pół wieku temu. Naocznych Å›wiadków tamtych czasów dziÅ› na palcach jednej rÄ™ki  możemy policzyć. Polska Kronika Filmowa zajÄ™ta odbudowÄ… Warszawy, do Folwarku nie docieraÅ‚a. Już tylko pożółkÅ‚e fotografie pozwalajÄ… przywoÅ‚ać zamazujÄ…cy siÄ™ obraz, wspomnienia  z tamtych  Å›wietnych lat, gdy Folwark byÅ‚ mistrzem Polski w grupie LZS. WygrywaliÅ›my  z najlepszymi. Po awansie do I ligi paÅ„stwowej wyjeżdżaliÅ›my do Szczecina, GdaÅ„ska, Lublina, Warszawy, Poznania, wzbudzajÄ…c wszÄ™dzie wielkie zdziwienie. Folwark? SkÄ…d wy jesteÅ›cie? GraÅ‚ LZS Folwark - wieÅ› liczÄ…ca  okoÅ‚o 200 mieszkaÅ„ców przeciw AZS PoznaÅ„. Każde spotkanie na wyjeździe wzbudzaÅ‚o sensacjÄ™ i zdezorientowanie nawet wÅ›ród nielicznych dziennikarzy, gdy zawodnicy pokrzykiwali do siebie po Å›lÄ…sku lub po niemiecku.  ByÅ‚y niedziele, że na naszym boisku sprzedawano 5000 tysiÄ™cy biletów - jak wspominaÅ‚ Józef Kochanek. A wygrana 19:17 z Mistrzem Polski AKS Chorzów w 1955 roku, którzy dwa dni goÅ›cili w Folwarku zostaÅ‚a zÅ‚otymi literami zapisana na kartach naszej historii.  Dla Chorzowa przegrana byÅ‚a gorzkÄ… piguÅ‚kÄ…, po meczu przyznali, że nie docenili naszego ducha walki i z uznaniem wyrażali siÄ™ o wysokim poziomie gry. Na turniej do Folwarku z Chorzowa przyjechaÅ‚a również drużyna żeÅ„ska, która jednak nasze dziewczyny pokonaÅ‚a z bardzo wysokim wynikiem.
W roku 1956 do sensacji doszÅ‚o w Szczepanowicach. Wspomnienia Józefa Kochanka.... Reprezentacja Polski przed meczem z reprezentacjÄ… Niemiec, która byÅ‚a aktualnym Mistrzem Åšwiata, dla rozgrzewki spotkaÅ‚a siÄ™ na boisku w Szczepanowicach z reprezentacjÄ… Opolszczyzny, której trzon stanowili zawodnicy LZS Folwark. Mecz skoÅ„czyÅ‚ siÄ™ wynikiem 7:11 dla Opolan. Po meczu pierwszy sekretarz partii E. KrasoÅ„ powoÅ‚aÅ‚ do reprezentacji Polski czterech zawodników z LZS Folwark (Piotra Kulika, Langoscha Józefa, Waltra Mazur i Józefa Warzechy. To pierwsze miÄ™dzynarodowe (powojenne) spotkanie zakoÅ„czyÅ‚o siÄ™  porażkÄ… 17:15 (5:6). Spotkanie byÅ‚o bardzo wyrównane jeszcze 5 minut przed koÅ„cem byÅ‚o 15:15. Zawodnik o nazwisku Schwenker ustaliÅ‚ wynik koÅ„cowy. 
 
Folwark w handball graÅ‚ już w latach trzydziestych ubiegÅ‚ego wieku. Wojenna przerwa trwaÅ‚a prawie 8 lat. Nowe poczÄ…tki byÅ‚y trudne, bo po wojnie brakowaÅ‚o wszystkiego. Nie byÅ‚o trenerów, wiÄ™c braki w wyszkoleniu nadrabiano siÅ‚owo.  Ciekawostka lingwistyczna, która przez wiele lat dla nas wszystkich byÅ‚a zagadkÄ…:  oficjalnie nazywano nas szczypiornistami a graliÅ›my w szczypiorniaka zamiast w piÅ‚kÄ™ rÄ™cznÄ… - handball.  Takie sÅ‚ownictwo sÅ‚yszane na boisku w Folwarku  kojarzyÅ‚o siÄ™ prowokacyjnie (j. niemiecki byÅ‚ surowo zabroniony) i w pierwszych latach przez wÅ‚adze surowo karany. Kary byÅ‚y pieniężne, wiezienie, lub wywóz do Niemiec. Szczypiorno w 1917 r.  Szczypiorno to miejscowość pod Kaliszem, obóz polskich legionistów PiÅ‚sudskiego, gdzie internowani nie mieli konkretnego zajÄ™cia wiÄ™c nauczyli siÄ™ grać w niemiecki feldhandball - handball - stÄ…d wzięła siÄ™  Polska nazwa  szczypiorniak. 
 
Handball to bardzo twardy sport, szybki, dynamiczny, taka kompilacja koszykówki i piÅ‚ki nożnej a czÄ™ste zderzenia rozpÄ™dzonych zawodników powodujÄ… kontuzje. Ale nasi Folwarczanie byli twardzi. Zespół skÅ‚adaÅ‚ siÄ™ w wiÄ™kszoÅ›ci z synów bauerów, którzy chodzili na codzieÅ„ za pÅ‚ugiem, bo traktorów jeszcze nie byÅ‚o. Trenowali w godzinach wieczornych na boisku w Pysce. Biegali na bosaka, lub w trampkach. Drużyna skÅ‚adaÅ‚a sie z 11 zawodników i wielu rezerwowych.  
 
Pierwszy zespół Józef Kochanek zorganizował w 1948 roku i do 1950 grali w klasie okręgowej. W roku 1950/51 w klasie wojewódzkiej. W 1951r. założona zostaje drużyna juniorów. W 1952 LZS Folwark gra w A- klasie. A 1955 r. to już pierwsza Liga. W 1958r. do wojska powołano 5 najlepszych zawodników, którzy zasilili "Śląsk Wrocław" i to był definitywny koniec sukcesów LZS Folwark, który mógł teraz brylować tylko w lidze okręgowej naszego powiatu.
 
P.S. dziÅ› 15/01/2016  piÄ…tek o godzinie 20:30 Polacy rozegrajÄ… swój pierwszy mecz na mistrzostwach Europy piÅ‚karzy rÄ™cznych 2016. Do spotkania z SerbiÄ… przystÄ™pujÄ… jako faworyci. ( z trudem ale wygrali)
 
lata trzydzieste (około 1934 lub35)
na boisku  -przerwa w rozgrywkach
11-stka sportowców z Folwarku tylko nieliczni mieli buty na nogach
 
 
 lata trzydzieste XX wieku.
 Boisko w Pysce
zniwniouk i Sportfest w Folwarku 
 
rok: 1939/1940 
Rodzina Kulików
od lewej
- Piotr (wielokrotny reprezentant Polski - leworęczny)- Józef (bramkarz) - Gerhard (atak słynny z dalekich strzałów) - Jerzy (na pomocy) w juniorach
 i najstarsza Agnieszka po jej prawej matka


lata trzydzieste na boisku w Pysce (Folwark) 
 
 
mistrzowska drużyna 
 
 drużyna ze Szczepanowic (Piotr Kulik z Folwarku) skaperowany do Szczepanowic
 
Paul Langosch i Viktor Gielnik z Folwarku (skaperowani do Groszowic) 
 
 
 
 
LZS Folwark - drużyna juniorów 
boisko Folwark 1952 r.
 

Bracia Kuliki 
od lewej:  Jola - Iskier - i Pepa
 
Bracia Kulik bramkarz Iskier (Józef) - w ataku Kula ( Gerhard)
 
 
Mistrzowie Polski LZS Folwark w (? GdaÅ„sku)
 
od lewej: Richard Langosch, Jerzy Kulik, Ginter Pampuch z Winowa, Józef Warzecha z Chrzowic, Józef Smolin, Rudolf ZmarzÅ‚y, - ? Czok z Winowa -  ?? z Winowa - Józef Langosch, Franciszek Kasperek, Eryk Kornek (bramkarz). foto 1952 na boisku w Folwarku
 
Mistrzowie Polski LZS Folwark
nad morzem

 

LZS Folwark drużyna żeÅ„ska 
od lewej góra: Lidia Kornek- Ceacilia Baron Kochanek Wójtowa WieÅ›, - Klara Klemens -  Edit Wotzka Chrzowice -(trener) -Erika Mazur Chrzowice - Ceacilia Kutz Chrzowice - Erna Wystrach (piechota) w Å›rodku od lewej: Maria Kansy Cebula- Otylia Kornek Kania - Maria Murowski Zaworka - dół od lewej: Maria Klemens - Antonina Giza Murowski - Ceacilia Kochanek Baron.
             
Otylia Kornek(Kania) oraz śp. Antonina Giza(Murowski) 1938-2006
 LZS Folwark Otylia Kornek(Kania), Å›p. Otylia Lazik(Kulik1927-2007), Ceacilia Baron
 
 
 
 
 
LZS Folwark
w Kolanowicach ? (lata osiemdziesiÄ…te XX wieku)
 
od lewej góra: Alojzy Langosch, Murowski Korneliusz(Kela), Bijas Joachim, Joachim Zdżuj, Gerhard Styrnol(Pela), Tatura Norbert, Langosch Jerzy. Dół od lewej: Henryk Kochanek, Piechota Krzysztof, Piechaczek Alojzy, Krzysztof Kornek(Kulumb), Wojtuś Norbert
 
W Szymiszowie LZS Folwark rok 1882
 
LZS Górki rok?  info: Max Gogolok
Gambiec Konrad - Kampa ...... - Milek........ - kibic z Winowa-Kroll Roman, Kokit Józef, Waletzko Józef - Bulh Hanis (jan) Niestrój Walter, Niestrój Erwin (kasa), Buhl Henryk, Twardon Norbert
 
Na boisku w Folwarku
 
 
 
 

Dwudziesty pierwszy wiek - Folwark gra w piłkę nożną - trofea niżej:
 
            
 
        
 
       
      
 
     
 
       
 
strona w budowie
 
pozdrowienia z folwarku rudolf
 
 
powrót
 
Odwiedzin ogółem: 006755 Odwiedzin dzisiaj: 1

Iloœæ osób on-line: 1