XIX koncert organowy  w Chróścicach
oraz Zespół Instrumentów Dętych  PSM i i II stopnia w Opolu

przygotował i prowadził:
Hubert Prochota
powrót
 
Organy Mają Pierwszeństwo. Św. Pius X (1903)  - Musicae sacrae -  w Jego dokumencie czytamy:
 "pierwszeństwo przed wszelkimi instrumentami  w świętych obrzędach mają organy.  Ich brzmienie bowiem nadzwyczaj harmonizuje ze śpiewem i obrzędami sakramentalnymi dodając im wspaniałości i artyzmu a wzniosłością, słodyczą wzruszają serca wiernych....."
 
Muzyka w nowoczesnym kościele przybiera inne formy niż w tradycyjnym. Kościół nowoczesny nieczęsto robi krok w stronę akustyki spełniającej transmisję muzyki organowej. Dlatego zaproszenie na koncert - w architektonicznie pięknym  starym,  ubogaconym rzeźbą i malarstwem -  kościele w Chróścicach i obcowanie z muzyką wykonywaną na królewskim instrumencie jakim są niewątpliwie organy - było dla mnie propozycją nie do odrzucenia.
Chróścice (niem. Chrosczűtz) po nasymu Krościce  wieś w gminie Dobrzeń Wielki pow. Opole.
 
Koncert przygotował, barwnie słownie na wstępie opisał i prowadził Hubert Prochota (PS. w naszych drzewach genealogicznych mamy wspólne bliskie korzenie).
 
"XIX Chróścicki Koncert" składał się z dwóch części. Organy miały pierwszeństwo.
Johann Sebastian Bach (1685-1759) "Allein Gott in der Höh' sei Ehr  BWV 633" - "Preludium i fuga h-moll   BWV 544". Wykonanie jak z najwyższej półki!
Ale samą wykonawczynię Karolinę Karkucińską i pozostałych wykonawców,  uczniów PSM w Opolu miałem okazje i przyjemność poznać dopiero po koncercie na przyjęciu z kawą i tradycyjny kołacz z serem. Obecni byli również organizatorzy i zastępujący proboszcza Chróścic,  ks. Jan Polok proboszcz z Dobrzenia Wielkiego.
 
Karolina piękna dziewczyna - opolanka, utalentowana uczennica PSM w Opolu.  Po raz pierwszy w bogatej historii opolskiej Szkoły Muzycznej - uczennica, która okazała się najlepsza w Polsce w grze na organach. I co ciekawe do konkursu na etapie centralnym  zakwalifikowała się z minimalną liczba punktów. Ale podczas finału (2012) wszystkich oczarowała! Wykształcenie: Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina - Warszawa.   Aktualnie  Karolina Karkucińska jest warszawianką.
 
W drugiej części wystąpił Zespół instrumentów Dętych Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia  im. Fryderyka Chopina w Opolu w składzie:
 Paweł Hadaschik z Raszowej - Marcel Bich z Pokrzywicy - Florian Jendrossek z Radłowa - Szymon Krupa z Sieronowic - Fabian Kurpiela z Kromdów - Sebastian Beier z Zawadzkiego - Franciszek Czech z Zawadzkiego - Szymon Klimański z Dobrzenia Wielkiego.
 
W programie usłyszeliśmy: Anton Bruckner (1824-1896) Ale Maria - Locus iste, Feliks Mendelson (1809-1847) Richte mich Gott - Denn er hat seinen Engeln befohlen, Engelbert Humperdinck (1854-1921) Abends, will ich schlafen gehen, Joseph Rheinberger (1839-1901) Abendleid.

Zespołem dyrygował: Hubert Prochota.
 
Żyjemy w czasach braku zdrowego myślenia, braku otwarcie na drugiego człowieka, braku serca i pobudzenia ducha.  Serwują nam wysoko przetworzoną, szkodliwą jak się po latach okazało żywność, wysoko przetworzone w mediach - często bardzo szkodliwe informacje. 
 Podobnie jak  zdrową ekologicznie, nieprzemysłowo uszlachetnioną żywność,  zachęcam  do konsumowania żywej muzyki (nie konserwowej  CD, TV). Byśmy byli zdrowsi nie tylko na ciele - ale  również na duchu - wykorzystujmy do tego każdą okazję. Właśnie taką  jaka miała miejsce w Chróścicach.
 
Kilka migawek fotograficznych
 
 
Na organach   Karolina Karkucińska  (fragmenty koncertu)
 
Zespół instrumentów Dętych PSM w Opolu   dyr. Hubert Prochota
 
 
 
Hubert Prochota

 
 
 
 
Karolina Karkucińska - organy

 
ks. Jan Polak
 
 Zespół instrumentów Dętych - PSM Opole
 Paweł Hadaschik z Raszowej - Marcel Bich z Pokrzywicy - Florian Jendrossek z Radłowa - Szymon Krupa z Sieronowic - Fabian Kurpiela z Kromdów - Sebastian Beier z Zawadzkiego - Franciszek Czech z Zawadzkiego - Szymon Klimański z Dobrzenia Wielkiego.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Fragmenty muzyczne  jeszcze w opracowaniu
pozdrowienia z folwarku rudolf
 
powrót
 
Odwiedzin ogółem: 003869 Odwiedzin dzisiaj: 1

Ilo osb on-line: 1