XIII Deutsche Kulturtage im Oppelner Schlesien
Oktoberfest 2016
Krapkowice 15 -10-2016
powrót
     Monachijski Oktoberfest - tradycyjnie od 1810 roku do dziś jest największym na świecie świętem piwa. Miasto w tym czasie bije rekordy, odwiedzane  przez miliony turystów z całego świata, którzy za kufel piwa gotowi są  płacić 10 euro.
   Głównym mottem świętowania w pierwszych latach,
było opróżnić zapasy z mijającego sezonu browarskiego, zanim zaczniemy warzyć nowe. To święto ludowe  początkowo tylko w Monachium, szybko rozprzestrzeniło się na  całą Bawarię a następnie na inne landy, również na Śląsk.

   Bo historycznie z Bawarią nie tylko Oktoberfest nas łączy.  W starożytności Bawarię, Bohemię i  Śląsk  przez 500 lat zamieszkiwały plemiona celtyckie Bojowie. Plemię, które w owym czasie reprezentowało najwyższą kulturę na północ od Limes Romanum (rzeki Dunaj) a  nazwy
Bavaria, Bohenia od celtyckich bojów mają swoją genezę.                
Boiohaemum
– krainy zamieszkane przez celtycki lud, Bojów. "bojo-hemum" - "Heim der Boier".  "ojczyna Bojów,  a w okolicach Nowej Cerekwi k/Kietrza na Śląsku archeologowie znaleźli najwięcej złotych monet.  Złote krążki, które pozwalają określić granice wpływów tej cywilizacji na Śląsku.
   Wesoła Nowina Ewangelii Świętej - Chrześcijaństwo z państwa franków z Bawarii (Ratyzbona) dotarła najpierw do Bohemii (Praga) i dalej na Śląsk,  który w owym czasie należał do korony św. Wacława. W latach 966 Mieszko I poślubił Dobrawę, został ochrzczony i rozpoczęła się budowa Państwa Polan.  W roku 971 złożył hołd lenny Ottonowi.. W roku 990  książę Mieszko I przy pomocy wojów cesarza niemieckiego zabiera Czechom Śląsk i przyłącza do państwa Polan. Fakt, który na 300 lat był kością niezgody pomiędzy  Polakami a Czechami.   W drugiej połowie średniowiecza większość Piastów Śląskich było jednak lennikami Czech a królowie Czech byli zależni od cesarza.  Św. Jadwiga Patronka Śląska, żona Henryka Brodatego (Piasta) urodzona i wychowana na zamku w Andechs w Bawarii. To tylko przykłady dawnych związków Bawarii ze Śląskiem. Dla interesujących się historią (Polska - Niemcy) od dawna wiadomo, że w ciągu tysiąca lat więcej było współpracy i wzajemnego przenikania "kultur" niż konfliktów.

  Byłem zdziwiony, kiedy w Radio Opole w ostatnich dniach usłyszałem lakoniczną wypowiedź opolskiego dygnitarza w randze doradcy do spraw kultury, że:
"Oktoberfest to niezrozumiały dla niego import - zwyczaj ostatnich lat - bo jemu kojarzy się tylko z Monachium....

   Zmiana przynależności państwowej Śląska w 1945 roku spowodowała, że na wiele lat o tej ludowej, wiekowej tradycji starano się z powodzeniem zapomnieć. Narodziny "Solidarności", obalenie "Muru Berlińskiego", gest "Pojednania" w Krzyżowej,  pozwolił na ponowne na Śląsku  odrodzenie -
święta  popularnego napoju - koloru bursztynowego o zawartości alkoholu max 6,2 % i smaku z przewagą nut słodowych nad czystą goryczką chmielową.

Stawiajmy pomniki wszystkim tym, którym wielokulturowość nie przeszkadza, którzy rozumieją, że ona po latach tylko nas  wzbogaca.
 
I dobrze że Krapkowice (geograficzny środek Księstwa Opolsko - Raciborskiego) stało się miastem - centrum gdzie kumuluje się Przegląd Kultury Mniejszości Niemieckiej na Śląsku Opolskim. Może Opole jako stolica regionu - podniosłaby rangę Oktoberfestu powiązanego z przeglądem zespołów Mniejszości Niemieckiej, ale w Opolu (chwilowo) panuje inny duch.
 
Kilka migawek. Hala Widowiskowo- Sportowa im. W. Piechoty w Krapkowicach.  Trzeci po politycznych zmianach Oktoberfest w Krapkowicach, gdzie dirndl z beczką  piwa  w tle, jest tradycyjnym kobiecym strojem. Symboliczny kufel i wspólne zabawy, które rozpoczęły się  odszpuntowanie beczki - sprawnie  prowadził Leonard Malcharczyk.
 
 
Rozpoczyna Orkiestra Dęta Krapkowice.
 
gdyby się ktoś zapytał : czyja to kawa i kołacz z serem ... odpowiadam "moje"
- smaku piwa ze względu na obowiązujące promile  nie mogłem sprawdzić, a na wynos nie dawali.
 
Orkiestrę prowadzi absolwent Krapkowickiej Szkoły Muzycznej

 Paweł Wiencek
 
 
 
Oficjalne otwarcie: (Film czas 4:22)
  Zuzanna Donath - Kasiura - sekretarz Towarzystwa Społeczno Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim  
 
Odszpuntowania beczki z piwem dokonali:
burmistrz Krapkowic Andrzej Kasiura oraz  v-c marszałek województwa opolskiego Roman Kolek
 
 
 

V-c marszałek województwa Opolskiego  Roman Kolek - lekarz  (podczas ważenia)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
fragment zabawy - śpiewa Zuzanna Herud - (Film czas 2:04)
 
Film czas 3:24  zabawy
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Orkiestra Dęta Kaprys ze Źlinic gm. Prószków   dyryguje Klaudiusz Lison   (Film czas 1:20)
 
 
 
 
 
 
 
Ewa i Damian z Brożca
Film czas 3:47
 
 
 
 
 
 
 
 
Zespół Silesia z Rozmierki   (film czas  2:34)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Maria Honka
(Film czas 3:42)
 
 
 
 
 
 
Ostatnie zabawy zarejestrowane kamerą:  (Film czas 5:11)
 
Pozdrowienia z folwarku: rudolf
 
 wszelkie uwagi i zastrzeżenia kierować na adres : zmarzly@op.pl
 
powrót
 
Odwiedzin ogółem: 003534 Odwiedzin dzisiaj: 2

Ilo osb on-line: 1