Rodzi się nowa tradycja
" Szwadron Ułanów w Przysieczy"
sobota 22.10.2016 r.
powrót
Rozproszeni po licznych klubach  na terenie Opolszczyzny - w Przysieczy u Państwa Lipińskich "Agroturystyka"  znaleźli dach nad głową,  doskonałe warunki do uprawiania ułańskiej tradycji.
 

Kawaleria polska, Ułani - rodzaj wojsk polskich złożony z jeźdźców, którzy przemieszczają się oraz walczą szablą lancą (w nowszych czasach również  bronią palną)  na koniu.

Najstarszą informację na kartach historii o jeźdźcach na koniu zostawił nam Ibrahim imb Jakub arabski handlarz, który w połowie X w. przebywał w czeskiej Pradze, gdzie hurtowo kupował słowiańskich niewolników dla arabskich kalifatów osiadłych w Kordobie na półwyspie Iberyjskim (dziś Hiszpania).

„Ma on (Mieszko I) trzy tysiące pancernych, podzielonych na oddziały, a setka ich znaczy tyle, co dziesięć secin innych (wojowników). Daje on tym mężom odzież, konie, broń i wszystko, czego potrzebują”. Kolejny kronikarz- Gall Anonim podaje, że: Bolesław Chrobry posiadał już 3900 pancernych.

 Za największe zwycięstwo i sukces militarny jazdy polskiej z okresu średniowiecza uważa się bitwę pod Grunwaldem 1410. W XVI wieku pojawiła się husaria „Elita jazdy polskiej”, w kolejnych latach przekształcona w Kawalerię Narodową, nowoczesne formacje ułanów, które wsławiły się na polach wielu bitew. (Somosierra 1808 w Hiszpanii, Bitwa Warszawska 1920, która potocznie nazwana Cud nad Wisłą - do dziś ułanów rozgrzewa:

Świeci jak na niebie gwiazdy - Podchorążych Szwadron Jazdy.

Lance do boju, szable w dłoń - Bolszewika goń, goń, goń. 

 Ale była też czarna karta - formacja ułańska znana jako "Lisowczycy", złożona w 1607 roku. Ich legenda wyrosła na okrucieństwach. Palili okradali nawet wsie i miasta należące do Rzeczpospolitej, nie oszczędzając przy tym kościołów i klasztorów.  W czasie wojny Trzydziestoletniej 1618-1648 walczyli na terenie Prus Królewskich. Terytorialny zasięg ich działania obejmował obszar od rzeki Ren aż po Może Białe.  3 lutego 1920 przekroczyli granicę Śląska, złupili Strumień i Skoczów a także okoliczne wioski "gościli" także w naszym Prószkowie.

 W kronikach czytamy: 

 W latach 1627 -1628 Regiment Polaków stacjonował też w naszym Prószkowie w celu ściągnięcia kontrybucji  (Die Häuser wurden geplűndert, an der Bevölkerung die gröβten Unbilden verűbt. Erst im Januar 1628 bequemten sie sich zum Abzug)

Ułan na koniu zawsze miał poczucie wyższości nad innymi rodzajami broni - Elita z wielowiekowego rodu  Piastów. Nie każdego szlachcica  stać było na konia. Zawsze pięknie prezentują się w czasie defilad, marszów i sportów konnych. Wspomnieć warto także o szampańskich balach i zabawach  młodzieńców - junaków podczas spotkań na swoich koniach.
 
W sobotnie popołudnie to było ich II spotkanie w Przysieczy. Pogoda dopisała. Hipodrom i otoczenie przez gospodarzy odpowiednio przygotowane.  Na koniach oprócz Ułanów zobaczyliśmy również dziewczyny, które im nie ustępowały w ujeżdżaniu konia. Kilka migawek zarejestrowanych moją kamerą.
 
 
Szwadron Przysiecz - filmowe migawki
podkład muzyczny Orkiestra Dęta Prószków/Węgry pod batutą Andrzeja Bojarskiego
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
pozdrowienia z folwarku rudolf
 
powrót
 
Odwiedzin ogółem: 002984 Odwiedzin dzisiaj: 1

Ilo osb on-line: 1