Na cmentarzu w listopadzie 2016

powrót
 
 

W życiu człowieka jest wiele zwyczajnych dni, ale również nadzwyczajnych, do których też należy dzień śmierci - kiedy żegnamy się z tym światem i przenosimy się do nowego. Zostaje nasze ciało, materia (atomy), z których jesteśmy zbudowani, bo one podlegają stałemu obiegowi na naszej planecie.  

  Memento mori - pamiętaj że umrzesz. Wszystko podlega potężnemu prawu natury, które mówi, że każde życie musi się zestarzeć i w końcu umrzeć, aby zrobić miejsce nowemu. Już w chwili narodzin zaczynamy się zbliżać do tego momentu.
To nie pasuje do naszych czasów, gdzie na prawo i lewo wychwala się radość życia, ignorujemy przestrogę wsiadając do samochodu i w każdej chwili - podczas jazdy możemy odejść, a utrata dziecka wydaje się czymś niezgodnym z tym prawem. Nie możemy się pogodzić ze śmiercią młodego człowieka za kierownicą, śmiercią dziecka, które umiera w szpitalu, a każda śmierć bliskiej osoby jest bolesna, pozostawia w cierpieniu inne osoby.
O ostateczności - już wcześniej wiemy - jednak nie jesteśmy w stanie jej sobie wyobrazić, chcielibyśmy mieć władzę nad śmiercią:
 Ale o dniu owym i godzinie nikt nie wie, nawet aniołowie  niebiescy, tylko sam Ojciec" (Mt. 24,36)
Dlatego nie licz swoich dni zwyczajnych, spraw by nadzwyczajne dni się liczyły, by było ich, przed tym ostatnim - jak najwięcej.
 
Wielkie przygotowania do Święta Zmarłych - migawki filmowe Górki- Chrząszczyce   31.10,2016
 
1 listopada 2016 - Dzień Wszystkich Świętych.
 
Przez wielu kojarzony ze Świętym Zmarłych, relikt - efekt komuny, która we wszystkich dokumentach nie pisała "Dzień Wszystkich Świętych" tylko uznawała 1 listopad jako "Święto Zmarłych" - Święto,  które Kościół Katolicki ustalił na 2 listopada jako Dzień Zaduszny.  
 
Dzień Wszystkich Świętych to dzień radosny, uroczystość ku czci wszystkich chrześcijan, którzy osiągnęli stan zbawienia i przebywają w niebie. Dzień Zaduszny, to czas zadumy, wspomnień,  refleksji i modlitwy nad grobami naszych bliskich.
   W naszej współczesnej strefie kulturowej 1 listopada jest dniem wolnym od pracy stąd  łączenie "Wszystkich Świętych"  z  "Dniem Zadusznym" wydaje się zasadne.  Pod warunkiem, że będziemy pamiętać;  Każdy Święty jest zmarły, ale nie każdy zmarły jest święty.
 
Popołudniowe nabożeństwo i procesja na groby. (fragmenty)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Procesja cz. II
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Przy grobach na cmentarzu w Chrząszczycach (migawki filmowe)
 
 
 
 
 
 
 
 
 

pozdrowienia z folwarku rudolf
 
powrót
 
Odwiedzin ogółem: 011193 Odwiedzin dzisiaj: 3

Ilo osb on-line: 1