Ks. Prof. Andrzej Hanich
 
powrót

 
„Opolszczyzna w wielu smakach 2”

Nowo wydaną książkę kucharską będącą cegiełką

na zamierzone remonty w kościele parafialnym,

 będzie można nabyć na plebanii w Prószkowie

już od niedzieli 27 listopada 2016 r.

 
 

Stanowi ona trzeci tom w stosunku do dwóch poprzednich, jak się okazało bestsellerowych książek kucharskich: "Opolszczyzna w wielu smakach" (Opole 2012)  i "Smaki polskie i opolskie" (Opole 2014), które błyskawicznie się rozeszły i obecnie są już nie do zdobycia.

Książka zawiera ponad 2000 nowych, oryginalnych przepisów na prawdziwe przysmaki kuchni domowej – głównie z Opolszczyzny i w niewielkim stopniu także z innych regionów kraju.

Przepisy tu zebrane są całkowicie nowe w stosunku do dwóch poprzednich książek. Są to dobrze napisane receptury na potrawy proste i wyszukane, regionalne i tradycyjne, a także i przepisy nowoczesne. Słowem- jest w niej wszystko, co stanowi obecny repertuar kulinarny naszych domów. I co najważniejsze -  przepisy te sprawdzają się w realizacji, bo zostały już one  wypraktykowane przez osoby, które je polecają.

Szczególną atrakcję stanowi osobny rozdział, zawierający przepisy dotyczące parzenia i serwowania kawy z rozmaitymi, najczęściej zaskakującymi dodatkami smakowymi, pt. „Kawa na 100 sposobów”, autorstwa bodaj najlepszego w Polsce kawiarza (baristy), p. Leszka Kopcio, właściciela kawiarni „Biała Lokomotywa” w Nowej Rudzie koło Kłodzka.

Dla zainteresowanych z Prószkowa i okolicy książka będzie dostępna na plebanii w Prószkowie  od niedzieli 27 listopada br. po każdej mszy św. i to bez żadnych ograniczeń.

Cena jednego egzemplarza tej starannie wydanej książki w formacie A4, szytej i w twardej oprawie, o wadze około 2,5 kg, wynosi 65 zł. Istnieje oczywista możliwość zakupu książki na fakturę, a także przesłania jej pocztą kurierską za pobraniem. Wówczas cena wzrośnie o koszty przesyłki.

W takim  przypadku osoby zainteresowane powinny złożyć zamówienie pisemne, koniecznie z  podaniem swojego adresu i telefonu kontaktowego i przesłać je listem  pocztowym bądź  drogą e-mailową, na (poniższy)

 

adres redaktora:

ks. Andrzej Hanich, pl. A. Zawadzkiego 19, 46-060 Prószków, woj. opolskie,
tel. kom. 601 500 770,      e-mail: ahanich@o2.pl.

Książka może być świetnym prezentem na różne okazje,
a zwłaszcza na nadchodzące święta Bożego Narodzenia
i Nowy Rok.
 
O Autorze
 pisze Jan Cofałka - Miesięcznik Społeczno Kulturalny nr 10(251) październik 2016 "Śląski dom wielu kultur"

"Opowieść o księdzu profesorze Andrzeju Hanichu proboszczu w Prószkowie na Śląsku Opolskim".
 

W dniu 18 maja 2015 roku obchodził 40-lecie kapłaństwa, zaś w 2016 roku 65-lecie urodzin, ks. prałat prof. dr hab. Andrzej Hanich, jeden z niezwykłych, wieloletnich, współpracowników arcybiskupa Alfonsa Nossola. W wydanej z tej okazji, małej zaledwie dwudziestostronicowej pamiątkowej broszurce, przytoczona została sentencja św. Franciszka z Asyżu, jak być skutecznym w działaniu: Najpierw róbcie to co konieczne, a potem to, co możliwe. Aż sie okaże, że wyszło to, co było niemożliwe!

I ta sentencja sprawdza się w przypadku
 ks. Andrzeja Hanicha,
bo tego "niemożliwego" w jego życiu jest wiele, aż trudno uwierzyć, iż to dzieło jednego człowieka.


J. Cofałka


 
 
Z obszernego życiorysu wypunktowałem moim zdaniem to co najważniejsze.
 
- Urodzony 12 maja 1951 w Opolu.
 
- Absolwent II LO w Opolu. w klasie maturalnej laureat "Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym" do eliminacji centralnych ze względów politycznych  (niezorganizowany w organizacji młodzieżowej) niedopuszczony.
 
- W dniu 18 maja 1975 roku przyjął w Opolu święcenia kapłańskie, dwa kolejne lata jako wikary w Strzelcach Opolskich.
 
- 17 sierpnia 1977 Arcybiskup Alfons Nossol odbył ingres do katedry "Podwyższenia Krzyża Świętego" w Opolu w tym samym czasie ks. Andrzej Hanich został notariuszem opolskiej Kurii Diecezjalnej  - sekretarzem biskupa był do  1999 roku, czyli 22 lata.
 
- W 1985 roku napisał tekst do ilustrowanego albumu: "Góra św. Anny - sanktuarium diecezji opolskiej"  trzy wydania ( w j. polskim i  j. niemieckim)  w łącznym nakładzie 70 000 egzemplarzy.
 
- W 1989 roku przygotowywał i współorganizował historyczną "Mszę Pojednania" w Krzyżowej (12 listopada 1989). Msza pojednania polsko- niemieckiego, pierwotnie zaplanowana  na Górze św. Anny - została po protestach władz polskich przeniesiona do Krzyżowej na Dolnym Śląsku z pominięciem Opolszczyzny.
 
- Rok 1989 i kolejne lata. "Walka pomnikowa" - walka o symbole - dewastacje pomników w wielu miejscowościach na Opolszczyźnie w tym i w Prószkowie, który nieznani sprawcy podpalili. Władze powołały komisję pomnikową w której uczestniczył jako przedstawiciel Kurii Diecezjalnej ks. Andrzej Hanich. Negocjacje, dialog, bardzo gorące animozje, często mocno akcentowane przez polskie środowiska "narodowe" i nagłaśniane przez media.
 
- W 1991 roku uzyskał na KUL tytuł doktora nauk teologicznych na postawie dysertacji pt. "Ruch pielgrzymkowy na Górę św. Anny w latach 1945-1985".
 
- Rok 1993. Twórca nowoczesnego radia diecezjalnego, w dwóch zabytkowych kamienicach mieszczańskich w centrum opolskiej starówki. W latach 1993-2004 ks. Andrzej Hanich został pierwszym dyrektorem radia.
 
- Rok 1999 - ks. Andrzej wydaje monografię historyczno - pastoralną " Góra św. Anny centrum pielgrzymkowe Śląska Opolskiego". W tym samym roku stał sie pomysłodawcą i inicjatorem budowy pierwszego na Śląsku Opolskim pomnika papieża Jana Pawła II ( odsłonięty 25 czerwca 2000r.)
 
 
- 18 marca 2007r. jako proboszcz obejmuje parafię św. Jerzego w Prószkowie. a z tym związane: mnóstwo prac koniecznych przy ratowaniu śląskiej perły architektury baroku, zabytkowego kościoła św. Jerzego i ratowanie  filialnego kościoła w  Przysieczy.
 
 - W 2009 r. na rynku ukazuje się  monumentalna trylogia autorstwa ks. Andrzeja Hanicha "Czas przełomu", "Martyrologium duchowieństwa Śląska Opolskiego" i "Dekanaty parafie Administracji Śląska Opolskiego".   Korzystając z dostępu do źródeł archiwalnych Kurii Biskupiej, trylogia wyjątkowo bogato udokumentowana.
 
- Od 1 kwietnia  2009 roku ks. Andrzej Hanich jest pracownikiem naukowym w Instytucie Śląskim w Opolu. Kolejno: docent, profesor nadzwyczajny, od  2014 roku  profesor zwyczajny  - tytularny  "w naukach humanistycznych w zakresie historii", za całokształt dorobku naukowego.  Książka profesorska: "Ksiądz infułat Bolesław Kominek - pierwszy administrator apostolski Śląska Opolskiego 1945-1951)".
 
 - W 2010 roku po raz pierwszy odwiedza strony rodzinne rodziców i nawiązuje współpracę z  tamtejszym proboszczem Ludwikiem Rutyna w Buczaczu i wydaje książkę "Pamięć o kresowych korzeniach tożsamości".
 
- 1 maja 2011r.  dzięki staraniom ks.  Andrzeja Hanicha  kościół filialny w Przysieczy, jako pierwszy na Opolszczyźnie stał się lokalnym sanktuarium Świętego Papieża z jego wizerunkiem w głównym ołtarzu i pięknie oprawionymi relikwiami.
 
- W 2014 roku trudny remont, wzmocnienie oporowej skarpy wokół kościoła w Prószkowie. Na wykonanie płaszcza ochronnego zużyto 200ton żelbetonu. W tym roku dokonano też wymiany całej nawierzchni na placu przykościelnym
 
17 Stycznia 2015 rok
 "Platynowy Laur Umiejętności i Kompetencji za wkład w naukę i kulturę Śląska"
ks. prof. dr hab. Andrzej Hanich
podczas uroczystej gali w Sali Muzyki i Tańca w Zabrzu 17 stycznia 2015 rok.
 
Nie tylko "Słowo Boże", posługa kapłańska, aktywne działania i prace  nad publikowaniem historii śląska, wizje tworzenia nowego,  prace przy zabezpieczaniu starego i wiele innych tu nie wypominanych, jednak jest jeszcze coś co warto podkreślić.
Profesorski talent kucharski!
 
Opole 2012 - "Opolszczyzna w wielu smakach." Skarby dziedzictwa kulinarnego 2200 wypróbowanych i polecanych przepisów na przysmaki kuchni domowej"  Autor: ks. prof. Andrzej Hanich
 
Opole 2014 - "Smaki polskie i opolskie." Skarby dziedzictwa kulinarnego 2500 wypróbowanych i polecanych przepisów na przysmaki kuchni domowej. Autor: ks. prof. Andrzej Hanich
 
Opole 2016 - "Opolszczyzna w wielu smakach".  Autor: ks. prof. Andrzej Hanich
 
Pierwsza i druga (Opole2012 - Opole2014) - książki kucharskie, które okazały się bestselerem z dodrukiem bo rozeszły sie błyskawicznie, ostania Opole 2016 ukaże się jeszcze w tym miesiącu.
 
polecam i pozdrawiam rudolf z folwarku.
powrót
 
Odwiedzin ogółem: 003551 Odwiedzin dzisiaj: 1

Ilo osb on-line: 1